psikiyatrist - psikolog

psikiyatrist ve psikolog arasında işlerini yapma arasında ne fark var? psikiyatri ve psikoloji eğitimi arasında ne fark var?

şunları biliyorum. biri doktor diğeri değil. biri ilaç yazabiliyor tıp mezunu vs. ama ikisi de aynı durumlara bakamıyorlar mı? bazı terapiler için araştırmıştım aynı terapiyi ikisi de veriyordu mesela.

psikiyatrist tıp fakültesini kazanıp tıp doktoru oluyor. bitirdikten sonra uzmanlık sınavına girip psikiyatrist oluyor. bu süreçte tıbbi eğitim görüyor. yani psikotik hastalıkların ilaçlı tedavisi alanında uzmanlaşıyorlar. (şizofreni, ağır kişilik bozukları gibi...)

psikolog psikoloji bölümünü kazanıp 4 senelik eğitimden sonra (ingilizce bölümler 5 sene) psikolog oluyor. herhangi bir devlet kurumuna atanıp görevini yapıyor. terapi eğitimi aldığı için hem psikotik hem nevrotik alana hakimdir. eğer yüksek lisans yapar ise klinik psikolog olup psikiyatrist ile beraber muayine açabilir.

buradaki ana fark ilaçla tedavide ilacı sadece psikiyatrist yazabiliyor. eğer terapi yapılması gerekiyorsa psikolog yapabiliyor. yani olması gereken bu. ancak terapi yapan psikiyatristler var. ancak ilaç yazabilen psikolog yok.
  • mikahakkinen  (12.03.19 11:34:01)
terapileri araştırırken aynı terapiyi ikisinin de yaptığını gördüm. mesela psikanalizi ikisi de yapabilir mi? farkları nedir? şizofreni sanırım psikiyatrinin alanına giriyor ama çok keskin değil sanırım bu çizgi.

  • black mamba  (12.03.19 11:40:41)
ana fark şu:
Çoğu psikiyatr seans yapmaz, ilaç verir.
Psikolog ve Psikiyatri tedavisi eş zamanlı gitmelidir.

Atıyorum:
Sen intihar etmeyi düşünecek kadar depresifken, seninle seans yapılıp da sorunun ana kaynağına inilemez.
İlaçla seni geçici mutlu/sakin/tepkisiz hale getirip, bu durağan durumundan faydalanıp, sorunun ana kaynağını çözüyor psikolog.

Şizofreni ve benzer beyin kimyası bozulduğu için sahip olunan hastalıklar %100 psikiyatrist'in alanıdır, şizofren birisine psikolog hiç birşey yapamaz.
Gerçeklikten koptuğun anda, seansın da gerçeklikten kopar, ve işe yaramaz.

Bu arada üstteki cevap hafif hatalı/eksik
Psikoloji bölümünden mezun olanlar hasta göremezler, üstüne 2 senelik "klinik" master'ı yapmak lazım hasta görebilmek için.
  • Corc  (12.03.19 11:40:44 ~ 11:42:39)
meraklı olduğum için genel ayrıntıları biliyorum da şema terapi diye bir şey var. takip ettiğim 2 psikiyatrist var. bunu yapıyorlar. işlerinde de iyi görünüyorlar. direkt ilaç verip geçtikleri için psikiyatristler yerine psikologlar daha gidilesi görüyordu. onları görünce düşüncem değişti. ama ilaç yazmıyorlar pek sanırım.

  • black mamba  (12.03.19 12:13:08)
Terapi bunların içinden çıkmış ama bu iki meslek alanından bağımsız bir çalışma alanı.

Türkiye'de doğrudan bir psikoterapist unvanı kazandıran herhangi bir yl programı yok, sadece "x terapisi yönelimli" olduklarını söyleyenler var o da öğretim görevlisi ve üyesi kadrosuna göre şekillenen bir şey zaten, yani bildiğim kadarıyla akademide bir karşılığı yok sadece o terapi perspektifinden öğretim faaliyetleri yürütülüyor.

O yüzden bu unvanlara sahip kişiler de, hatta Türkiye'deki ruh sağlığı alanında bir yl programından mezun olmuş kişiler de teknik olarak psikoterapiye yetkinlik kazanmış olmuyorlar. Yaptıkları şey psikoterapi kuramlarindan öğeler içerse de psikolojik danışmanlık, aile danışmanlığı veya konsültasyon olmus oluyor.

İşte o olmayan lisansüstü programlarının boşluğu da özel alanda, ilgili terapi yöntemi ne ise onun merkezlerince eğitimci olmak üzere eğitim almış kişilerden alınan eğitimler ile tamamlanabiliyor. Onların şartları da farklı farklı.

Mesela İstanbul psikanaliz derneğinden formasyon alıp psikanaliz uygulayan bir sosyal hizmet uzmanı tanıyorum. Ama bir diğer tarafta psikanaliz için ya da diğer terapilerin eğitimine başvurmak için klinik psikolog olma ya da yl öğrencisi olma şartı koşan kurumlar da var.

Yani bu kurum/dernek/enstitülerin kimisi ruh sağlığı alanında çalışanlar, şeklinde geniş tutuyor psikoterapi eğitimi verme ölçütlerini (bunun içinde psikiyatri hemşiresi, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, psikolojik danışman rehber meslek grupları var bildiğim kadarıyla), kimisi ise ya kendi alanında, ya da sadece klinik psikoloji alanında lisansüstü eğitim almış olma şartı koşuyor.

Bildiğim kadarıyla bu benimsenen ekol farklılıkları ile ilgili, mesela üstte yazdığım İstanbul psikanaliz derneği Fransız ekolünü benimsiyor(muş) ve bundan mülhem birine psikanaliz formasyon vermek için ruh sağlığı alanında herhangi bir lisans bölümünden mezun olmayı yeterli görüyorlar. Başka yerlerde nasıl diye merak edip bir ara incelemiştim, Fransa'da forum Lacan'in (psikanaliz) formasyona kabul şartları da böyle mesela.

Psikiyatrist dışında herhangi birinin tanı söylemesi "yasak" yani olur da karsilasirsan sonuç ne olur bilmem de şikayet edebilirsin.
  • encokbenisevinnolur  (12.03.19 12:14:40)
Psikiyatrist hastaligin mekanizmasina daha da hakim ve ayirici tani konusunda daha iyi. Ornegin depresyonunuzun nedeni demir eksikligi anemisi veya hipotiroidi olabilir ve buna uygun tahlil isteyebilir.

  • esmeralda villalobos  (12.03.19 19:24:23)