İlgi alanı/meslek

Selam duyuru sakinleri. Ben istanbulda bir devlet üniversitesinde iktisat okudum. 5 yıldır özel bir bankada çalışıyorum. Ama benim aklım, merakım, hayalim hep böyle sistemsel yazılımsal şeylerle uğraşmak. Temelim yok, eğitimim de yok. Ama birşeyleri kurcalamayı didiklemeyi aşırı seviyorum. İşyerinde bile ekranlarda bir hata alındığında, sistemde bir sorun olduğunda beni çağırır arkadaşlarım, dikkatliyimdir ufak detayları farkedebilirim, bilgisayara teknolojiye meraklıyımdır biraz. Öğrenmeyi çok severim, çabuk da öğrenirim. ( bu kadar kendimi övdüğüm yeter :))
Şimdi ben böyle kurslara gitmek, yazılım falan öğrenmek, kendimi geliştirmek istesem. Ne yapmam lazım sizce? Bu alanlarda çalışabilmek için kendime neler katmam lazım? Cv me ben detay severim kurcalarım yazmakla kimse beni işe falan almaz tabi. Var mıdır gidebileceğim kurslar, öğreneceğim programlar? Bu arada cinsiyet kadın yaş 26.
Bana akıl verin lütfen, yaşım çok ilerlemeden olmak istediğim yer için adımlar atmaya başlamam lazım.

turkcell'in geleceği yazan kadınlar isimli bir çalışması var, kodlama öğretiyor çok temel seviyede. ona bir göz atabilirsin. onun dışında youtube ve udemy gibi sitelerde yine bu konuda detaylı videolar mevcut. google'ın da böyle bir şeyi vardı sanırım. sertifika falan veriyordu online eğitimden sonra. cv'nde işe yarar o muhtemelen. kursa gitmektense evde internet üzerinden çok daha hızlı ve verimli şekilde halledebilirsin bence.

  • fragile lady  (21.03.19 22:39:38)
sertifikalı eğitimlere para harcamanızı tavsiye etmem (parasız varsa ve önem veriyorsanız alın). işverenler sertifikaya pek dikkat etmezler. en güzeli bilgisayar mühendisliği diploması olur aslında, o olmazsa udemy, lynda, pluralsight gibi websitelerinden gerekli eğitimi aldıktan sonra ilgili konuda bir proje geliştirmek ve onu referans olarak sunmak olacaktır bence. yaşınızı dert etmeyin, 55 yaşında bile programlama öğrenen var.

  • s0phiesw0rld  (21.03.19 23:26:16)
kolay olmayacaktır, sabır dilerim

  • tamamhosdiyonda  (21.03.19 23:52:55)
öncelikle neyi öğrenmek isteyeceğiniz ile ilgili karar vermenizi öneririm. Eğer kodlama öğrenecekseniz hangi dili öğreneceksiniz ona karar verip, temel şeyler için internetteki tonla kaynağa başvurun. Temel seviyede bilgi edindikten sonra kursa gidebilirsiniz.

Fiziksel kurs için Mecidiyeköy'de C ve sistem programcıları derneği var onun kurslarına bakabilirsiniz. Bu dernek yazılımcılığa gönül vermiş kişilerin kurduğu ve işlettiği bir yer. Bilge adam falan kesinlikle uzak durun sertifika alacağım diye tonla para aktarmayın. Bu süreçte sabırla ve sebatla çalışırsanız mutlaka başarırsınız. Kolay değil ama kesinlikle zor da değil.
  • kraldan cok kralci  (22.03.19 09:01:39)