dolar nasıl artıp azalıyor, kim belirliyor?

bununla ilgili düzgün bir yazı makale var mı?

sabah bi uyanıyosun 5.3'ten 5.4 olmuş. dün 10 dolar alırken 53 lira ödüyodun. bugün hayır 1 lira daha vereceksin diyorlar. kim veriyor bunun kararını?

istediğim cevap çünkü üretmiyoruz, suriye meselesi, trumpla tayyibin arası açık gibi değil. diyelim ki suriyede olaylar oldu dolar arttı. ne kadar arttı 13 kuruş arttı. nasıl belirleniyor bu 13 kuruş. matematiği merkezi nedir?

www.bloomberg.com

Bu haberi okudum gecenlerde.
  • Traveler  (09.03.19 16:47:02)
temelde buna benzer www.youtube.com

  • tabii lan manyak mısın  (09.03.19 17:21:12)
dolar yada türk lirası kağıt üzerinde matematiksel formüllerle değişmiyor. tayyibin bir an da "biz gavur arabasına mı binecez ya kendi aracımızı üretiriz gerekirse onlara ek vergi koyarız" demesi mesela bugün 2-3 büyük otomobil firmasının buradaki yatırımları durdurması anlamına gelir. bunlar milyarlarca dolar anlamına geliyor. o para türkiyeden çıkıyor başka yerlere gidiyor.

  • avatar is back  (09.03.19 17:22:41)
  • neverletyougodown  (09.03.19 18:18:09)
arkadaşın sorduğu soru neye göre kur değişiyor değil kur değişimlerinde oynayan rakamlar nasıl belirleniyor.

atıyorum piyasaya 1 milyon usd girerse dolar şu oranda değişir, 3 milyon girerse bu kadar değişir diye bir matematik var mı?

15 kuruş değil de neden 13 kuruş değişiyor. bunun hesabı nasıl yapılıyor.

merak ettim ben de

@avatar is back işte yatırımcının parasını çekip başka yere göndermesi neticesinde yükselen doların ne kadar yükseldiğinin hesabı nasıl yapılıyor. atıyorum dolar 5 liraydı ama adam aldı parasını gitti dolar 5.60 oldu. bu niye 55 kuruş değil de 60 kuruş?
  • not sure if serious  (09.03.19 18:38:23)
Arz, talep, beklentiler... Tahtakale spot döviz piyasasını gösteren videolar vardı eskiden, onları bulup bakarsanız aslında özünü kavrarsınız. Piyasadaki herhangi bir malın fiyatı nasıl belirleniyorsa doların da öyle belirleniyor özünde, tek fark, döviz çok homojen ve dinamik...

Burada "Neden 5,63 değil de 5,61" diyebilirsiniz, böyle düşününce saçma geliyor ama bu aslında "Bu arabanın fiyatı neden 63,250 lira, neden 63,400 değil" gibi bir şey. Fiyatı o çünkü piyasa koşullarında alıcı - satıcı dengesi orada kuruluyor. Dövizi size satan ya da sizden alan kurum sonuçta bunun üstüne oturmuyor, o da sistemin bir parçası, o da gerekirse döviz alıyor ya da satıyor; onun da bir maliyeti ve nakit akışı var. Bütün parçaları hareketli sistemde sağa sola eklenenlere göre ağırlık merkezi (Kur) sürekli değişiyor.
  • salihdt  (09.03.19 19:01:43)
hiç bitcoin alıp alım satışı yaptın mı ya da alt coin. aslında oradaki mantıkla ayni.

Birinin elinde x coini olsun ve bunu satmak istesin. diyor ki şu kadar miktarı şu kadar fiyattan satışa çıkarıyorum.

Başka biri ise desinki ben bu x coininden almak istiyorum. şu kadar miktarı şu kadar fiyattan alıyorum. eğer alıcının ve satıcının sundukları fiyat ve miktarlar birbirini karşılıyorsa ki buna arz talep dengesi diyoruz, o fiyattan alım satım yapılmış oluyor. anlık olarak binlerce bu tür alış - satış yapılabilir farklı fiyattan ve miktarlardan. Nihai fiyat bunların tüm bunların ortalaması gibi düşünebilirsiniz.
  • nec12  (09.03.19 21:00:13 ~ 21:00:51)
Olay budur efenim www.youtube.com

  • duyurunun bug'ı  (09.03.19 21:57:41)
para birimine olan arz ve talep (alım ve satım) dataları tek elde toplanıyor.

  • pembepembepembe  (09.03.19 22:25:42)
  • 507  (10.03.19 01:09:34)