hayvanlara ve korunmasız kimselere (kadına vs.) şiddetin artmasında

şiddet içerikli (cs, age of vs gibi değil de) bilgisayar oyunlarının (gta gibi orantısız anlamsız şiddet) etkisi var mıdır sizce?

Bende yok. Ama vardir illaki.

  • baldan kaymak  (08.03.19 23:58:32)
bence vardır. normalleştiriyor çünkü. hele de bugün 8-9 yaşındaki bebeler bile bunları görüyor oynamaya çalışıyor, iyice yerleşiyor zihinlerine.

  • windows95  (08.03.19 23:59:56)
bilimsel birçok araştırma yok diyor. mantık olarak da bilgisayar başında uzun süre geçiren ve şiddet dürtüsünü kolayca 0 tehlike ile tatmin eden kişi başka yerde şiddet göstermez.

kişisel deneyimim. internet kafede uzun yıllar müşteri ve çalışan olarak bulundum. en devamlı müşterilerimiz karıncayı incitmez, sokak köpeğine hoşt dedikten sonra köpek kaçtı diye ağlar, öyle ince ruhludurlar.
  • inekadam  (09.03.19 00:01:02)
Hayir yoktur.
Hatta istatiski olarak bakip korelasyon yakalamaya calisirsan durum tam tersi. Evet boyle bir veri var, sallamiyorum.

  • stavro  (09.03.19 00:05:18)
siddete meyilli ruh hastalari oyun oynamadan da siddet uygular. ben siddetin oyunlarla alakasi oldugunu dusunmuyorum. kisilikte varsa vardir.

  • Leonardo~Da~Vinci  (09.03.19 00:08:25)
Ortaokul caglarinda cogumuzun evinde boyle oyunlar oynayacagi pc, xbox falan yoktu o yillarda ama siddet icerikli oyunlari seve seve (simit, zimba, kemer sakalma gibi siddetten ibaret oyunlar) kendi aramızda oynardık erkek çocukları olarak. O siddet icerigini erkek tabiati nedeniyle bir sekilde buluyorsun zaten teenage caglarda testosteron tavan yaptiginda.
Hiçbirimiz de ileride psikopat falan olmadi.

  • stavro  (09.03.19 00:12:20)
küçük yaşta belki ama zannetmiyorum. etrafımdaki oyun oynayan insanların,aslında genel olarak kendi başına bir şey yaparak eğlenmeyi başarabilen insanların başkalarına zarar verdiğini pek görmedim. genelde hayvansever olurlar bir de.
vücut geliştirmeyle uğraşan insanlar da sert,şiddete meyilli zannedilir ama büyük çoğunluğu gereğinden fazla kibardır.

  • m4a87td  (09.03.19 00:13:01)
Alakası yok bence. Çok fazla politik doğruculuk doğru değil evet ama politik normlarımız bozuk buna bağlıyorum ben.

  • bos gezenin bos ustasi  (09.03.19 00:22:35)
50 yasindaki esnafin GTA oynadigini dusunmuyorum.

  • Traveler  (09.03.19 00:25:34)
genel olarak yanlış bir yargı var:

"eskiden böyle değildi şimdi çok bozdu."

eskiden de böyleydi. hatta belki daha da fenaydı. şu anda kitle iletişim araçları çok fazla ve insanlar pek çok konuda daha bilinçli oldukları için (mesela kadınlar artık susup içlerine atmıyorlar) bu tür olaylardan eskiye nazaran çok daha fazla haberdar olabiliyoruz.

her yerde kamera var. herkesin elinde akıllı telefon. merkez yerleşim yerlerine en uzak bölgelerde dahi bu böyle. hal böyle olunca bu tarz vakalar eskiye nazaran çok daha fazla "belgeleniyor" ve "şimdi daha çok arttı" gibi yanlış bir genellemeye sebep oluyor.

oyunlar konusunda da çocuklar çok fazla küçümseniyor. elbette psikolojilerini korumak için +7 +13 vs gibi limitlere dikkat etmek lazım ama çok küçük yaştan itibaren bir çoğu gerçek/simülasyon farkının ayrımında oluyor zaten.
  • makbur  (09.03.19 00:29:37)
Bence bunlar artmıyor. Sadece kayıt altına alınan vaka sayısı artıyor. Gitgide de artacak.

Şiddetin tarihi ne yazık ki Rockstar Games’in kuruluşundan daha eskiye dayanıyor.
  • (s)AINT  (09.03.19 00:31:53)
Yoktur.

  • doxanikee  (09.03.19 02:30:14)
Merhabalar,

Yoktur. Bahsettiginiz turden oyunlarin, evet, oyuncu uzerinde bir nebze hissizlik yarattigi gozlenmistir, ancak siddet egilimini arttirdigi yonunde herhangi bir vargi bulunmamaktadir.

Ayrica “hayvanlara ve korunmasiz kimselere siddet”in arttigini nereden cikariyorsunuz yahu? Ha, eskiden direkt olduruyorlardi, eger bundan bahsediyorsaniz tamam...
  • gotamacik  (09.03.19 05:45:45)
hayvanlara ve kadınlara şiddet artmıyor

soruna cevap, yoktur
  • dafuq  (09.03.19 09:00:45)