başka ülkelerde de puan ortalaması en yüksek bölüm tıp mı?

gerekli araştırmayı yapmadım ama türkiye'de tahminimce en yüksek puan ortalaması isteyen bölüm tıptır diye düşünüyorum. örneğin bilgisayar mühendisliğinin en düşük puanı tıpın en düşük puanından düşüktür diye düşünebiliriz. yani tüm okullardaki bölümlerin puan ortalamasını alsak tıp yukarıda kalır diye düşünüyorum.

(bu tespitim hatalıysa soruyu "ortalaması en yüksek bölüm hangisi" diye düşünebilirsiniz)

soru oldukça genel biliyorum, hatta bazı ülkelerin sınav ve yerleştirme sistemleri de çok başka biliyorum ama çok önemli değil bu konu. abd, avrupa ve bilim-teknik konusunda ileri olan başka ülkeleri düşünebilirsiniz.

soruya paralel olarak merak ettiğim şey eğitime seçme ve yerleştirme kriterinin çalışkanlık ve bölüme olan talep sayısıyla ilgili olup olmadığı(ya da ne kadar olduğu). örneğin başka bir ülkede bilgisayar mühendisliği tıptan daha çok talep görüyordur ve o bölümlere yerleşmek zordur, gibi. yoksa tıp, talep ne olursa olsun, okunması için en çalışkan ve istekli olanların seçildiği bir bölüm mü?
öğrenecek çok şey var ve insan hayatı dahil olduğu için en zorlu yollardan geçebilenleri almalıyız gibi dünyaca genel bir ortak görüş mü var mesela?

böyle de zibilyon tane soru sormuş oldum, istediğinizi cevaplayın siz bana bakmadan. teşekkürler...

Finlandiya, singapur, Guney Kore gibi birkac ulkede ogretmen alimlari doktorluktan daha zor ve maaslari daha yuksek olabiliyor, okudugumuz makalelerden biliyorum. Daha detaylik bilgi icin OECD raporlarina bakabilirsin.

  • howfaristhesky  (01.03.19 22:14:34)
Finlandiya'da öğretmen maaşı doktor maaşından yüksek falan değil. 3000-4000 euro civarı öğretmen maaşı. Doktorların ise kazandığı paranın ucu yok.

  • bos gezenin bos ustasi  (01.03.19 23:21:18)
almanya için evet tıp en yüksek.

  • gezegen olan pluton  (01.03.19 23:36:13)
Dendigi gibi almanya'da genelde universiteye ve sehre gore degisse de profili en iyi ogrenciler genelde tip tercih ediyor ve bir kismi da buna ragmen yerlesemiyor. Hollanda'da da durum boyle. Ayrica her iki ulke icin de egitimi yarida birakma orani yine bu ogrenciler icinde yuksek oluyor. Tip egitimi zor ve gercekten sabir isteyen bir surec. Turkiye'deki egitimi de gayet takdir ederler burada (almanya ve hollanda), buraya goc eden ve turkiye'de egitim almis saglik calisanlari da genelde memnun olurlar. Maaslari tatmin edici ama geceleri gunduzleri uzmanlik alana kadar pek olmuyor. Sonrasinda da calistigi bolum, hastane, sehir ve projeye gore gercekten kimi zaman 48 saat eve gitmediklerini goruyorum.

  • lamira  (01.03.19 23:52:24 ~ 23:54:21)