kadın erkekten neden daha uzun olmamalı?

bu soruya sadece kadınların cevap vermesini tercih ederim; hatta özellikle kendini toplumsal cinsiyet eşitsizliği, cinsiyet rolleri gibi konularda bilinçli olduğunu düşünenlerin fikirlerini duymak isterim.

kadının erkekten uzun olması ne açıdan sakıncalı sizce? "ne biliyim, kötü duruyor işte" gibi bir açıklamanın ötesinde neler söyleyebilirsiniz?

yoksa sizden kısa bir erkekle beraber olur musunuz?

175 cm'nin üstü bir bana mı itici geliyor?

not: 155'lik sözlük hatunu

benim boyumda varsa alırım.

editto: benim boyumda olanlar için fikrim bu: eksisozluk.com
  • dont eat me  (17.03.19 00:45:42 ~ 00:50:23)
belirttiğiniz konularda bilinçlenmeye çalışan biriyim. kadın ve erkeğin medeni dünyada ve medeni şartlarla değerlendirildiğinde kesinlikle eşit olması gerektiğini savunan biriyim. (para/güç konusunda erkek üstündeki toplumsal baskı olmamalı, kadın artık çoğumuzun hemfikir olduğu konularda aşağı sanılmamalı vs. gibi)

ben de altta hangi sebep yattığını merak ederek çok düşündüm çünkü kesinlikle boy takıntım var. ve erkeğin gerçekten tehlike anında beni ve kendisini koruyabilmesi için cüsseli olması gerektiği gibi belki de çok komik sayılabilecek bi bilinçaltım var ve kıramıyorum ahah. fizyolojik olarak kadın ekstra bir spor vs yapmadıysa erkeğin üstün olduğu aşikar..kendimce spor yapmaya çalışan güçlenmeye çalışan biri olarak söylüyorum bu arada bunu. bazı limbik dürtüleri istediğimiz kadar kendimizi entelektüel anlamda geliştirelim, bastıramayabiliyoruz..
  • blacksky  (17.03.19 00:47:59 ~ 00:49:12)
kendi adıma cevap vereyim. gözüme çekici görünmüyor. kısa boylu bir erkek bende herhangi cinsel bir hissiyat uyandırmıyor.

  • i m cool with that  (17.03.19 00:50:55)
ben kendimi erkegin yaninda iri hissetmek istemiyorum. korunma icgudusu de olabilir.

  • lilyb  (17.03.19 01:04:23)
çünkü evrim. bu sorunu tartışmak bile anlamsız bence. bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek lazım, değiştiremezsin çünkü. ne kadar modern olsan da, eşitliği savunsan da genlerinle savaşamazsın.

  • bxgx  (17.03.19 01:05:37)
@bxgx peki kendilerinden kısa erkeklerle birlikte olan kadınlar genleriyle savaşmayı başarmış mı oluyorlar? Yoksa onların genlerinde bir farklılık veya bozukluk olduğunu mu söyleyebiliriz?

  • Jux  (17.03.19 01:09:05)
Evrimsel psikoloji -> hipergami.

Tabi kor tuttugunu sey yaparmis diye de bir laf var, 190 arar ama 170 anca bulur. Bu da ikinci soruna cevap.
  • acemi  (17.03.19 01:16:01)
@Jux yoo hayır bi bozukluk olmasına gerek yok. evrim üremeyi destekler, evrim süresince uzun boyun tercih edilme sebepleri de malum. ama modern dünyada kendimize partner seçerken değerlendirdiğimiz birçok şey var. yani bi kadın kendinden kısa biriyle birlikteyse, bunu sadece kısa boylulardan hoşlanmasına bağlayamazsın. ha hoşlanıyor olamaz mı, tabii ki olabilir. doğada anormalliklere, farklılıklara da yer var. bir kadının da kısa boylu bir erkeği tercih etmesinin sebepleri olabilir.

  • bxgx  (17.03.19 01:18:51)
Kadınların ısrarla savunduğu pek çok şey gibi, aslında kadınların fikri ve beğenisi değil kesinlikle . sistemin tümü gibi erkeklerin yarattığı , kadınların taptığı kurallar ve kutsallardan biri. Erkeğin kendini daha üstün ve iyi hissedeceği biçimde düzenlenmiş bu kurallar manzumesi, kadınlar duruma uyanana kadar geçerliliğini sürdürecek.

