starbucks'ta çalışan veya arka yüzünü bilenlere bir soru

direkt entry olarak girdiğim bir konu var baştan yazmaya üşendiğim için linki bırakıyorum ve soruma cevap arıyorum açıkçası çünkü bunu çok merak ettim.

eksisozluk.com

hiç espresso yerine filtre kahve koyduğumu/koyulduğunu hatırlamıyorum çünkü starbucksta her şey biter espresso bitmez. belki o adamlar öyle istemiştir. ayrıca zift gibi filtre kahve demişsiniz de filtre kahve espressodan çok daha hafif olur.

ben üç ay çalıştım havalimanında beş yıl önce falan. gece vardiyasında bir kez bile filtre kahve değiştirmemize izin verilmiyordu. normalde saatte bir değişir ama ziyan olmasın diye. 5 saatlik kahveyi içiyorlardı insanlar. bazen eldeki o panoda gösterilen kahve bitince aynı sertlikte başka kahve koyuyorduk. bize öyle diyorlardı yani. onun dışında şey çok oluyor, light süt biter normal sütü daya gitsin derler. normal süt biter light süt kullanırsın. ama bunu sadece starbucks değil emin ol dünyanın her yanındaki her kahve yapan dükkan yapıyordur. yurtdışında da baristalık yaptığım oldu orada da aynı şey sözkonusuydu.

bu arada bu daya diyen arkadaşlar mağaza müdürleri tabii. üstteki adamlar her şeyin olması gerektiği gibi olmasını istiyorlar.
  • bohr atom modeli  (21.02.19 13:37:51 ~ 13:42:40)
espresso bittiğinden demiyorum zaten ama belki maliyet olarak daha ucuz olduğu içindir işte o yüzden soruyorum. belki mağaza müdürü dayayın filtre kahve demiştir kim bilir böyle bir şey olabilir mi aslında merak ettiğim o.

tabii ki filtre kahve daha yumuşak da starbucks filtre kahvesinden bol bol koyarsan şurup falan da derken zaten ne olduğu anlaşılmaz bir şey içiliyor.
  • floydian  (21.02.19 13:45:48)
yok yok espressodan kısalım demezler asla. sözkonusu değil. kovularak ayrılmış biri olarak söylüyorum :D
ayrıca filtre kahve espressodan ayrılır ya. bariz fark olur.

son olarak da şöyle söyleyeyim, gün içinde bazen starbucks'tan kimliği gizli biri gelir ve kahve alır. tadına falan bakar. seni gözlemler notunu verir gider. en azından tadı etkileyecek şeyleri yapmaya çok cesaret edemez kimse. zaten önde çalışan adamın umrunda bile değil. giren çıkan yok ona.
  • bohr atom modeli  (21.02.19 13:50:49 ~ 13:54:30)