Erasmus için hangi ülke?

4. Yilimda erasmus yapacağım. Litvanya’da Vilnius Univercity ile Polonya’da Univercity of Szczecin Arasında tercih yapmam gerek. Hangisini seçmeliyim?

Bir de ilk dönem mi ikinci dönem mi? İlk dönem çok soğuk olur diyorlar bide noel, cadilar bayramı çok ilgi duyduğum şeyler bunları hayatımda 1 kez bile olsa hakkıyla kutlamak isterdim. Gidenler de hep 2. Dönem gidin demiş kararsız kaldım.

Son olarak bilginiz vardır belki son sınıfta 2 dönem de zorunlu tezim var bu tezler ne olacak gittiğim yerde falan mı yazacağım? Danışman hocamla konuşacağım tabiki ama belki bilen vardır buraya da yazayım.

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

litvanya euroya geçmiş sanırım. ben olsam polonya tercih ederdim, ki daha önce polonyada yaptım. soğuk oluyor evet, 2. dönem daha güzel olabilir ya da 2 dönemlik gitmeyi zorla? öyle imkanlar oluyor.

okuldan okula, hocadan hocaya çok değişken şeyler bunlar. kimisi tüm dersleri alakasız derslere sayıyor, kimisi ince eleyip sık dokuyor. ben dersler konusunda epey sıkıntı çekmiştim örneğin, bizim okul bir türlü denkleştirmedi falan, zar zor ikna ettim. millet 3-4 ders alırken ben 13 ders aldım. en net bilgiyi danışman hocanızdan ve yine kendi okulunuzdan daha önce erasmus yapmış kişilerden alırsınız.
  • veritaslibertas  (21.02.19 11:28:24 ~ 11:39:52)
vilnius da erasmus yaptım, polonyada yasadım.
öncelikle polonya daha ucuz, litvanyada kızlar 1 tık dha güzel, ikisinde de erkekler çirkin. vilnius cok soguk, szcecin soguk ama cok değil. szczecin'ini şehir olarak hiç sevmedim, vilnius tatlı bir şehir.
son olarak polonyada ırkcılık biraz daha fazla olabilir.
  • monicapp  (21.02.19 11:47:56)
Szczecin’de bir ay yaşadım. Ağustos ayında bile buz gibiydi. Gittiğim zaman ırkçılık zirvesindeydi. Szczecin batıda ve biraz daha açık fikirli ama yine de Polonya işte. Ben Vilnius derim. İkinci dönem git Paskalya kutla.

  • Lim5  (21.02.19 11:59:07)
Belkide hayatımın en verimli zamanlarını Vilnius'ta erasmus yaparken geçirdim. Evet küçük bir şehirdir ama birçok açıdan kendinize olumlu katkılar sağlayabileceğiniz imkanları bulabilirsiniz.

  • hepbiarayisicinde  (21.02.19 12:44:37)
Ben de Vilnus diyorum, polonyada irkciligin tavan oldugu donemdeyiz.
Ayrica noel ve cadilar bayrami icin; cadilar bayrami kutlanmiyor olabilir, en fazla barlarda kostumlu partiler vardir. Cadilar bayrami daha cok abd,uk, canada gibi common weatlh ulkelerinde oluyor, ayrica cocugunuz yoksa istanbulda partiye gitmekten farki olmayacak sizin icin. Noel icinse, burada da goreceginiz en enteresan sey isiklandirmalar ve varsa christmas marketler olacaktir - 24'unden once. Zira tam christmas day gunu ve o hafta tum ogrenciler ailelerinin yanina gidecek, her yer dukkanlar kapali olacak. Tam bir 'aile zamani', hatta genelde avrupa sehirlerinin en sikici oldugu donemlerdir. Oncesinde olan isiklandirmalar christmas marketler icin de ilerde o tarihlerde almanya,avusturyaya giderseniz cok guzel noel 'havasi' alirsiniz. Bunlari sunun icin yazdim, sadece bunlari gecirmek icin ilk donem gitmeyi dusunmeyin, oraya entegre olmus hayatiniz yoksa hayal kirikligi olabilir. Ama bahar her zaman guzeldir :)

  • kassiopeia  (21.02.19 13:40:17)