Oscarlar'da en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu olarak iki ödül verilmesi

Oscarlar'da en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu olarak iki ödül verilmesi sizce doğru mu değil mi?

Neticede sanatı bu şekilde ayırmalı mıyız? yönetmen için tek bir ödül var mesela.

oyunculukda bir cok rol cinsiyete gore sekil buluyor, tek odul verilse ve pamuk prensesi oynayan biri ile zagor'u oynayan biri (ahhaha rolleri de cok aradim) ikisi de cok iyi oynadiysa sadece birine odul verilecekti. ama bu sekilde iki kisiye de oy veriyolla...

ben benzer bir seyi okculuk icin dusunuyorum. bence bu bransta kadin erkek ayrimi anlamsiz. iki sporcu da benzer mesafeden ayni hedef tahtasina atiyorlar, yani bir guc ve konsantrasyon farkliligi yok bana gore
  • exlibris  (25.02.19 18:19:37 ~ 18:21:07)
Aktör var aktris var ama yönetmen de böyle bir ayrım yok. Erkek ile kadın oyuncunun performansları cinsiyetlerine göre farklıdır, bir kadın karakter ile erkek karakter aynı oyunu sergileyemez.

  • zekicalik  (25.02.19 19:16:14)
gereksiz. oscarlar boktan bir kurum zaten.

  • hot potato  (25.02.19 19:43:58)
dogru. cunku kadin ve erkek farklidir. esit degildir demiyorum, farklidir diyorum. bu farkliliktan dolayi kadinin ve erkegin filmlerde aldigi rol de ayni olmuyor. rol ayni olmayinca performans da ayni olmuyor. oscar odulu de oyuncunun performansina gore veriliyor. kadin rollerine daha kadinsi performanslar, erkek rollerine daha erkeksi roller veriliyor. bazen filmlerde kadinlar oyunculuk ne kadar kusursuz olursa olsun sonuk kalabiliyor. yuklenen rolden dolayi.

gercek hayatta da anne ile baba ayni mi oynuyor hayati? hayir. biri kadin digeri de erkek perspektifinden yasiyor. ayni degiller, iki odul olmasi bence yerinde.
  • Leonardo~Da~Vinci  (25.02.19 19:54:04)