geçerli bir sözleşme nasıl olur?

prototip aşamasında olan bir girişim fikri üzerinde çalışıyoruz ve birkaç yeni ortak almamız gerekecek yardımcı olması için. ama daha önce yaşadığım acı bir tecrübeden dolayı fikri çalıp kacmalarindan endişe ediyorum. bu yüzden bir sözleşme imzalamak isyiyorum ama noter huzurunda olması şart mi? olayı notere taşımadan ilerde bir sorun çıkarsa geçerli bir sözleşme nasıl yapabiliriz?

şöyle, eğer sözleşme kanunda yazılı bir şarta tabi değilse (mesela taşınmaz satışı veya taşınmaz satış vaadi) noter önünde yapmanız geçerliliği etkilemez. ancak yarın öbürgün sorun çıktığında ispat kolaylığı sağlar. genelde bu şekil girişim fikirlerinde girişimci yahut fikir sahibi arkadaş kendisini riske atmakta, nitekim tanımadıkları birine fikri sunup çalıp gitmemelerini bekliyorlar. bunun için noter onaylı bir NDA (non-disclosure agreement) imzalayabilirsiniz ancak bu da sizi sınırlı olarak koruyacaktır. bunun yanında patent alabilirsiniz, bunun koruma alanı daha geniş olacaktır ancak burada novelty şartı aranıyor ve o da fazla komplike olabilir. sanırım en güvenlisi bir avukat tutmak, bugün vereceğiniz para sizi ileride çok daha büyük bir kayıptan kurtarabilir.
şahsen rekabet etmeme hükmünün işinize yarayabileceğini düşünüyorum, bunu da avukatınızla görüşün

  • onbucucuk  (11.03.19 23:54:56 ~ 23:55:24)
seni her türlü tokatlarlar boşver.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.03.19 00:14:48)
Marka patent uzmanı bir AVUKAT şart

  • photo85  (12.03.19 14:12:07)