Taksilere kamera koymak mümkün mü

Merhaba. Bir sürü insan taksicilerin kendilerini dolandırdığını söylüyor. Araçlara kamera koymak çözüm olmaz mı, bu kadar basit bi fikir niye hayata geçirilmiyor?

var zaten birçok araçta.
çözüm değil demek ki

  • damladamla  (11.03.19 23:34:46)
Kamera ile baş olmaz. Anlık olarak binlerce taksiye kamera ile izlemek pek efektif değil.
Ancak İBB lokasyon bazlı takip sistemi gerçekleştirse; UBER, Bitaksi tarzı bir denetleme mekanizması devlet tarafından kurulsa çoğu şikayetin önüne geçilir. Yolcunun rotası ile taksinin rotası bilgisayar ile analiz edilir, ciddi bir sapma varsa şüpheli listesine alınır vb. Tabii bu çoğu kişinin işine gelmediğinden hayata geçirilmiyor. IBB de anca denetlemek değil kendisi para kazanabilsin diye itaksi falan gibi saçmasapan şeyler yapıyor.

  • mimarbasi  (11.03.19 23:47:43)
o kadar ugrasana kadar devlet direk üzeri serbest bıraksın alternatif yerli ve yabanci firmalar gelir. musteri memnun olur fiyatlarda duser

  • graywolf  (12.03.19 00:42:23)
aslinda gayet efektif bir fikir. anlik olarak tum taksilerin izlenmesine gerek yok. ama bu isi belediyenin organize etmesi lazim. ozel programlanmis icinde sim kart vasitasi ile internet baglantisi da olan kameralar butun taksilere/dolmuslara zorunlu tutulur. butun yolculuklar anlik olarak merkezi sisteme aktarilir. sikayet oldugu takdirde ilgili aracin kayitlari acilir bakilir. sikayet olmazsa 1hafta/2hafta/1 ay gibi bir sure sonra kayitlar silinir. ayni sistem uzerinden gps takibi de yapilir ve yolculugun hangi guzergahtan yapildigi hesaplanip, tutar/kazanc takibi de yapilir. onemli olan sey belediyenin bu taksi sorununu cozmek istemesi. yazilim olarak da kompleks bir durum yok. 2-3 ay icerisinde tamamlanabilecek bir cozum. sistem olarak da ucuzundan RasperryPi ile bu is halledilir. donanim olarak da cok maliyetli bir sistem olmaz tahminim arac basi maks 1000tl'ye donanim isi halledilir.

  • crucio  (12.03.19 01:27:26)
itaksi'nin kullanim amaci o. ve o planlaniyor. belediye sirayla tum taksilere itaksiyi entegre ediyor. hepsine kamera zorunlulugu veriyor. ve kamera direkt emniyete bagli olacak. havalimani bombacilarinin taksiyle gitmesi ve mobesenin arkada oturani goremedigi icin ihtiyactan cikan bir uygulama.

  • dokunmakalbime  (12.03.19 10:04:01 ~ 10:04:55)