İş başvurusu-kötü muamele sorusu ?

Arkadaşlar çok değişik bir sorun yaşadım ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Kararsız kaldım...

zamanında gözüme kestirdiğim,iyi şeyler duyduğum bir firma vardı ve oraya başvurdum. Cv mi atıp çalışmak istediğimi söyledim. Direk oranın şube müdürü bir kaç hafta sonra konuşabileceğimizi söyledi.

3 hafta sonra mail attılar ,arkadaşlar yakın zamanda sizi arayacak dediler.

1-2 gün sonra bir cep no'su aradı açtım.iş turistik bir şehirdea olduğundan yabancı biriydi ama ingilz değil zaten ingilizce de konuşmadık telefonda.
Daha önce yurtdışında da çalıştım türkiyede de ama böyle bir tavır görmedim ben işe alımlarda.Aşağıda göreceksiniz olanları.

başvurduğum firmanın başka bir şehirdeki şubesi beni aramış onu da kendim anlamak zorunda kaldım:D (hiç bir tanıtım yapmadan telefonda ön görüşme yapmaya çalıştı o yabancı kadın)

diyaloğun türkçesi şöyleydi.
;
+alo x y ile mi görüşüyorum.
-evet benim buyrun.
+bize iş başvurusu yapmışsın o yüzden aradım.
-evet de hangi firma tam olarak ?
+(takmaz) şu belgen var mı ,şu şehirde mi yaşıyorsun(başka bir şehir.) Şurada şu işi daha önce yaptın mı?
- şöyle böyle şurada şunu yaptım şu belgelerim var" diye kısa bir özet geçtim cvmi.
+bana onu ,bunu, şunu, anlatın. (10 dakikalık bir şey sordu ve emrivaki şekilde)
- yaptığım şeyleri kanıtlayacak şekilde 40-45 saniye boyunca anlattım.
+nasıl yaptınız,ne dediniz,nasıl geçti, tam olarak nasıldı? diye tekrar sordu.
- ben de gerçekten müsait değildim (berberdeydim) ve kibarca kusura bakmayın ama şu an söyleyebileceklerim bu kadar müsait değilim başka zaman arayın ya da firmayı söyleyin ofise gelebilirim dedim
+tamam anlaşıldı iyi günler. dedi ve kapattı.

baya moralim bozuldu ,onlar mı aradı başka bir firmamı derken telefon numarasını instagramdan arattım ve profilin sahibinin hangi firmada çalıştığını öğrendim. Başka bir şehirdeki şubedeymiş ondan o şehri sormuş bana telefonda.

Benim bu işle ilgili referanslarım ve tecrübem de var. Sadece sektörde yurt dışından getirip çalıştırdıkları elemanlar olduğundan acaba bana kasıtlı olarak böyle berbat bir tavır mı gösterildi bu hanfendi tarafından?Belkide kendi vatandaşlarının yeri dolmasın istiyor Türkiyede... Ama neyseki farklı şehirde.

kendi şehrimdeki Türk müdürle tekrar mailleşip aramızda geçen kötü görüşmeyi anlatıp referanslarımdan da bahsetip tekrar bir "yüzyüze" görüşme isteyim mi? yoksa boş mu vereyim ?

Koşa koşa çalışırım ederim diyeceğim bir yer değil ,sadece elimde bir kaç seçenek olsun ve onların teklifini de göreyim istiyorum. Yoksa daha önce çalıştığım yerde devam ederim. Tepkim böyle saçma sapan bir şekilde yüz-yüze bile görüşememeye açıkcası.

Siz olsaydınız ne yapardınız?

Ben olsam Türk müdüre yazardım. Müdür olaya sinirlenirse sizi arayan arkadaşın başı derde girer, o arkadaş insanlarla nasıl konuşması gerektiğini öğrenmiş olur. Müdür sinirlenmezse de en kötü ne olabilir ki? Sizi kovacak değil ya? Zaten "Koşa koşa çalışırım ederim diyeceğim bir yer değil" demişsiniz.

  • gonion  (21.02.19 16:40:54)
gorustugunuz kisi turk olmayan ama turkce konusan biri miydi? ben oyle anladim. eger oyle ise, hele de rusya ve turevlerinden gelen biri ise bu kisi bunlarin konusma tarzlari boyle oluyor, kisisel algilamayin. inanilmaz ters ve uslup bilmez konusur bunlar, hot hot. dovecek mi ne yapacak belli olmaz. oyle birine denk gelmis olabilirsiniz.

