yan flut calan var mi?

Uzun zamandir istiyorum aslinda. Nerden baslamali hic bir fikrim yok. Gecici bi hevesle baslamak istemiyorum. Beni nelerin bekledigini ogrenip baslayip baslamama karari vermek istiyorum.

-Nasil bi flutle baslamaliyim?
-Flutu nerden temin ederim?
-Ikinci el almali miyim?
-Kurs boyunca neler ogrenilir?
-Ortalama flut ve kurs fiyatlari nasildir?
-Biraz yetenek isidir elbet ama asgari ne kadar kursa devam etmem gerekir?

Yardimci olabilecek olan olursa mutesekkir olurum.

Flüt konusunda bilgili değilim fakat başımdan geçen tek olayı yazayım.

Gerçekten flüt çalan bir arkadaşım kendine güzel bir yamaha alınca eski giriş modelini enstrüman orospusu olduğum için bana vermişti. Kendi kendime bızıklıyordum evde fakat belli sesleri çıkarmakta güçlük çekiyordum, sen kim üflemeli kim lan deyip ellemedim bir daha. Daha sonra bu mevzubahis yamaha flütü elime alınca zorlandığım sesleri bama güme çıkardığımı görünce flütte başlangıç enstrümanının şakası olmadığını gördüm :)

Bu hikayeden çıkacak sonuç başka bir sorunuzu yanıtlıyor yamaha flütleri do-re müzikten alabilirsiniz.
  • hedep  (24.02.19 15:32:44 ~ 15:32:58)
Güzel soru. Cevapları takipteyim

  • mewthree  (24.02.19 15:36:22)
hedep gibi kendi kendine bızıklayan biri olarak cevap vereyim,

- bu işin kitabında başlangıç için yamaha yfl 211 der herkes. ama o kadar para veremem dersen trevor james vivace de iş görür.

- enstrüman satan yerlerden olabilir mi? do-re, mydukkan gibi. internetten almam dersen bulunduğun şehirdeki enstrüman satan yerlere bakacaksın doğal olarak.

- valla ben ikinci el aldım. görmeden aldım üstelik, çok temiz kullanılmamış bir flüt denk geldi bana. -tj vivace almıştım- sadece bir iki vidasını sıktım tuşlar tam kaanmadığı için o kadar.

- ek, çin mallarından uzak dur.

- kurs olayları hakkında bir şey diyemem ama ne kadar devam etmeliyim soruna şunu diyebilirim, bu bir süreç ve sonu yok, senin yapmak istediğin müzikle de alakalı tabi ki.
  • issiz karga  (24.02.19 15:50:28)
Kurs için musiki derneklerine bakabilirsiniz, birebir ders veriyorlar, ücretleri de genelde özel kurslara göre daha uygun.
Enstrüman çalmak yetenekten ziyade çalışma işi aslında.

  • Rh Negatif  (24.02.19 16:14:47 ~ 16:18:26)
Sadece flut dendiginde blok flut mu meheheh diye sacma salak espriler dolanabiliyor onlari engellemek icin oyle yazdim

Yas 31, lokasyon Bursa.

Bi kac tane kurs arastirdim ama evime cok uzak yerdeler. Online ders veren konservatuarlilar var internet uzerinden olur mu ki?
  • dedim ben sana  (24.02.19 16:18:13)
Bundan yıllar evvel ben de aynı hevesimi gerçekleştirmek için harekete geçtim.
Flütümün markası adrianaydı. Gittiğim kurstakiler yardımcı olmuştu. Ben de öncesinde araştırmıştım aynı marka 200-250 tl civarıydı, onlar 250ye getirttiler. 50 tl farkı pek önemsemedim çünkü sesini vs deneyerek aldılar ve gerçekten iyi bir enstrümandı. Sonrasında beni çalarken dinleyen müzisyen arkadaşlar, müzik öğretmenleri kalitesini onayladı.

Gittiğim kurstaki hocalar devlet opera balesinde, askeri bandoda, konsrvatuarda çalışan kişilerdi, flüt hocam konservatuardaydı.

Buna rağmen ders ücretleri çok uygundu. Ben 3 ay kursa gittim, bayağı ilerledim. Bazı kurslarda popüler şarkılardan falan başlatıyorlar. Benim de hep hevesim o yöndeydi ilk başlarda, hocaya biraz bilindik şeyler çalışalım diyordum. O da klasiklerden, zor etüt parçalarından çalıştırıp bunları düzgün çalarsan diğerlerini zaten çalarsın diyordu. Öyle de oldu, bestesini bildiğim popüler parçaları bir kerede çıkarıyordum.

3 4 ay kursa devam ettikten sonra yüzük parmağımı kırdım bir kazada. Alçısı, iyileşmesi 3 ayı buldu. Sonra evde çalışmaya başladım ama o parmak eskisi gibi verimli olmadı, notaya kuvvetli basamadım, tam kapatamadım vs derken benim hevesim de kırıldı böyle olunca.

3 sene önce yine bir heves ettim, küçük bir şehirde yaşamaya başladık. Bir konsevatuar öğrencisinden ders almaya yeltendim ama dersler giç zevkli gelmedi. Hocamın dersleri çok farklıymış yani gerçek bir eğitmenden alacağınız derste sadece o enstrümanı çalmayı öğrenmiyorsunuz, müzik ve sanat adına da çok şey katıyormuş onu anladım. Hocam bana ödevler verirdi, ders harici. Şu aryayı, şu senfoniyi dinle gibi.

Neyse, konudan çok uzaklaştım ama kendi serüvenimi paylaşmak istedim sizin de kendi adınıza bulacağınız cevaplar vardır diye. Online kurslarda belki çalmayı öğrenirsiniz ama iyi çalmak için birebir ders lazım. Ağız, üfleme, parmak pozisyonundaki yanlışları kameradan görmek zor. En azından tam nota, tutuş ve üfleme pozisyonlarını öğrenene kadar birebir ders, sonrasını kendiniz bile yaparsınız evde.
  • curukturpkokusu  (24.02.19 16:49:40)
-kalitesiz çin malı flütlerden uzak durup ortalama üstü flütlerle başlayabilirsin. trevor james, john packer, roy benson, fox, ashton gibi markalar olabilir.

-İnternetten olabilir, mydükkan iyidir. dışarıdan dore müzik, zuhal müzik gibi yerlerden de alabilirsin.

-ikinci el alabilirsin ama görmeden alacaksan ne kadar kullanıldı, ne zamandır kullanılmadan duruyor, güderilerde yırtık aşınma var mı, ağızlıktaki akort mantarında gevşeme var mı, tüm perdeler tam kapanıyor mu gibi sorular sormalısın.

-kursta dersler birkaç hafta ağızlıkla çalışıp ses elde etme, sonra flütü birleştirip nota yerlerini tekniklerini öğrenme, sonra yavaş yavaş parça çalma şeklinde ilerler.

-şu an 1000 liradan aşağıya iyi bir flüt bulmak zor. 1300-1500 civarı iyi bir flüt alınabilir. kurs da şehre göre değişir. kurslarda dersler birebir veriliyor zaten, o yüzden birebir ders veren hoca arayabilirsin.

-enstrüman çalmak yetenekten ziyade çalışma işi +1
  • aquarium  (25.02.19 17:16:24)