Akademik kariyer başında mobbing.

iyi akşamlar,
şimdi anlatacağım olay oldukça yabancı olduğum bir iş alanı olduğundan bu alanda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum, zira dediğim gibi akademik anlamda hiçbir bilgim yok işlerin nasıl yürüdüğü ile ilgili.
şöyle ki özel bir üniversitede 3. sınıf öğrencisi bir arkadaşım var.kendisi ileride akademik kariyer üzerine ilerlemek istiyor ve notları gayet iyi. okulunda asistan ve hocalarının yükünün hafiflemesi için bazı günler recitationlar yapılıyor-muş, burada gönüllü öğrenciler hem ileriye yönelik tecrübe edinmek için hem de bahsettiğim gibi asistan ve hocaların yükünü hafifletmek için sınıfta soru çözümü yapıp, genel olarak öğrencilerin takıldığı yerler üzerinde duruyorlar-mış.
arkadaşım oldukça canayakın ve ilgili birisi. dönem başından beri bu dersleri yapıyor ve girdiği günler sınıflarda da oldukça sevilmiş.bu konuda da günden güne hevesi artıyordu.
olay saat 23:00'te oluyor, yarınki soru çözümü için bölümün hocası asistanın değil, arkadaşımın ismini yazmış(arkadaşımın inisiyatifinde olan bir durum bile değil, hoca yapmış yani bu işi) arkadaşım soruları gözden geçirirken asistandan telefon geliyor, bu arkadaştan bahsetmek gerekirse çekingen bir tip ve öğrencilere fazla ilgi göstermeyen birisi. arkadaşıma diyor ki:''ben sana yardımcı olmak için bu kadar yakın davranıp destek oluyordum, ama yerimi sana vermek gibi bir niyetim de yok, zaten sınıftakilere de çok içten davranıyormuşsun-?-, bundan sonra benim de yaklaşımım farklı olur''
arkdaşım gayet düzgün bir şekilde böyle bir amacı olmadığını, şu an kendisini geliştirmeye çalışıp ona destek olmaya çalıştığını, kariyer olarak düşünse bile asistanlığa son sınıfta başvurabildiğini anlatmaya çalışıyor, karşı taraf doğru düzgün dinlemiyor bile ve ben diyeceğimi dedim, iyi akşamlar diyor. benim bile durduğum yerden moralim bozuldu. akıl almak için aradı ama tecrübem olmadığından yanlış yönlendirmek istemiyorum. ne yapsın şimdi bu fitne fesat asistan bozuntusuna? direkt hocaya gidip ben böyle böyle yaparken siz ismimi yazdığınız için böyle bir tepkiyle karşılaştım diyip akıl mı danışsın? böyle bir durumda karşı tarafın hocayı doldurabileceğini de düşünüyorum ben açıkçası.
teşekkürler cevaplar için şimdiden.

cimer'e yazsın. ciddiyim eğer mobbing diye şikayet gelirse hemen soruşturma başlatıyorlar :) hocaya anlatsın durumu yoksa asistan doldurur hocayı.

  • prasinos  (07.03.19 01:47:02)
Hocaya durumu anlatsın. Mesajları yanında okusun. hımmm mesaj değilmiş, aramaymış. Genelde kanıt olmayınca, ya da kanıt olduğu hissettirilmeyince tuhaf bir durum olabiliyor, karşı taraf da bambaşka bir hikaye anlatınca. Ama uslüpluca, asistanı şikayet etmeden, durum aktarılabilir.

  • velvetmorning  (07.03.19 02:00:33 ~ 02:03:43)
Aaa manyak mı ne? Dersin hocasına durumu belli edebilir ama bir kaydım var: Eğer hoca asistana yakın yaşlarda ise arkadaşınızı pek sallamayacaktır; biraz tecrübeli ve sağduyulu bir hoca ise bu topa girsin. Hatta şunu da yapabilir: Artık recitation'lara katılmak istemiyorum diye hocaya gitsin, hoca neden diye sorduğunda bunu anlatsın, böyle karşılanacaksa yapmak istemiyorum desin. Öğrenciler arkadaşınızı seviyorsa artık o soru çözmeye gelmeyecek mi diye hocalara sorup o asistanı uyuz bile edebilirler :)

  • wish i could find a way to disappear  (07.03.19 02:03:22)
direk hocaya gitsin. ama asistanı suçlamadan anlatsın. hoca ısrar ederse söylesin. malesef hocaya söylemezse asistan gidip gammazlayacak:( akademide durum böyle. kendini birisi iftira atmadan aklaman gerekiyor.

  • lata  (07.03.19 08:17:56)
Ya Allah askina daha 3.sınıfta bu tür polemiklere takılıyorsa direkt okulu bıraksın bence arkadaşın çünkü ilerde adviserindan gelen mobbinge hiç dayanamaz. Ayrıca asistan sürekli her gece geç saatte arayıp bu durumu gündeme getirirse gider hocayla konuşur. Amma büyümüş ya..

Ek olarak hocalarin böyle ufak tefek surtusmelerle uğraşacak vakti yok, kendi aralarında halletseler daha isabetli olur.
  • superfluid  (07.03.19 09:40:12)
Tamam kardesim hemen soyleyeyim de biraksin okulu sagolasin.

  • Deathrow  (07.03.19 10:06:48)
@Deathrow 12 senedir akademinin içindeyim ve çocuk gibi ağlayıp zirlamakla olmuyor bu işler. Gerçekleri duymak agirina gittiyse bilemiycem. Yok hocaya git anlat bıdı bıdı. Bu ne çocukça işler ya. Zekası gelişmemiş ama üniversite okuyan çok insan var etrafta malesef..

  • superfluid  (07.03.19 12:45:10)
"ben sana yardımcı olmak için bu kadar yakın davranıp destek oluyordum, ama yerimi sana vermek gibi bir niyetim de yok, zaten sınıftakilere de çok içten davranıyormuşsun-?-, bundan sonra benim de yaklaşımım farklı olur"
bunu demek bence mobbing de degil tehdit de demeye geldim.
ne yapsin sorusuna da cevap olarak bisey yapmasin, bildigi yoldan devam etsin diyorum. hocaya gitmesi, daha ortada mobbing bile yokken cok cocukca olur.
  • pilav  (07.03.19 13:00:17 ~ 13:01:17)
@superfluid ben tamamen farkli bir sektorde calisiyorum. Biz acikiletisim esasli is modeli benimsedik yillardir.olmamasi gerektigini dusundugum seyleri hep acikca karsitarafa veya yetkili makama konustum. Akademide farkli olabilir.bu yuzden yanlis yonlendirmek istemedigimden tecrubesi olan insanlara danismak istedim. Direkt okulu biraksin gibi bos tepkiler ve gerizekali imasini keske boyutlari fazla olan duzlemde de dile getirme imkanin olsaydi.

  • Deathrow  (07.03.19 13:13:43)
@pilav +1

Siz akademide mobbing görmemissiniz.
Asistan dangalakmis. Bununla ugrasabilecek gücü varsa devam etsin.
Yok enerjimi harcayamam diyorsa gitsin hocaya sebebini de anlatarak soru cözümünü biraksin. Ama blöf icin degil, ciddili biraksin ugrasmayi.
  • chitosan  (07.03.19 13:14:34)