  • kassiopeia  (21.02.19 16:48:00)
@kassiopeia evet o konuda haklısınız ,oranın insanları öyle oluyor.

ama biz türkçe konuşmadık. Onların dilinde konuştuk ve gayet kaba şekilde konuştu. Ayrıca rusçada da kibar konuşma ve normal konuşma ayrımı var slav dillerinin çoğunda olduğu gibi. Ben tavrın kaba ve kasıtlı şekilde yapıldığından eminim.
  • bialo czerwoni  (21.02.19 17:06:21)
anladim, arayan kisi tamamen okuz de olabilir o zaman.
eger tekrar mail atmaya karar verecekseniz tavsiyem; kadinin mail adresi varsa kadina ve adama birlikte, yoksa adama kotu gorusmeyi anlatmadan, sadece boyle boyle arandim, ilginiz ve vaktiniz icin tesekkur ederim, ancak musait degildim ayrintili olarak yuzyuze gorusmek isterseniz gorusebiliriz gibisinden bir mail atmaniz. daha ise girmeden hic tanimadiginiz bir insana tanimadiginiz baska bir insani yermeyin derim. mumkun oldugunca profesyonel olsun mailiniz, isteginiz yuzyuze gorusmekse onu yazin vs.

  • kassiopeia  (21.02.19 17:15:50)
Berberde de olsan, sinemada da olsan koltuktan kalkıp müsait bir yer bulup konuşmayı tamamlamalıydın bence. İlk başta cevap vermişsin sonra sorular uzadıkça şuan müsait değilim demişsin. Ben olsam başından savmaya çalışıyor derdim. Artık aramanın bir faydası yok. Olacaksa olur zaten.

Türkiye'de herkes başkasından en iyisini bekliyor. Ösym sınavlarına baksan Norveç burası dersin. 15dk kala kapılar kapanıyor, bozuk para, kent kart, ev-araba anahtarı sokamıyorsun. İnanılmaz güvenlikli bir sınav zanneder bilmeyen. Ama bu ülkede insanların nasıl iş yaptığını biliyoruz. Şirketler de bizlerden alman-japon karakteristikleri bekliyor. Kendileri öyle olmamalarına rağmen.

Size önerim iş konusunda daha önemseyen bir tavırda olmanız. Görüşmelere geç gitmeyin. Takım elbise vb giyilmesini veya en azından günlük kıyafetle gelinmemesini beklerler. Şirketi araştırmış olun. Yani şunu anlayın; bu ülkede eli güçlü olan şirketlerdir. İşsizlik bu düzeyde ve piyasa bu haldeyken bu durum daha da kötüye gidiyor.
  • the coon  (21.02.19 17:25:41)
konuşmaya başladıktan sonra müsait değilim demen hoş olmamış. iş görüşmesi sonuçta, ben sandalyeden kalkar konuşmaya devam ederdim. en başında açmasan neyse ama sonrasında of çok uzatıyosun, kapat hadi der gibi olmuş.

türk müdüre mail at. ama çalışanınız çok kabaydı anlaşamadık şeklinde değil, daha uygun bi dille.
  • elorelia  (21.02.19 17:39:16)
bence müsait değilm demende sorun yok. nereden bilebilirdi mülakat olduğunu? belki 2 dk.lık bir konuşma sanıyordu. bence senlik bir sorun yok. onların saçma sapanlığı.

  • black mamba  (21.02.19 17:45:42)
bu zamana kadar 8-9 farklı iş görüşmesine girmişimdir. Avrupa birliğindeki ülkelerde de çalıştım,telefon görüşmesi,online test ardından sözlü sunum isteyen yerleri de gördüm,Türkiye'de 5 dk ofiste konuşup tamamdır bu iş diyen yerlere de denk geldim.

Doğrudur biraz sinirim bozuldu ve baştan savdım çünkü beklediğim yaklaşım bu değildi.

En başta sorduğumda takmayıp gözardı etmek yerine,hangi firmadan hangi sıfatla ne için aradığını söylemiş olsaydı 30-40 dakika bile konuşurdum. Ama iki hafta geçti anca nereden ve kimin tarafından arandığımı öğrendim. gerçekten çok saçma.
  • bialo czerwoni  (21.02.19 18:26:44)
Türkiye'de IK'cıların gelen bir özelliğidir. Müsait olup olmadığınızı sormazlar. Görüşmek için mail atıp zaman ayarlamazlar. Onlara göre siz onların aradığı dakika görüşmek zorundasınız. İşini layıkı ile yapıp durumu anlayanları tenzih ederim, ama TR'de görüşmeler genelde bu şekilde. Bu sebepten çok kafaya takmamak lazım. mail konusunda sana kalmış. Çalışmak istiyorsan şansını denersin.

  • helenart  (21.02.19 19:35:15)