Kredi Kartindan 8 bin TL calindi (bilisimden anlayan?)

yaklasik dort ay once tek basina yasayan annemin kredi kartindan, bir gece 8bin tl kadar online islem yapiliyor RUSYA IP'li siteden.

sonraki ay annem ekstreyi gorup hemen bankayi ariyor ama islem telefona gelen guvenlik kodu ile birlikte yapildigi icin ne banka, ne hakem heyeti annemin itirazini kabul ediyor..

annem 8bin tl yi odemek icin 11bin tl kredi cekiyor. simdi mahkemeye gitmeyi dusunuyor ama bir de avukata 2 bin tl verip yine parayi geri alamamak var.

Sorum su: bu hackerlar annemin telefonuna gelen dogrulama mesajina nasil eristi?

bu paranin ustune soguk su mu icelim?

edit: annem islemi ay sonu ektresinde goruyor. aninda farkedip itiraz etse sikinti yok. banka da hic arayip uyarmiyor.

birebir bir arkadaşımın başına geldi bankayı aradı şüpheli işlem diyerek banka işlemi anında durdurdu ancak parasını kısa süre sonra banka tarafından geri aldı.

edit: pardon doğrulama kodu ile olduğu kısmı atlamışım ancak doğrulama kodu olayı da başka arkadaşın başına geldi kodlu olduğu için banka çamura yatıyordu davalık olmuştu yarın kendisine sorarım durum ne oldu diye davası devam ediyordu en son.
  • basond  (27.02.19 22:00:03 ~ 22:11:53)
Savcılıktan suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Savcılık gerekli incelemeleri yapacaktır. Bir şey çıkmaz diye düşünmeyin gerçekten işin peşine düşüyorlar.

  • mylord  (27.02.19 22:05:46)
aklıma telefona kurulan herhangi bir uygulamadan yapmışlar olabilirler fikri geldi. telefon android ise yüklediği uygulamaya verdiği sms izni sms'leri okumasını sağlamış olabilir. ama burada anne'den bahsediyoruz. zannetmiyorum ki abidik gubidik bir uygulama indirsin.

  • hononu  (27.02.19 22:37:24)
Aynisi bana oldu dogrulama kodu falan gelmemiş 1500 dolarlık 2 bilet alınmış aradım bankayı her boka arıyorsunuz buna niye aramadınız ya da mesaj atmadınız dedim. O parayı blokelediler hesabımdan bir ay falan limitim dusuk gözüktü sonra iade edildi.dogrulama koduna nasıl erişirler orası muamma fakat işlemi annenizin yapmadığı belli kesinlikle pesine düşün savcılıktan suç duyurusuna katılıyorum. Bankaya da daha fazla baskı yapın iade etmeleri lazım

  • monkey  (27.02.19 22:41:26)
benim bir ara aşırı bilindik bir uygulama aracılığı ile telefonuma erişmişlerdi. hatta bu bir güvenlik uygulaması tarzında bişeydi ama emin olun aşırı bilindiklerden. adını unuttum şimdi uygulamanın. telefonumda durup dururken kamera fln açılıyordu muhtemelen resimlerimi fln çekiyorlar hatta direk aktarabiliyorlardı. en son galerimde bana ait olmayan bir klasörün içinde 2 adam bir duvara bakarken çok ters bir açıdan çekilmiş acayip bir foto gördüm. adamların haberi yokmuş gibi. hatta dedim lan bunlar onlar fln. neyse. bunu da görünce nette aradım klasörün ismi ile uygulama çıktı pat diye. şaka gibi idi cidden.

öncelikle çok geçmiş olsun. biraz uzun konuştum galiba. annenizde de böyle bir programla telefonuna ulaşım sağlamış olabilirler.

şuan en acilinden annenizin telefonundaki uygulamaları bir bir inceleyin. ve şu süreçte bütün kartlarını, banka hesaplarını vs ne varsa kapatsın ya da hesaplara kartlara ait tel numarasını yepyeni bir numara alıp o yapın ya da ne bileyim online bankacılık da dondurulamaz herhalde. ama ben olsam bir daha olmaması için baya sağlam önlem alırdım heralde.
  • mobydick  (27.02.19 22:58:11 ~ 22:59:36)
3D Secure mesajı ile doğrulandıysa geri alınması çok zor.

Mesela siz konuyu anladınız mı bir bunu sorun kendinize çünkü buraya gelirken şu bilgiyi vermeniz gerekirdi;
Annenizin telefonuna 3D secure mesajı gelmiş mi kesin?
Telefondan o mesjaı okuyup çalacak uygulamalar vardır, bu konuda yüklemez falan diye düşünmeyin, internette gezinirken önüne çıkan saçma reklamlardan falan gayet rahat uygulama yükletebilirler (bir oyun da olabilir). Bahsedildiği gibi saçma sapan güvenlik yazılımları da olabilir, bir ara bir sürü total security yazılımı vardı ki Türk televizyonlarına reklam verenleri vardı. Bu kısımda ailede teknolojiden en çok anlayan kişi bu tür şeylerle ilgilenmeli her zaman derim, saçma uygulamalardan korumalı, yedeklemelerini otomatize etmeli falan.

Bunların dışında ben bu tip konularda gayet iyi anlayan, dikkatli birisi olmama rağmen şu anda kartlarım online alışverişe kapalı mesela, anlık olarak mobil uygulamadan açıyorum, işlemi yapıp kapıyorum. Yani hele bu kadar yüksek limitli bir karta sahipken bu tür şeyler kullanılmalıydı.

Eğer o işlem 3D secure ile onaylandıysa alamazsınız, yani ülkemiz bankaları hakkında çok laf söylenir ama altyapıya ve güvenliğe yaptıkları yatırımlar küçümsenemez, böyle bir hataya mahal vereceklerini hiç zannetmiyorum.
  • atom karincanin torunu  (27.02.19 23:24:25)
@atom karinca
evet telefona 3d mesaj geliyor. kadin emekli tek basina yasiyor. evet sacma sapan bir uygulamadan hacklenmis olabilir. sonucta candy crush oynayan biri.
sonuc olarak banka umursamiyor. hakem heyeti de kabul etmedi telefona mesaj geldigi icin.

savciliga gidip dava acsak kaybedip karsi tarafin avukat masrafini da odemek var sonunda..

banka halkbank.
  • the wizard  (27.02.19 23:36:19)
anahtar kelimeleri veriyorum: yargıtay banka güven kurumu

2-3 yıl önce verilmiş bir karar var bununla ilgili vaktim yok ancak bu anahtar kelimelerle bulursunuz olayı.
  • denek hayatım  (28.02.19 00:18:14)
Geçmiş olsun. Chargeback için falan çok geç büyük ihtimalle banka 3D secure sayesinde yırtacaktır size de su içmek kalacak.

Eklemeden geçmeyelim, android pişmanlıktır.
  • catch the arrow  (28.02.19 02:24:15)
Doğrulama kodunu ancak şu şekilde alıyorlar. Bankadan arıyor gibi arıyorlar su işleminizi halledebilmek için telefona gelen kodu söyler misiniz diyorlar

  • seyyar satıcı  (28.02.19 08:45:50)