Arabayı sürekli düşük devirde kullanmak zararlı mı?

Bir videoda dizel araç için sürekli düşük devirde kullanmanın zararlı olduğundan bahsetti bir uzman.

Benzinli atmosferik motorlar için de böyle bir şey var mı?

Ben sürekli düşük devir ve yüksek viteste kullanıyorum, uzun vadede sorun yaratır mı bu kullanım tarzı? Evetse, ne gibi sorunlara sebep olabilir?

niye öyle kullanıyorsun ki o nasıl bir alışkanlık :D

  • JackDanielSparroww  (21.02.19 01:50:18)
Ya cvt şanzımanlı hybrid araçlar kullanmaya alışkınım, şimdi 1.6 atmosferik motor ve manuel vites bir araç kullanıyorum.

Haliyle daha önce kullandığım hybrid araçlara göre çok fazla yakıyor. Ben de az yaksın diye düşük devirde kullanıyorum. :)
  • lordoz  (21.02.19 01:55:32)
2000-2500 bandı iyidir. Bende benzin otomatik var, 2500e kalmadan vites atıyor genelde. 2000-2300 devir civarında kullanıyorum genelde. Siz de 2000 altına çok düşmeyin.

  • the coon  (21.02.19 02:03:43)
doğru şekilde uygulandığında gayet yerinde bir davranış. fakat yüklenmek hata olur, araç ivmelenemiyorsa vites düşürün. lugging diyorlar, zararlarını arkadaş şu videoda açıklamış:

www.youtube.com

piston ve çevresindeki bileşenlere o devirde kaldırabileceğinden daha yüksek basınç uygular, bu da bazen sadece ömrünü kısaltmakla kalmaz, bazen tamiri pahalı arızalara da sebep olabilir.
motorun tork eğrisini öğrenip sürüşü genelde yüksek tork elde edilen devirlerde (veya yakınında) devam ettirmek idealdir diye düşünüyorum. ara sıra düşük devirlere inmek çok büyük sıkıntı çıkarmaz muhtemelen, kısa sürede ideal devirlere geri çıkıp yağlamayı ve basıncı normal seviyelerde uygulamayı devam ettiğiniz sürece.
  • gkhncnzdgn  (21.02.19 02:08:45 ~ 02:10:59)
Ben 2000 devir altında gidiyorum genelde ama motor boğulmuyor.

Yani yüksek viteste hızlandırmaya çalışmıyorum aracı, boğulmayağı şekilde hızlanıp yüksek vitese geçiyorum.

Örneğin düz yolda 50km/h hızla giderken 4. ya da 5. viteste gidiyorum sabit hızla. (Araç 5 vitesli)
  • lordoz  (21.02.19 02:15:26)
dizel için öyle. sürekli düşük devirde kullanmak ciddi arızalar çıkartabilir. benzinli için böyle bir şey yok. dizel zor yanan bir yakıt, o yüzden devirlenme gerekmekte. benzin ateşi gördüğü an yandığı için sıkıntı yaratmaz. ben de sizin gibi kullanıyorum. amcam sanayici, ondan öğrendim araç kullanmasını. atmosferik için düşük devir yüksek vites ekonominin anahtarıdır.

  • trajikomix  (21.02.19 02:18:34)
Yok. Hatta şu an sürücü kursu eğitimi çalışıyorum (Türkiye'de kamyon ehliyetim var 12 senelik) ve burada bile mümkün mertebe yüksek vites düşük devir öneriliyor.

Hem sürüş güvenliği hem konfor hem de aracın selameti için gaza bastığınızda hızlanabileceği en düşük devirde kullanın derim.

Gaza yüklenince dahi ivmelenmiyorsa(1000 devir 6. Vites gibi) o devir çok düşüktür, bu iyi bir şey değil sürüş güvenliği açısından.
  • bos gezenin bos ustasi  (21.02.19 02:38:07)
Düşük devir iyidir denmiş ama ne kadar düşük? Dizel benzin farketmez, aracı her viteste maksimum torku ürettiği devirde kullanın. Örneğin benzinli turbo bir araçta 1750 devir ise 1500'lerde kullanmak muhtemelen sıkıntı yaratmaz ama 1000 devirde kullanmaya çalışırsanız boşuna yakıt harcar piston kolunu ve ona bağlı bağlantı noktalarını zorlarsiniz. Bisikletle yanlış vites/devirde pedala abandığınızı düşünün, bacaklarınız ağrır, kaslarınız yanar değil mi? O hesap işte.

  • orient blue  (21.02.19 08:46:47)
benzinli motorlarda düşük devirde çok sıkıntı olmaz genelde dizellerde yüksek devir istenir. aracın vites istediği durumda da düşük devirde kullanıyorsanız bence sıkıntı arabaya ne istiyorsa vermeniz lazım. lpg tak.

  • mikahakkinen  (21.02.19 09:05:32 ~ 09:06:24)
  • onemoremile  (21.02.19 09:06:36)
Her turlu arabayi mahvetme yontemi. Ici kurum baglar, genelde kizlarin kullandigi arabalar boyledir. Basarsin gitmez uzun yola vurmadikca acilmaz.

  • acemi  (21.02.19 09:51:29)
Dizellerde sorun olduğunda herkes hem fikir, sanırım turbo motorlarda da uzun vadede sıkıntı.

Ama atmosferik (turbosuz, klasik) benzinli motorda zararlı diyen de var, doğru olan düşük devir diyen de var.

Yalnız düşük devirden kasıt, motoru boğmadan, gaz aldığında gidecek şekilde en düşük devir.

Benim aracımda genelde 1200-1800 devir bandı arası oluyor.
  • lordoz  (21.02.19 14:44:16)