Iki is yeri ve sigorta

Merhaba. Birkac senedir babamin sirketinde calisiyo olarak gozukuyorum ve sigortam oradan odeniyor. Simdi bir kafede part time olarak calismaya basladim. Kafeden bana part time sigortasi yapilirsa sirketteki sigortam kesilir mi? Ayrica babam calistigimi bilmiyor.

kesilmez, babanız bilemez, bir şey olmaz.

  • benaslinda  (22.02.19 15:01:00)
ama part time sigorta da yapılmaz

  • kingcyrax  (22.02.19 15:01:35)
kingryrax yanlış biliyor, bir yerde tam zamanlı çalışırken başka bir yerde part time sigorta yaptırabilirsiniz, hiç bir sorun yok.

vergidosyasi.com

babanızın şirketi sizin üzerinize olup o zaman cafede part time çalışsaydınız o olmazdı. (bağkurluyken sgk lı olmak yasak)
  • benaslinda  (22.02.19 15:46:52)
Aynı zamanda iki hatta üç işyerinden de sigortalı olabilirsiniz. Sizlik bir problem yok. Sadece sgk emeklilik hesabı yaparken bir ayda 30 günden fazlasını dikkate almıyor.

Örneğin:
A iş yerinden ocak ayında 30 gün prim yattı, kazanç 3000 tl

B iş yerinden ocak ayında 10 gün prim yattı, kazanç 1500 tl ise, SGK ocak ayını 30 gün ve 4500 tl üzerinden dikkate alacaktır. Zararı yok, faydası var.

Burada önemli olan her iki işyerindeki çalışmanın da fiili olmasıdır.

@benaslinda güzel başladı ama kötü bitirdi :)

Babanızın şirketi sizin üzerinize olsaydı babanızın şirketi dışında herhangi bir firmada tam zamanlı ya da kısmi süreli çalışabilirdiniz. Bununla ilgili bir yasak yok. 30 gün ssk yatan aylarda ssk 30 gün olur, bağkur borcu çıkmazdı. Kısmi süreli çalışılan aylarda ise başka firmadan 5 gün ssk yatıyorsa 25 gün için de bağkurlu olurdunuz. Tabi bu babanızın şirketine ortak olmanız halinde veya kendinize ait başka firmanız varsa geçerli. Bu kısma çok takılmayın.

Peki yasak olan ne? Ortağı olduğunun şirkette ssklı olamazsın. Yasak olan bu. Gerçi bunun da aş'lerde istisnası var da o kadar derine inmeyelim. Çalışabilirsin yani sıkıntı yok.
  • nihayet  (22.02.19 22:50:09)