Fiber ve Vdsl ile bina altyapısı alakalı bir kaç soru

Arkadaşlar halihazırda 16mbit adsl internet kullandığım bir dairede yaşıyorum. Bina 2012'de inşa edilmiş çok eski sayılmaz. Az önce iss ile görüştüm altyapı sorgulamasından sonra bana şu an adsl kullandığımı fakat altyapımın vdsl desteklediğini söylediler. Vdsl'e geçersem maksimum 44mbit hiz alabilirmişim mevcut altyapımla daha üzerine çıkmam mümkün değilmiş. Anladığım kadarıyla bu tam fiber olmuyor çünkü yıllar önce kullandığım(11yıl) fiber internette sabit 100mbit hızı sorunsuz alabiliyordum. iss yetkilisi bana binamın girişindeki kutuya kadar fiber kablo geldiğini ama daireme çıkan kablonun fiber olmadığını, bunu bir elektrikçiyle görüşüp daireme fiber kablo çıkartabileceğimi ancak bu şekilde net hız alabileceğimi söyledi. Sizce böyle bir işlemi elektrikçi yapabilir mi? yaparsa kaça patlar? daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?

fiberoptik kablonun metresi çok ucuz değildi galiba. ayrıca onun farklı ekipmanları vardı bildiğim kadarıyla. her elektrikçi yapamayabilir.

  • sutlu nescafe  (01.03.19 23:26:17)
@sutlu nescafe sistemi anlamadım ki. Kutudan eve kadar fiber kablo döşetsem yeterli gelecek mi? Kabloyu çektiririm de bu sefer altyapın fiber değil derler mi? kesin olarak nasıl öğrenebilirim bunları, iss'nin dediklerime pek güvenmiyorum çünkü.

  • sabor  (01.03.19 23:35:46)
Sakın müşteri hizmetlerinin sözüne göre hareket etmeyin. Sistem çoğu zaman doğruyu gösterir ama yanılttığı da olur. Çok uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca hiç bir elektrikçi fiber kablo ekini yapamaz. Anladığım kadarıyla sizde bina girişine vdsl sistem konmuş. Binanın altına kadar fiber geliyorsa 100Mbit'e kadar hız alabilmeniz lazım. Masaya kadar fiber şart değil. Ankastraden dairedeki prize kadar münferit CAT6 kablo (çok fazla dolanmamak şartıyla. En fazla 100m) işinizi görür. Aslına bakarsanız 30Mbit'ten fazla hıza gerek te yok. Çok merak ederseniz açıklamasını bilahare yaparım.

  • Kirmizibavul  (01.03.19 23:54:50 ~ 23:57:02)