Belediye otobüsü ve dolmuşlarda şoförün ücret alması

Bu konuda bir yasal düzenleme var mı? Yani isteyen belediye "ücret toplama işini şoför yapacak" diyebilir mi? Yoksa "şoför ücret toplayamaz. sadece elektronik kart olacak" gibi yasal zorunluluk var mı?

dolmuşlarda zaten öyle bir şey yok. belediye otobüslerinde ise uygulamada iline göre değişiyor. genel bir zorunluluk olduğunu sanmıyorum.

  • zgrydn  (07.03.19 10:45:40)
Sabah sabah buna takıldım ben.
tuhim.ibb.gov.tr

Taşımacılar; araçlarında kullanacakları ödeme kaydedici cihazları, yürürlükteki mevzuata uygun olarak kendileri temin edecek ve araçlarda bulundurulması zorunlu olan Akbil GKM cihazlarında kullanılan elektronik bilet dışında, ücreti otobüste ödeyen her yolcuya aldığı ücret mukabilindeotomasyon e bilet uygulanacaktır.

Demek ki bilet vermiyor ama ücretini otobüste ödeyen yolcuyu elektronik sistemden işliyormuş. Hm.
  • kobuzchu kiz  (07.03.19 11:06:42)
bi ara istanbul'da şöforler yapıyodu bunu. sonra yasakladılar. çünkü çok sıra oluyodu seferler aksıyodu vs. bayaadır görmemekle beraber dün 500t şoförünün para alıp akbil verdiğini gördüm yolcuya.

  • spirit crusher  (07.03.19 12:11:33)
otobüs şöförleri için bu büyük suç, lisans iptaline gidiyor konu. dolmuşlar zaten alıyor.

  • a darkness coming  (07.03.19 13:38:41)