Gece uyanınca kafanın bulanması

Şöyle anlatayım; Babam(60), gece bir sebeple uyanınca, tuvalete gitmek için mesela, bir süre kafası bulanıyor.

Tamamen hafıza kaybı gibi değil ama şöyle olmuş mesela; annemin şehir dışında olduğu bir gün gece uyanıp annemi aramış evin içinde, bulamayınca 15-20 dk kadar düşünmüş nerede olabileceğini, ancak sonra sonra hatırlayabilmiş.

Başka bir defasında (buna ben de şahit oldum); ailecek şehir dışında olduğumuz bir gün gece uyanıp nerede olduğumuzu, oraya nasıl gittiğimizi, neden gittiğimizi vs. sorular sordu. Anlatınca da şaşırdı, idrak edemedi.

Buna benzer durumlar son 1 buçuk ay gibi bir sürede 4-5 kez tekrarladı. Bir de sadece gece uyandığında oluyor ama her uyanışında değil, ara sıra. Gündüz hiç böyle bir şey yaşanmadı şimdiye kadar.

Doktora göründü ancak tomografi, MR, EEG, bunların sonuçlanması, doktorun tekrar görmesi falan biraz zaman alıyor.

İnternette çok araştırdım ama örtüşen bir duruma ulaşamadım, çok farklı şeylerden bahsediliyor ama aynısı yok. Çevrenizde, yakınlarınızda ya da içinizde buna benzer şeyler yaşayıp tıbbi bir sonuca ulaşan varsa yazarsanız çok sevinirim.

Buraya kadar okuyup cevap yazan herkese şimdiden çok teşekkürler.

sleep drunkenness
ismiyle araştırın. Ciddi bir durum değil gibi görünüyor.

  • mikro patlama  (14.03.19 18:01:18)
Evet, Sleep Drunkness yazacaktım ben de...
www.webmd.com

RAM/REM uykusuna göre uyandıran aplikasyonlar var Apple ve Android'de. Onlardan edinebilirsiniz. Bir de, babanızın yatma/kalkma saatleri düzenli olsun. Hep aynı yerde uyusun. TV seyrederken vs uykuya dalmasın.
  • PhoenixRising  (14.03.19 18:05:51)
Ben de bir ara uykumdan uyanıp "Burası alternatif evren mi yav?" diye bi kafa karışklığı yaşıyordum bi on dakika laksdfjdlsf. Çok bilimsel bir cevap olmadı ama sanırım arada olabiliyor öyle şeyler.

  • inawen  (15.03.19 10:46:33)