  • olivia  (17.03.19 01:20:41)
@acemi, aslında evet, bu soruya evrim diye cevap verenler erkeklerin evrimsel süreçte olabildiğince çok kadını döllemeye çalışmasına, haliyle hipergamiye de normal bakmalı. Senin bakış açını anlıyorum.

Ancak işin sosyal ilişkiler, toplumsal yapılar yanı da var. O yüzden su götürecek bir tartışma.

Ama aynı su götürür olma durumu bu boy konusu için de geçerli bence; o yüzden "çünkü evrim gereği kadın uzun erkek ister" diyen bir kadının erkeğin koca memeli bir kadın istemesini "ilkel" ve "cinsel olarak aç" bulmasında bir tutarsızlık olduğunu düşünüyorum. Bu soruya yanıt veren arkadaşlar için geçerli olmasa bile ortada genel bir "kafa karışıklığı" olduğunu düşündüğüm için sormak istedim bu soruyu.
  • Jux  (17.03.19 01:23:16 ~ 01:25:32)
O tutarsizliklara cok takilma.
Lafa gelince her kesime duyar kasip sonra kanli elmas takiyorlar parmaga.
Asiri modern gecinip bindalli giyiyorlar.

Bu arada ben hep benden uzun kizlarla ciktim, 1-2 istisna haric.
Oyle denk geldi aramadim. Kizlar da biraz rahatsizdi bu durumdan.
Omzuna elini atinca tuhaf oluyor.
  • acemi  (17.03.19 01:30:13)
yav bunu genlerle ve evrimle, muthiş seri bir indirgemecilikle, açıklamaya çalışanlar erkeğin kendini üstün kılmasını, ya da kadını beyninin daha farklı gelişmiş olmasından dolayı zayıf, analitik olmayan ve bilgi üretmeye izin veren tüm o yetilerden eksik olarak tanımlayanlara nasıl karşı koyuyor? Tutarlı olsak aslında, tercihler gayet toplumsal olarak, çünkü beden algısı tarihsel olarak üretilen bir şey, acıklanabilecek bir tercih. Geni ve evrimi karıştırmak ben binlerce sperm üretiyorum o yüzden genlerim beni çok eşli kıldı demekle aynı. Yumurtamı korusun diye uzun boylu erkek mi arıyorum, başıma gelene bak ?!

Kadının erkekten uzun olması hiçbir açıdan sakıncalı değil. Uzun boy = güç, kuvvet de değil. Cep herkulü diye bir şey var, Naim Süleymanoğlu. Kendimden kısa erkeklere birlikte olurum. Zerre umrumda olmaz. Ama mini popo olsun, ve butları güzel olsun. Bunları da yumurtam icin istediğimi sanmam (*-*)/
  • velvetmorning  (17.03.19 01:34:48)
@Jux, hipergamiyi poligamiyle karıştırıyorsun. onun dışında verdiğin örneklerde sen de haklısın. hatta meme ve boy olayları birbirine çok benziyor. niye erkekler büyük meme ister, küçük sevenler çürük yumurta mı? :) bunu da aynı şekilde tartışabiliriz, hep aynı kapıya çıkan muhabbetler.

  • bxgx  (17.03.19 01:39:06)
aslında ideali eşit olmalı. ben çok uzun olduğum kadınla sekste sıkıntı yaşıyorum. her pozisyon mümkün olmuyor. 69 olmuyor mesela

  • gölgede aynı  (17.03.19 01:47:13 ~ 02:02:20)
@velvet yumurtani degil 9 ay avlanmaktan ve kendini korumaktan aciz oldugu zamanda seni korusun diye.

