insan dogadaki en salak canli turu olabilir mi?

dunya anamizi yok etmeye calisan bizden baska bir canli turu yok yeryuzunde. |parantez icinde okuyacaginiz cumle sonradan eklendi.|
(pardon, bill gates ineklerin osuruklarinin dogaya zarar verdigini soylemisti, kendi sirketi ve kendisi dunyadaki ineklerden daha fazla zarar vermistir eminim bundan. neyse, soyle degistiriyorum ilk cumleyi: ...bizim kadar baska bir canli turu yok.)

teknoloji, bilim, savaslar, moda, petrol, sanayii... vs. gibi seyler biz insanlarin icadi. bunlari cesitli dogmalarla kutsallastiriyor ve gereklerini yerine getirmek icin birbirimizle yarisiyoruz. bir nevi ego tatmini. bunu yaparken de tek beslenme kaynagimiz dunya'miza zararlarin en buyugunu veriyoruz. yani aslinda kendi kendimizi yok ediyoruz.
bunu maymunlar alemi ya da ceylanlarin yaptigina rastlamadim. hayvanlar gayet sessiz sakin dogal ortamlarinda hayatlarini surduruyorlar. dunya'ya zarar vermeden.
sabah kalkan ceylan olsun ya da bir kaplan olsun farketmez, hayatta kalmak icin ikisi de kosuyor.

sorum su:
insan dogadaki en salak canli turu olabilir mi?

biz insanlar dogadaki en aklli canli turu oldugumuzu iddia ediyoruz. peki ya oyle degilsek? ya en salak canli turu bizsek? akilli bir canli turu bindigi dali kesmez.

ben hayirdir? bayram degil seyran degil enistem beni niye optu?
soyle efendim: belgesel izledim. kizilderili bir abimizin konusmasindan etkilendim. kendi (sozde) ilkel evlerinde kaliyorlar. ormandan besleniyorlar, zarar vermiyorlar cunku onlara hayati veren kaynak dunya. anamiz.

ekleme: "ben zaten 80 yil yasayacagim, istedigimi yaparim. ben gittikten sonra bana ne dunya'dan?" zihniyetini son derece uzuntu ile karsiliyorum. dunya bize her seyimizi veriyor. ondan besleniyoruz. nefes aliyoruz, yasam kaynagimiz. dunya'nin, kendimize en yakin hissettigimiz insandan cok daha fazla hakki vardir uzerimizde. misal, en yakin dostunuzla iyi vakit gecirip, beraber iyi isler yapip sonra da arkasindan onu yikici, oldurucu zararlar veriyor musunuz? bunu yapiyorsaniz, iyi bir insan degilsiniz demektir. size diyecek bir sozum yoktur.
yapmiyorsaniz dunya'ya da yapmayin. cunku siz iyi bir insansiniz ve iyi bir insan en yakin arkadasina/dostuna iyi davranir. iyi insana bu yakisir cunku.

dünya'ya zarar veren tek canlı türü yok. biz de yok etmeye çalışmıyoruz zaten, insan denen hayvanın doğasında bu var.
www.mnn.com
www.nytimes.com

ne demek istediğini anlıyorum ama fazlaca romantik bir bakış açısı bu. "ama insanın aklı var bunu akıl ediyor, hayvanın aklı yok ki" diyeceksin; o zaman da sorun geçersiz ve anlamsız oluyor.
  • Jux  (03.03.19 23:24:12 ~ 23:31:33)
Hayvanlar yiyip icgudulerini karsilamaya bakar, dogaya karismaz. Geyikleri de ortaya salinca butun otlar bitene kadar yiyorlar sonra ot kalmiyor kendileri de ölüyor. Kunduzlar baraj maraj yapip anasini aglatiyor doganin(dogal dusmani yoksa), bizle ayni sekilde dogayi degistiren bi onlar varmis.

Biz de yiyip iciyoruz doga bozuluyorsa onun sorunu.

"Seninle burada geçirdiğim süre içinde öğrendiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum; türlerinizi sınıflandırma fikrine kapıldığım bir günümde, aslında sizin memeli olmadığınızı anlayıverdim. Bu gezegendeki her memeli içgüdüsel olarak kendilerini çevreleyen ortamla doğal bir denge oluştururlar. Ama siz insanlar bunu yapmıyorsunuz.

Siz belirli bir alana yerleşip çoğalıyorsunuz, sonunda bütün doğal kaynaklar yok olana kadar buna devam ediyorsunuz. Hayatta kalmak için yapabileceğiniz tek şey olaraksa başka bir alana yayılmak kalıyor.

