Bisikletten anlayan arkadaşlar! İkinci el bisiklet tavsiyesi istiyorum.

Arkadaşlar amacım günde 4 km gidiş, 4 km dönüş olmak üzere bir mesafem var. Yolum genel olarak parke taşı gibi engebelere sahip. Asfaltta var ama sokakları tercih edeceğim.

Bisiklet arayışıma 150-200 TL ile başladım. Sonra aklıma alüminyum kadro işini soktular. Bisan Calves buldum alüminyum kadro yol bisikleti, Salcano Astro'lara baktım bunlar 500-700 arası bisikletlerdi.

Sonra aklıma hidrolik disk freni soktular. Kron TX 500 pazarlığı yapıyorum, 1000 TL civarına. Ama bir şey diyeyim mi kafayı yemek üzereyim çünkü beynim yandı. Ben;

-Hafif ve ince tekerli bir bisiklet istiyorum ama ön amortisörsüz ince tekerler bizim bahçelievler'in yollarında beni üzer gibi geliyor

-HD freni bir arkadaş aklıma soktu konfor anlamında çok önemli madem işe gidip geleceksin diye ama gerçekten çok önemli mi? İşin hem güvenlik hem de rahatlığı bakımından

-Marka model ne önerirsiniz? Sıfır km'si 2500 TL olan bir bisiklet 2.el piyasasında ortalama kaç TL'ye satın alınmalı? Ölçü ne olmalı?

Tavsiyelerinize açığım, hatta satmak isteyen varsa ona da talibim çünkü ekşici adama güvenirim.

Saygılar...

Katlanır ve elektrikli bakın bence. Kafa karıştırmaya devam.

  • ozdek  (21.03.19 23:08:01)
Hidrolik disk fren işine sakın girme. Gerek yok. Standart v fren fazla fazla yeterli. Kadro kesinlikle alüminyum olmalı. Carraro 224 var bende, tavsiye ederim.
Ön amortisörlerin çoğu kitlenebilir cinsten oluyor. Taşlı yerlerde açıp, düz yolda kitliyorum.

  • dieselsingle2  (21.03.19 23:14:01)
Bir de jant ebati kadro boyu önemli. Arkadaşın ic bacak boyunu ölçüp internetten kendisine uygun jant ve kadro boyuna baksın.

  • dieselsingle2  (21.03.19 23:14:49)
Ne hidrolik freni yau, kontrapedal var bende. Bisiklet şu; www.cykelkraft.se

Yol bisikleti falan son derece gereksiz günde 15-20 dk kullanmaya. Kasma bu kadar al bir ladybike şehir bisikleti, sepetli. Göbekten 3 vitesli kontrapedal al ben her gün bunla işe gidiyorum. 3 km ötede benim iş yeri de. 5 dk sürüyor en fazla. Selesi yumuşak, sepeti var pizza alınca markete gidince falan rahatlık. İnmesi binmesi kolay. Hızlı da gidiyor namussuz. Freni de çok rahat. Öyle el freni falan gerek yok.
  • bos gezenin bos ustasi  (21.03.19 23:28:41)
183 boy, 102 kg'lik irice bir vatandaşım. konfor çok önemlidir, kıçım çok çabuk ağrır. yolum çok kaliteli değil, yer yer kaldırım inmeli çıkmalı vs olacak.

  • dergus  (21.03.19 23:35:31)
Hidrolik frene gerek yok + 1. Hatta bence kilitli maşa bile gereksiz ağırlık dağda bayırda sürülmeyecekse.
Şu duyuruda sıfırı 2000 civarina kadar olan bisikletlerden şehir icin en hafif ve geometrisi düzgünleri paylaşmıştım: www.eksiduyuru.com
Fikir edinirsiniz.
  • karacigerim vur kadehlere  (22.03.19 01:48:37)
3 yıldır belirli aralıklarla işe bisikletle gidiyorum. V fren, hiçbir eksikliğini hissetmedim. Lastikler alabildiğine ince faydasını gördüm.

  • goodz  (22.03.19 02:26:21)
lastikler olabildiğince ince +1
hidrolik fren ne amk +1
olabildiğince hafif olsun amasör falan ağırlık yapar.
ama ufak kaldırımdan inme çıkma biraz popoyu acıtır söyliyim ayağa kalkarsınız kaldırımdan inerken.
seleye çok para vermeyin decatlondan alırsınız yastık gibi bir şey.
  • kitik  (22.03.19 10:20:48)
hd frenin farkını yağmurda çamurda bayır aşağı inerken anlarsın ancak.onların olayı o. ama durma mesafesini kısalttığı da bir gerçek, agresif sürüş tarzı varsa faydası elbette fazla.
4km çok kısa bir mesafe. ucuz bir şehir bisikleti al geç ikinci el. 15 kg dan fazla olmasın dışarıya koyarsan çalınıyor meretler. 1000 tl den fazla verilmez bence senin durumunda. bisiklet bi kaç yıllık olsun yeterli.

ikinci el alacaksan kadro boyuna dikkat et.
  • hasmetizm 2046  (22.03.19 11:08:25 ~ 11:08:53)