Bağlama çalabilenler bi yorum yapabilir mi ?

Ufak tefek kendi çapımda bağlama çalıyordum. çalacaksam layıkıyla öğreneyim dedim, kursa başladım. 3. hafta dersimizi de yaptık.
Ama tüm hevesimi kırdı hoca. Hiç çekme-çarpma egzersizi yapmadan bir türküye girdik. içinde çekme ve çarpmalar var. Neyse türkünün o kısmında baya baya zorlandım. Yani parmaklar anatomik olarak ilgili perdeye basamıyor. Şöyle basacaksın böyle basacaksın tabi ben beceremiyorum. Bu esnada etrafta birkaç kişi daha var onlar da müdahil oluyor. Bak şöyle basarsan daha kolay olur vb. iyice strese soktu beni bu durum. yapacaksam da yapamıyorum.
Neyse denedik biraz. Beceremediğime kanaat getirip, neyse seninle önce şu egzersizleri yapalım dedi. Ama yeni verdiği egzersizler de çekme çarpma egzersizi değil.
Kendisi çok güzel bağlama çalıyor ama öğretme kısmında eksik sanırım. Zaten yeni açmış kursu.
Bu işler böyle mi olur? Sabredip devam edeyim mi? Başka bir kursa mı gideyim ?

Bağlamacı olmamakla birlikte, anatomik olarak sıkıntı olma ihtmali az bence, motor beceri gelişmesi, kas hafızası durumları gibi, ilk etapta aşırı zorlanmanız aşırı doğal.

Bence azıcıl salın, kendinizi rahat bırakın. Yavaş yavaş gelecek beceriler, aniden hakkını vererek enstruman çalmak olmadığının zaten farkındasınız. Yanlış teknik öğretmiyorsa sakince devam edin kimseyi takmadan :)

Yanlışlıkla henüz başlamış birine verilmemesi gereken bir parça vermiş olabilir, bir kaç aya rağmen gelişme katedemiyorsanız kıllanın.
  • hedep  (10.03.19 20:29:35)