kefir içenler/ yapanlar

yapmak uğrastırıcı oldugundan satın almayı tercih ederim ama hiçbir anlamı olmadığı söyleniyor satılanların. siz hangi marka alıyorsunuz?

yapanlar; nasıl yapıyorsunuz, kaç gün dayanıyor? ve bunun gibi sorular.

içtiğiniz belli bir öğün var mı ya da herhangi bir zamanda mı içiyorsunuz, farklı tüketim şekilleri var mı?

yapması basit süte kefir mayasını atıp 1-2 gün sonra süzüyorsun, kalan mayaları tekrar kefir için saklayıp süzdüğün kefiri soğuduktan sonra içiyorsun, ben genelde yemeklerin yanında içiyorum. Dışarıda satılanlar genelde tatlımsı oluyor ben evde süte, bekleme süresine göre ekşiliğini ayarlayabiliyorum, bu tad için önemli.

  • gezegen olan pluton  (26.02.19 22:10:19 ~ 22:10:44)
yapmak gerçekten çok kolay.

kefir mayası/danesi alıp ister 1 bardak, ister 1 litre süte karıştıracaksınız. 24 saat sonra kefir haline gelecek, onu süzüp süzgeçin üstünde kalan kısmı yeni süte karıştıracaksınız, kefiri de dolaba kaldıracaksınız. bu kadar, 3dk sürmüyor herşey.

ben mayayı kavanozun dibine koyup üstüne sütü ekleyip dolaba koyar, süzdüğüm kefiri de buzdolabına kaldırırım, soğuk içmek daha güzel. 2 bardaklık mayalıyorum hep ama epeyce de dayanıyor, 1 ay sonra içtiğim haline bişey olmamıştı mesela. zaten kefir yapımındaki amaç sütü daha uzun süre saklayabilmek.

marketten alacaksam favorim kefirzadem, hatta kendi kefirimi de onunla karıştıra karıştıra yapmıştım bir kere mayam yokken. maya için de yine aynı markanın danelerinden kullanabilirsiniz, 35TL gibi bir fiyatı vardı en son. bir yerden sonra evde yaptığınızın tadının dışardakilerden çok farklı ev daha güzel olduğunu göreceksiniz.

ben yemeklerin yanında içine az miktarda zeytinyağı, karabiber ve zerdeçal ekleyerek, ya da kimyon ekleyerek içerim.
  • taurina  (26.02.19 22:12:41 ~ 22:13:47)
3 günde bir 1 litre süt alıp, kaynatıp, oda sıcaklığında soğutup, mayayı içine koyup 24 saat karanlık ve oda sıcaklığında bir yerde (mutfak dolabında) bekletiyorum. Sonra süzüp, mayayı küçük bir kavanozda ve suda buzdolabına koyuyorum.
yaptığım 1 litre kefiri 3 günde içiyorum.
Hazır kefirlerin, hazır ayranlardan bir farkı olmadığına, probiyotik ihtiva etmediğine, ancak gazlı içeceklerden daha iyi bir içecek olduğuna inanıyorum.
  • Mirket  (26.02.19 22:29:29)
Kefirzadem, hem cam şişede. Kendim yapacaksam da aynı markanın mayası.

Yatmadan önce bir çay bardağı. Kalorisi yüksek aklınızda olsun.
  • Phoebe  (26.02.19 22:31:47)
Ben de AOÇ kefir tüketiyorum düzenli olarak. Probiyotik etkisinin olmadığına dair kesin bir sonuç var mıdır? Ya da evde yapılan kadar iyi olmadığına dair? Ona göre ben de kendim tane alıp mayalamaya başlayabilirim ancak sanırım sadece varsayımlar ve tat farkı üzerinden karar verebiliyoruz şimdilik.

  • sevgikusunkanadinda  (27.02.19 01:27:01)
Ben de yapmadan önce senin gibi uğraştırıcı olduğunu düşünüyordum. Aksine o kadar basit ki şimdi anlatacağım. Her gün itina ile yoğurt mayalardım. Sütü kaynat soğut mayala ört bilmem tutmuş mu tutmamış mı? Bunlara üşenmezdim ama kefir bir yabancı gelirdi. Bilmediğim için üşenirdim. Şimdi artık yoğurt yapmıyorum. Sadece kefir tüketiyoruz. Daha fazla bakteri içermesi ve yoğurta oranla zengin içeriğinin olması nedeniyle. Ben büyüyen kefir mayası aldım. Migros ta satılıyor. Endanem marka. Hazır mayayı aktifleştirmek için sadece ilk mayalama biraz uzun. Ama sonrasındaki mayalamalar aşırı kolay. Bir de eğer kefir mayasını paylaşmak isteyen birileri varsa yakınlarından sorabilirsin. Çünkü o kadar çabuk büyüyor ki paylaşamadığım için bazen parçalarını yiyorum. Her iki türlü de yapımını anlatayım.

Hazır paketli büyüyen kefir mayası alırsan:

Mayayı 50 ml oda sıcaklığında günlük süte ekle. En az 6 saat bekle. Geceden koyup sabah almıştım ben 8 saat civarı. Bu süre sonunda maya aktifleşmiş oluyor. Bu 50 ml lik mayalı sütün tamamını 1 tl günlük süte ekle. Süt de oda sıcaklığında olacak. Cam kavanozda yapabilirsin. Metal ile temas etmemeli. Ağzını kapatıp ışık almayan bir yerde en az 18 saat bekletmelisin. Süre sonunda kıvamını gözlemlemek için sağa sola sallayabilirsin. (Hala süt gibiyse kıvam alana kadar bekleyebilirsin.) koyu bir kıvam elde ettiğinde kefirin olmuş demektir. Plastik süzgeç ile süzüp buzdolabında soğutup içebilirsin. İkinci mayalama basit. Süzgeçte kalan maya tanelerini oda sıcaklığında süte ekle. Kıvam alınca kefir hazır. 8 saat sürüyor bizde. Oda sıcaklığı ile alakalı. Her sonraki mayalamada plastik süzgeç kullan ve metal temas ettirme. Kefir elde ettikten sonra maya ttanelerini temiz sudan geçirip bir kapaklı cam kapta üzerini geçecek kadar süt koyup buz dolabında saklayabilirsin. Uzun sure kullanmayacaksan derin dondurucuda saklayabilirsin. Ben her sabah ve gece yapıyorum. Tek başına içeceksen süt miktarı küçük tutabilirsin. Günlük süt daha güzel koruyor mayayı. (Pastörize)

Mayayı hali hazırda kefir mayası olan birinden edinirsen: süte ekle, 8 saat kapalı yerde beklet. Süz iç. Sonrası aynı hep.
  • rakidabalikolsa  (27.02.19 02:19:22)