Gaziantep'te yaşanır mı?

İstanbul Etiler'de oturan birisi Antep'te yaşayabilir mi?

Asosyal birisi ise çok rahat yaşar.

  • katoba  (23.03.19 12:07:15)
Yaşayabilir. Asosyal olmasına da gerek yok. Çevre edinmesi biraz zaman alır ama mutlaka kafa dengi birilerini bulur.
Bunun dışında, yapacağı işin de önemi var.

  • aylakadam  (23.03.19 12:09:05)
Üzerine alınan arkadaşımız olmasın ama şehirde bir kadın rahat edebilir mi? Suriyelisi, yobazı çok mudur?

  • ruhen hastayim ben  (23.03.19 12:14:26)
bu tamamen sizinle ilgili, yani yaşamak istemiyorsanız herşey gözünüze batar. liseyi ingilterede sonrasında ankarada üniv. okumuş arkadaşım burda 3 sene öğretmenlik yaptı gayet de seviyordu. erzurumdan gelip antepi beğenmeyen de vardır ama. ordan burdan gelen onbinlerce insan var. şehirde bir kadın rahat edebilir mi sorusunu soruyorsanız ciddi -yadırgamıyorum- önyargılarınız var demektir. durum bu kadar kötü değil, he cihangir gibi rahat olamazsınız belki ama bu mevzu da salt anteple ilgili değil. iyi bir işiniz ve geliriniz olacaksa yobazına suriyelisine rastlama ihtimaliniz istanbuldakinden fazla olmaz.

  • kapti  (23.03.19 12:24:17)
@kapti, hocam ben de öğretmenim ve çevremdeki her şeyden bunaldım artık. Uzaklaşmak için iyi bir seçenek gibi geliyor, sonrasında istemezsem istifa ederim zaten. Ama ön yargılarım da var doğru. Teşekkür ederim güzel bir cevap oldu.

  • ruhen hastayim ben  (23.03.19 12:30:33)
@rhb rica ederim, ben olsam denizi olan şehirler önceliğim olurdu, çünkü ben denizi özlüyorum:) ama arkadaşım gibi sizin de tayin seçenekleriniz kısıtlıysa antep kesinlikle kötü bi tecrübe olmaz. 9 sene istanbul sonra 4 senedirde antepte yaşayan biri olarak söylüyorum bunları. hakkınızda hayırlısı olsun.

  • kapti  (23.03.19 12:36:24)
@ruhen
Bu arkadaş memur mu? Yoksa özel sektörde çalışmak için mi, gidiyor?

  • katoba  (23.03.19 12:38:12)
@katoba, memur

  • ruhen hastayim ben  (23.03.19 12:41:12)
Ankara Çankaya çocuğuyum. :) Avrupa'da 6 ay kaldım, Uzak Doğu'yu gördüm. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun bütün şehirlerini gezdim en yaşanılası şehir Antep. Doğuda 7 senelik bir memur olarak söylüyorum.

  • karacigerim vur kadehlere  (23.03.19 12:50:34 ~ 12:55:07)
farklı bir önerim olacak ama Kaş'ı düşünebilirsiniz.

  • mysql34  (23.03.19 12:52:28)
@ruhen hastayim ben,

Etiler'de de rahatsız edildiği olur mu bir kadının ?

Gaziantep'te bu durum hiç yaşanmaz diyemem ama şimdiye kadar hiç yaşayan bir kadınla tanışmadım.
  • aylakadam  (23.03.19 12:56:11)
@aylakadam, evet oluyor.

  • ruhen hastayim ben  (23.03.19 12:57:53 ~ 12:58:01)
geçen sene yakın bir arkadaşımın ailesini ziyarete gittik antep'e 2 günlüğüne. ibrahimli diye bir semtte oturuyorlardı, istanbul'da yaşayan biri olarak hayran kaldım ben. caddeler geniş, trafik yok; her yer park. insanlar gayet medeni ve modern. yemekler, tatlılar zaten muazzam.

istanbul'da çok sosyal yaşayan bir insan türkiye'de hangi şehre gitse zorlanır bence ama antep'te yaşanır mı derseniz bence yaşanır.
  • dylancash  (23.03.19 13:12:36)
Yaşanır niye yaşanmasın, biz 4 sene Adıyaman'da yaşadık. Antep'te de urfada da tek yaşayan kadın arkadaşlar vardı. Adıyamandan Antepe latin dans kursuna gidenler vardı haftasonu. Konser falan olunca Antepe giderdik.