E zaten fiziksel ozellik yerine zeka su an one ciktigi icin hipergami zekaya/zenginlige döndü.
encrypted-tbn0.gstatic.com
  • acemi  (17.03.19 01:57:52)
@velvetmorning: ilk paragrafta yazdıklarına tamamıyla katılıyorum.
şahsen benim kastettiğim karşıma tehlike çıkınca yanımdaki adam kodu mu oturtsun değildi.(yapabildiği ilk şey karşısındakine fiziksel kuvvet uygulamak olan biri hiç çekici değil zaten nazarımda..) naim süleymanoğlu ya da kısa boylu olup çok kaslı güçlü kuvvetli biri de bana fiziksel anlamda çekici gelmez mesela. kastettiğim, beynim uzun boylu ve cılız olmayan biri (bu bir kadın da olabilir) güçlüdür algısı yaratıyor ve o kişi öyle olsun/olmasın yanında kendimi rahat hissediyorum. 'kapı gibi adam' tabirine kadar giden ve evet gayet ilkel sayılabilecek bir sezgi.

+bxgx in de bahsettiği gibi hipergaminin sadece sevgililik değil her türlü ilişkide önemli bir yeri olduğuna çokça inanıyorum.
  • blacksky  (17.03.19 01:58:53 ~ 02:02:42)
kadınların bakış açısını sormuşsunuz ama bence bu açıyı kadınların kendi boyunda veya daha kısa boylu erkeklerle yaşadıkları deneyimler şekillendiriyor. en azından kendi çevremdeki kadınların deneyimleri açısından konuşuyorum. önemli ölçüde erkekler bu konuda kompleks yapıp, üstüne bu konuyu açıkça konuşamadığı için türlü türlü bahanelerle kadının burnundan getirdiği için yürümüyor. belli bir yaşa gelince bu kompleks meselesinin çeşitli konularda ortaya çıktığını bilir duruma geliyor ve hiç girişmiyorsun bu koşullardaki ilişkilere (title, maaş, çevre ve hatta kendi deneyimimden iki yabancı dil biliyor olmak bile).

  • Phoebe  (17.03.19 09:43:20)
ben zaten 1.65'lik bir hobbitim, günlük hayatta 3-4 cm topuğu olan ayakkabılarla 1.70 gibi görünmeye çabalıyorum. benden de kısa olursa cidden kötü bir durum :/ 165 bir erkek 155 bir kadınla kötü görünmüyor ama. ha şu da var, sevgililerim genelde 1.75 civarıydı, en uzunu 185 idi.

  • harekatamiri  (18.03.19 09:52:54)
cevabı çok basit her kadın sağlam siken sert basan yatakta üstünlük kuran erkek ister bunlar içinde erkek kadından uzun olmalıdır hatta daha ötesi daha ağır olmalıdır yaşça büyük olmalıdır tahsili daha büyük kazandığı para daha çok olmalıdır bu kadar basit

  • hepkosturmaca  (03.07.19 20:00:21)
Erkegim. Cinsiyet rollerine aykiri, altta yatan sebep bu. Dogal cinsiyet rollerine, social construct zart zurt degil.
Kadina itici gelir kisa erkek, altında yatan sebep de hipergamidir. Bunun disa yansıması "hosuma gitmiyor, cekici gelmiyor, ben öyle sevmiyom" gibi cesitli sekillerde karisimiza cikar ama alttan yatan sebep tektir, biyolojiktir.

Evrim, bati medyasinin son birkac yilda baslattigi cinsiyet mevzulariyla ilgilenmez. Biyoloji demokratlarin yeni nesil toplumsal cinsiyet esitligi argumanlarina paralel hareket etmek gibi bir amac gutmez. Cinsiyetler, yani kadin ile erkek temelden birbirindem farklidor ve cinsiyet rolleride buna paralel olarak birbirinden farklidir, cinsiyetler arasi mutlak esitlik diye bir sey olamaz ve olmayacak kulağımıza hos gelmese de. Esitlik, hak esitligi ve firsat esitligi şeklinde olur. Rolleri tamamen esotlemeye calisirsan, erkek sporunu kadinlara yaptirip erkeklerle maca cikarirsin, erkek takimi sifira karsi gol yağmuruna tutup gonderir karsi takimi mesela Australya'daki gibi.

Toplumsal cinsiyet rolleri argümanlariyla ne kadar celisirse celissin kadin genel olarak kendinden kisa erkek tercih etmeyecektir. Burada sadece uzun boy orneginden soz ediyoruz, toplumsal cinsiyet rolleri tabularini yikip tamamen rolleri esitleme akiminin celiskilerinin haddi hesabi yok. Konuşsak kitap olur.
  • stavro  (03.07.19 20:38:35 ~ 20:40:10)