kedilerin mamasini ayirmak

kedilerimiz biraz tombik olmuşlar, veteriner zayıflamaları lazım dedi. simdi sorun şu ki biz bu arkadaşlara tabak boşaldıkça mama dolduruyorduk, birkaç gündür sabah 60 akşam 60 gr mama veriyoruz. ama bir tanesi mama biticek telaşıyla soluksuz yiyo, o kadar uyanık olmayan diğerinin de hakkını yiyo tabi bu arada. şimdi mamayı koydum, 10 dk içinde 4 posta yedi. nasıl ayırıcaz biz bunların mamaları?

Bizde de aynı durum mevcut :)

Öteki garibim zaten yavaş yiyor, arada dönüp bize bakıyor, söyleniyor o sırada diğeri hızlı hızlı yedikten sonra hop gelip onunkinden de yemeye başlıyor. Biz de yemek esnasında başlarında durmaya çaba gösteriyoruz. İki kedi olduğu için çok dert olmuyor.

Günde zaten iki kez mama yiyorlar. İşe giderken bir posta, işten gelince biz yemeden önce bir posta veriyoruz işte.
  • chicha  (28.02.19 19:23:53)
2 kabi ve kediyi ayri odaya koy kapilari kapat. Yavas olan bitirene kadar kapilari kapatip bekle. Cok basit.

  • acemi  (28.02.19 19:43:06)
@acemi teoride öyle yapmak gerekiyo tabi ama e öyle yiyip bitirmiyolar ki, gidip gelip yiyolar. bi sabah bi de akşam veriyoruz mama o 12 saatte yiyolar öğünlerini.

  • ozgur bir kusun hatirati  (28.02.19 19:54:29)
paketin arkasındaki mama ölçülerini okudunuz mu? 120 gr da çok çünkü. bizimki 80 gr yiyor ve hafif kilolu. ama tabi çok kilolularsa yavaş yavaş azaltmak lazım. paketlerde de hayvanın mevcut kilosuna göre yazıyorlar genelde. örneğin 5 kg bir kedi fazla kilolu ise belli bir gramaj, kilosunu koruması isteniyorsa başka bir gramaj yazıyor.

edit: tabi markadan markaya biraz değişiklik gösterir ama benim şimdiye kadar kullandığım mamalar için aşağı yukarı böyle.
  • slow like honey  (28.02.19 20:11:47 ~ 20:12:56)
@slow 120 gr iki kedi için, 60’ar gr kedi başı :)

  • ozgur bir kusun hatirati  (28.02.19 20:17:13)
ay pardon yanlış anlamışım :D neyse kediler için böylesi daha iyi.

  • slow like honey  (28.02.19 21:00:28)
@acemi’nin dediğini yapın. Ama kedilere belli bir süre verdikten sonra (15 dakika mesela) yavaş kedi bitirse de bitirmese de mama kaplarını önlerinden alın. Birkaç gün sonra uyanıp bitirmeye başlar.

(Veteriner yavru kediyi saatli beslenmeye alıştırmak için önermişti, yetişkinlerde de işe yarar diye umuyorum.)
  • kobuzchu kiz  (28.02.19 21:13:43)
aramaya inananlar için:
birkaç yabancı sitede gezindikten sonra; kedilerin mama kabını küçültüp ayrı yerlere koyduk, biraz yönlendirmeyle iki günde herkes kendi kabını öğrendi. arada fire veriliyor ama, çok değil. çok yiyenin kabı boşken diğerininki daha dolu duruyor.

  • ozgur bir kusun hatirati  (27.03.19 09:31:12)