  • curukturpkokusu  (23.03.19 14:26:09)
Cok uzun sure kalmadim antep'te. Ama anodolunun cogu icin ayni seyi dusunuyorum. Istanbulda yasayabilen her sehirde yasayabilir. Antep bu arada gercekten guzel sehirdi.

  • allah yazdiysa bozsun  (23.03.19 14:38:08)
Antep'in Araban ilçesine bir arkadaş atanmıştı, öğretmen, kadın. Bir gün velilerden biri bunu bakkalda kısa kollu bir kıyafetle görüyor ve taciz ediyor. Fakat sonradan başka bir hadise duymadım. Tabii kadına da sormadım başka bir şey olup olmadığını. Antep'le ilgili başka bir şey bilmiyorum, ama bu aklımda kalmış. Tabii bu tür olaylar Anadolu'nun diğer herhangi bir yerinde de yaşanabilir. Belki de bahsettiğim arkadaş bu tür bir durumla karşılaşmamak için yöreye uyum sağladı ve bir daha kısa kollu elbise giymedi. Eh, orta yolu bulmak da lazım neticede. Şehrin ruhu mu desem, yazılı olmayan kuralları mı desem, öyle bir şey var deyip uzlaşma yoluna gitmek gerek bence. Amerika'nın her eyaletinde saçma sapan kurallar vardır ya hani, onun gibi bir şey.

  • osuran imam  (23.03.19 14:43:04)
@osuran imam, bahsettiğim yobazlık da buydu. Özgürlüğüm söz konusu olduğunda orta yolu bulmak zorunda değilim halbuki.

  • ruhen hastayim ben  (23.03.19 14:50:50 ~ 14:55:48)
Yani ben buna o derece kesin bir gözle bakamam. Taciz doğru mu? Değil tabii ki. Ama dediğim gibi, ben bunu şehrin ruhu olarak adlandırıyorum. Gidip orada insanlarla çatışmanın ne bir anlamı olur, ne de sonu. Yerleşik bir yapı var orada ve bununla mücadele etmek zorlu bir iş. Bunun için ya sıkı bir idealist olmak lazım ya da beş parasız biri. En iyi ihtimalle de maceracı ruhlu... Beklentiler, değer yargıları, tesadüfler... Bir sürü değişken var. Ama ben olsam bir yere giderken en kötü ihtimali göze alırım. Ha tabii şunu da söylemem lazım: Araban denilen yer, sanırım, Antep'in ilçeye en uzak ve en gelişmemiş ilçesi. Merkez ve diğer ilçeler bütünüyle farklı olabilir. Mesela Muş'un Varto ilçesi gibi... Orada yaşayan birileriyle doğrudan bağlantı kurmak daha iyi bir fikir olabilir.

  • osuran imam  (23.03.19 15:12:05)
Antep'i bilmem, Antepliyi on metreden tanırım. Zira İngiltere'deki Türklerin yarısından çoğu Anteplidir. Alayı kuzen evliliği, gereksiz gereksiz tipler, en kalifiyesi kebapçı.

  • neck_and_neck  (23.03.19 15:31:30)
Malatya'ya gel, Antep'ten daha az kozmopolit. Antep'te yakın zaten.

  • etna  (23.03.19 15:52:26)
Antep'te yaşamadım ama anteplileri yazlıktan iyi biliyorum. Elit kitlesi bile 'doğulu'dur. Daha fazla bir şey söylemeyim. Antep'te üniversite okumuş arkadaşım ve tanıştığım tüm arkadaşları nefret ediyorlardı. Başka okula geçenler çok oluyordu. Her öğrenci şehirden şikayet eder ama bunlar tekrar össye giriyordu sen düşün.

  • the coon  (23.03.19 16:23:22)
Etiler'den sonra Antep'e ancak günübirlik gidilir bence. Etiler, Beşiktaş, Ortaköy, Kadıköy, Çankaya gibi yerlerle geri kalan yerler aynı Türkiye değil.

  • bruce mclaren  (23.03.19 16:48:04)