Vasiyetin Yasal Geçerliliği Var mı?

Bu Amerikan filmlerinde falan olur ya hani vasiyeti vardır pederin, ölen çocuklara hiçbir şey bırakmaz tek bir tanesine bırakır falan, bizde mümkün müdür mirasçılardan biri veya birkaçını mirastan mahrum bırakmak?

Biraz malım mülküm var söylemesi ayıp. Çocuğum olmadığı için de rahmetli pederin ilk evliliğinden doğma, hiç görüşmediğim, pederin mirasında arıza çıkartan kardeşlerim var mirasçı olarak.

Ben istiyorum ki bana bir şey olursa sadece eşim ve annem mirasımı paylaşsın, üvey kardeşlerim babayı alsın.

Okuduğuma göre vasiyet yazsam dahi mahkeme bunu bozabiliyormuş. Nasıl yapabilirim?

Avukat/noter aracılığıyla malını istediğine bırakabilmen gerekiyor diye biliyorum.

  • cemallamec  (02.03.19 23:47:03)
Mahkeme bozabilir evet ama bu genelde yaşlılıkta yazılan ve bariz hak yenen durumlar için geçerli olmalı, mesela baba erkek çocuklarına miras bırakıp kız çocuklarına bırakırsa gibi durumlar için olmalı.

Evet geri kalanında Avukat/Noter aracılığı ile yapılıyor, öldükten sonra mahkemede Vasiyet açıklanıyor olmalı.
  • atom karincanin torunu  (02.03.19 23:52:55)
tapuları eşinie ve annenize ölmeden devredin.
sağlık heyeti onaylı akıl sağlığı yerindedir belgesi alıp eşinize ve annenize aslını verin.
ayrıca bu mülkleri kendi isteğinizle verdiğinize dair noterde yazı imzalayııp yine anne ve eşinize verin.
bütün muhtemel mahkeme yollarını kapatın.
  • aslindasorunumpsikolojik  (03.03.19 00:02:37)
/Them bones
Benim bildiğim çocuk yoksa baba bir anne ayrı kardeşler de mirasçı oluyor. Üvey dediysem tam üvey değiller baba bir anne ayrı kardeşler bunlar.

  • bos gezenin bos ustasi  (03.03.19 00:34:58)
mallari esinizin/annenizin uzerine gecirin. yasal olarak 5 yil sonra tamamen ona devrediliyor. bu sekilde sizin olumunu halinde maliniz olmadigi icin kimse hak talep edemiyor. ama bu 5 yilda olurseniz uvey kardesler mal kacirma sebebiyle dava aciip yasal mirasci olabilir.

esiniz olurse onu ailesi mirasa payci olabilir.
annenize devredilen kisim icin de annenizin ailesi mirasci olabilir.
  • balik kraker  (03.03.19 00:55:34)
Ben bu devir işleriyle hiç uğraşmadan tek vasiyetle çözebilir miyim meseleyi bunu soruyorum işte.

  • bos gezenin bos ustasi  (03.03.19 01:05:34)
abooo cevaplara bak, yalan yanlış bilgiler.

ölüm durumunda miras üst soy/alt soy ve eş arasında paylaştırılır. bunlar yoksa kardeşe gider. senin durumunda eşin ve annen mirastan %50-50 pay alırlar. kardeşlerin mirastan pay alamaz. onlar sağ olmaz ise kardeşlere gider.

vasiyet yazmana gerek yok. devre de gerek yok. (allah gecinden versin) öldüğünde mirasın annene ve eşine gidecek.
  • trajikomix  (03.03.19 02:00:33)