Döviz alıp- satışa giriş : DVZ101

Şu döviz işini bana bir anlatın yahu.
1) Google ' a 1 dolar= yazınca çıkan şu anda 5.78 tl.
bu 5,78 alış fiyatı mı ,satış fiyatı mı?

2) mesela Garanti Bankasının sitesinden bakıyorum: alış 5,55 , satış 5,95
yani 100 dolar almak istesem benden 595 lira isteyecek. Tam tersi, " 100 dolarım var bunu bana boz" desem bana 555 lira verecek. aradaki 40 lirayı banka kendisi kar olarak cebe atacak.bankalardaki alış- satış fiyatı araaındaki fark neden bu kadar fazla? 40 kuruş be!

3) dövizi döviz bürolarından mı almak en mantıklı?
döviz bürosu, kuyumcu ve bankayı bu bakımdan sebepleriyle birlikte sıralar mısınız

4) sanıyorum döviz- dolar almak için uygun bir durak az önce geçti. şu anda dolar alınır mı? yoksa seçimden hemen sonra mı alınmalı? çünkü her seçim sonrasında döviz bir miktar düşüyor

5) bankalardaki döviz hesaplarından vergi alınıyor mu, yoksa sadece VADELİ DÖVİZ HESAPLARINDAN mı vergi alınıyor?

4. Zannımca doları 5.50'nin altında bir daha görürsek kaçırılmamalı.
5. Vadesizlerden alınmıyor. Bir yıla kadar vadelerde stopaj %20'ye, bir yıldan uzun vadelerde %18'e yükseltildi.

Alış-satış farkı ise değişken. Beş bandını aştıktan sonra arayı iyice açtılar, ben de fark en az hangi platformda olur diye meraklıyım.
  • duseyazar  (22.03.19 22:16:04)
şu an mesai saati dışında diye o kadar fark var. pazartesi sabahı bak o kura.

  • bisorumvargaliba  (22.03.19 22:17:30)
1. 5.78 piyasa fiyatıdır, al sat fiyatı değil. makas eklenmemiştir.

2. haklısın ama bu vakitte piyasanın kapalı olduğunu unutma ve işlemlerini haftaiçi mesai saatlerinde (9.00-17.45 arası genelde) yap. makas farkı en fazla 5 kuruş olur ekstrem bir durum yoksa.

3. en mantıklısı bankadan döviz hesabı açarak yapılandır. döviz bürosunda genelde makas farkı çoktur ve pratik değildir.

4. bu senin tercihine kalmış. yarın 5.60 olmayacağının da 6 olmayacağının da garantisi yok. ancak işlem yapacaksan parçalı işlem yap. yani sende 100k var ise atıyorum 15k, 20k kademeli al tek seferde almak yerine ve bir parça tl mutlaka bulundur alttan almaya karşın. zaten pazartesiyi beklemekten başka çare yok.

5. vadeli olması lazım
  • s0phiesw0rld  (22.03.19 22:17:45)
2) şu an Türkiye piyasası kapalı. Alış-satış arasındaki makas bu yüzden fazla. Pazartesi sabahı fark azalır.

  • iki teker asigi  (22.03.19 22:18:29)
piyasa kapalı olduğu için makas açık
mesai saatlerinde dahada düşüyor makss

  • graywolf  (22.03.19 22:50:51)