Bu gezegende aynı yöntemi kullanan bir başka organizma daha var. Ne olduğunu biliyor musun? Virüs... İnsan türü bir hastalık, bu gezegende bir kansersiniz, bir tür salgın ve biz de tedaviyiz."

Imza Smith reyis
  • acemi  (03.03.19 23:45:52)
İnsan zeki bir türdür ama üstün bir medeniyet inşa edememiştir henüz. Gezegene hükmeden tür olarak gezegendeki yaşamımızı sürdürülebilir kılabilmiş değiliz. Her gün dünya kaynaklarını daha fazla tüketiyor, çevreye zarar verip geleceğimizi tehlikeye atıyoruz.

Bill Gates'in bahsettiği inek mevzusunu yanlış anlamışsın. İnekler doğada alelade yaşayıp da doğaya zarar vermiyor. Onları biz çoğaltıp yetiştirdiğimiz için zararlı hale geliyorlar. Dünyada 25 milyar kara hayvanı var çiftliklerde yetiştirilen. Bunların ürettiği metan gazı ve bunları beslemek için tükettiğimiz tarım arazisi çevreye zarar veriyor. Elimizdeki tarım arazilerinin %80'ini insanları değil çiftlik hayvanlarını beslemek için kullanıyoruz. Sera gazı etkisinde metan gazı karbondioksitten 25 kat daha etkili ayrıca. Bunu bir koyalım dedim.

An itibariyle 7 milyardan fazla insanız gezegende. Bu rakam 100 yıl önce yarısı kadar bile değildi bu sayının. Herkes bugün et yemeyi bıraksa dahi en fazla 9,5 milyar insanı besleyebilecek kadar kapasitesi var dünya kaynaklarının. Et yediğimiz için bu rakam an itibariyle 6 milyar. Dünyada 2 milyar aç, 1 milyar obez insan yaşıyor. Birileri birilerinin bir şekilde hakkını yiyor yani.

Bu nedenle herkesin bir an evvel üremeyi durdurması gerekiyor. 2 kişilik aileye maksimum 1 çocuk şeklinde sayımızı sistematik biçimde azaltmamız gerekiyor. Bir diğer sorun da sürekli olarak Afrikalıların, Arapların vb çocuk yapması. Eğitimsizler ve çocuklarına da eğitim sunamıyor bu insanlar ve sayıları katlanıyor. Avrupa ve Abd'de nüfus bu şekilde artmazken gelişmeyen toplumlarda kontrolsüz üreme var. Bu da Dünya'nın cahilleşmesine neden oluyor. Rakamlara bakabilirsiniz en hızlı üreyen ülke Nijerya mesela.

Ben konuşunca vegan zırvası oluyor ama çevreciler, veganlar, o mavi saçlı tipler haklılar. Dünyayı yaşanmaz hale getiren insanlar bu muhafazakar tipler. 2'den çok çocuğu olanlar. Et tüketenler.

Yere çöp atmak diye bir çevre koruma olayı yok. O çöp en küçük meselemiz.

Karbon(metanı da eklemeliyiz) ayak izimiz, nüfusumuz, geri dönüşüme göndermediğimiz pillerimiz, yağlarımız mesele.

Kıçımdan salladığımı düşünüyorsanız tekrar düşünün çünkü ben bu meselenin okulunu okudum üstüne AB'den denkliğini aldım, bir dönem de yüksek lisans yaptım. İşkembeden sallıyorsun diyen saatlik danışma ücretime mükabil kaynakları ile sunum alabilir bizzat benden.
  • bos gezenin bos ustasi  (04.03.19 00:12:14)
bence turumuze haksizlik ediyorsun, insan dunyadaki en masum, en poncik turdur. unlem

  • exlibris  (04.03.19 00:18:44 ~ 00:19:12)
bill gates'i yanlış anlamışsın kardeş. hayvancılıktan bahsediyor orada. önce doğru anla sonra emin olursun hangisinin daha fazla zarar verdiğine.

  • yeteramadenedimherseyi  (04.03.19 00:36:18)
İnsan en salak mı bilmiyorum ama 1 buçuk yaşındaki kızım bizden zeki. Yani büyüdükçe zekada körelme mevcut.

  • rakidabalikolsa  (04.03.19 02:28:18)
Yazinin tamamini okumadim.
Hayir hayvanlar daha salak oldugu icin zarar ver(e)miyorlar. Insandan daha akli basinda olduklari icin degil. Bir timsah cok erdemli ya da ileri goruslu ve vizyon sahibi oldugu icin zararsiz yasamiyor, kapasitesi o kadar.

Insan tum canlilar icinde en gelismisi oldugu icin boyle.

Insanlar daha salak demek biraz sey.
  • stavro  (04.03.19 08:57:49)