Hatay'dan alınabilecek yiyecek/içecek

Bu hafta sonu günübirlik Hatay'a gideceğim, gastronomi gezisi olacak :) Dönerken de aileye bir şeyler alıyım diyorum. Hatay'dan alınabilecek oraya özgü yiyecekler neler olabilir neler alabilirim?
(uçakla İstanbul'a gelinecek)

Edit: Antakya ya gideceğim.

kırma zeytin

  • kablelvuku  (20.02.19 10:17:51)
salça, baharat

  • jamiro  (20.02.19 10:18:30)
zeytinyağı, zahter (kuru ya da yağlı), nar ekşisi, sürk peyniri, humus, zeytin.

  • lcha  (20.02.19 10:25:25)
bavulun olmayacaksa baharat alabilirsin sadece. bavul olacaksa peynir, zeytin, salça.

ben de uzun zamandır günübirlik gitmek istiyorum. dönüşte deneyimlerini de yaz bari =)
  • spirit crusher  (20.02.19 10:29:56)
Kuru Künefe

  • heritage  (20.02.19 10:30:29)
Hatay dediğiniz yer kocaman bir şehir. Gideceğiniz yer neresi? Antakya mı? iskenderun mu?

Antakya ise 1 milyon şey yazabilirim. Hiçbirini yanınızda taşımanıza gerek yok. Ben her gidişimde (yılda min. 2 defa) alışverişimi yapıyorum, kargoluyorlar. Çantamda falan taşımıyorum. Nereye gittiğinizi söylerseniz fikir verebilirim.
  • levpontryagin  (20.02.19 10:45:51)
Antakya'da tuzlu yoğurt, iskenderun tarafına geçecekseniz humus. Et sürk bir de. Et sürk nedir diyenler olursa da, sürkün siyah versiyonu, tadı da mükemmel ötesi.

  • ulukayin  (20.02.19 10:45:54)
ceviz reçeli. almadan gelirsen ankara üzerinden dönme.geçirmem.

  • the ultimate driving machine  (20.02.19 10:55:04)
humus ve tahin.

  • del piero10  (20.02.19 11:36:44)
Zeytinyağı, defne sabunu, ham ipek şallar, kırma zeytin, sürk peyniri

  • SiyamkedisiZorro  (20.02.19 12:04:51)
Antakya ise tavsiyelerim.

Uzun çarşıya gidin. Zaten şehrin göbeğinde.

ahan da şurası: www.google.com!4m5!3m4!1s0x0:0xd9a9325f9f534538!8m2!3d36.2024197!4d36.1629179

Burası baharatçıların salçacıların bol olduğu bir yer. Zaten Antakya'dan alabileceğiniz bir çok güzel şeyi burada bulabilirsiniz. Buradaki mağazaların bir kısmı şu şekil çalışıyor. Siz oradan alacaklarınızı alıyorsunuz. Parayı ödüyorsunuz, adresinizi yazıyorsunuz bu adamlar size gönderiyorlar. Böylelikle hamallık yapmıyorsunuz. Girdiğiniz dükkanda sorarsınız kargoyla gönderip göndermeyeceklerini.

Uzun çarşıdan almanızı tavsiye edebileceğim şeyler:

- Biber salçası (acısı, az acısı, tatlısı var artık damak zevkinize göre isterseniz karıştırtırsınız da ama ben genelde ayrı ayrı alıyorum)

- Pul biber

- Ben almıyorum ama ne zaman gitsem arkadaşlarım sipariş veriyor Gar Sabunu. Ya da defne sabunu diye geçiyor. Sedef hastalarına falan iyi geliyormuş diyorlar. Ben kendim de bir ara kullandım sedef hastalığım yokken. Zeytinyağlı defne sabunu bulabilirsiniz oralarda.

- Zeytin (yeşil kırma zeytini çok övüyorlar ben siyah zeytinciyim hep siyah alırım)

- Nar ekşisi

Bunun dışında çarşıda herhangi bir kahve satan bir yere girip türk kahvesi alabilirsiniz. Yani gidip adama antakya kahvesi istiyorum derseniz "ne diyo lan bu değişik" diyebilir çünkü aslında antakya kahvesi diye bir şey yok. Siz türk kahvesi deyin o size antakya kahvesi verir, başka kahve yok zaten antakya'da. Antakya'nın kahvesi biraz daha koyu, biraz daha serttir. Eğer ben sert kahve sevmem derseniz de almayın.

Humus için Limon mezeciye gideceksiniz.

ahan da şurası:

www.google.com!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x1525c3cedc3a03a3:0x8ea65882c95136e9!8m2!3d36.196913!4d36.1611149

Buradan alabilecekleriniz:

- humus (humus dayanıklı bir malzeme değil. Tadı mükemmel ama İstanbul'a döndüğünüz akşam ya da en kötü ihtimalle ertesi gün yediniz yediniz sonrasında tadı bozulmaya başlayacak. miktarını ona göre ayarlayın)

- cevizli biber (bu dayanıklı bir şey. 10 gün falan yersiniz bunu. bu nedir anlatmayacam kesin alın bunu zaten)

- içli köfte. Bu adamların içli köftesi bayağı iyi.

Şimdi geldik künefe mevzusuna. Künefe mevzusuna.

Bunun için 2 tane önerim var. Ama tavsiye yüzdemi vermem gerekirse 1. öneriyi %20 ikinci öneriyi %80 tavsiye ediyorum.

Birinci öneri: Gözde künefe

www.google.com!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x1525c3bf8cac3a1b:0x7149f227c2aae654!8m2!3d36.188468!4d36.153959

Burası her zaman elinde dondurulmuş künefe bulundurmuyor. Eğer buraya gidebilirseniz, vaktiniz olursa gidip bir sorarsınız. Dondurulmuş künefesi varsa alırsınız. ya da isterseniz telefonla gitmeden 1-2 gün önce arayın. şu gün gelicem, uçakla istanbul'a götürmelik şu kadar künefe istiyorum deyin. Hazırlarlar onlar, siz sadece gidip alıp gelirsiniz. telefon numarası da şu : (0326) 223 87 81

İkinci önerim havaalanında dönüş uçağına binmeden önce bilet kontrolünden geçip gittiğiniz bir bekleme salonu var. Apronun dibi oluyor burası. Buradan doğrudan kapı açılıyor uçağa geçiyorsunuz. Heh o salonda Künefest isimli minik bir büfe gibi bir şey var. Orada hazır dondurulmuş künefeler satılıyor. Künefest'in bir şubesi de istanbul'da florya'da. Antakya'da bir çok künefe ekolleri vardır, bunlardan en yeni ekol olanı bu adamlar. Ama benim favorim olmuşlardı. Mekanında yemek biraz daha iyi olsa da aldığınız dondurulmuş künefe, istanbulda yiyebileceğiniz 100 künefenin 99'undan 2-3 gömlek daha iyidir emin olun. Künefeleri eşe dosta hediye etmek için de alabilirsiniz.

Alınabileceklerle ilgili önerilerim bu kadar.

Ekstra bir öneri yapayım;

Eğer imkanınız olursa yeme içme işini harbiye'de kule restaurantta yapın. Şehrin içinde güzel yerler var ama antakya'nın yemeklerinin merkezi harbiye dediğim yer. Eğer imkanınız varsa ilk önce orayı düşünün. Eğer yoksa merkezdeki yerleri değerlendirebilirsiniz.

Pöc kasabı, çınaraltı yusuf usta gibi yerler sosyal medya aracılığıyla çok pompalandığı için meşhur oldu, sanki antakya'nın en iyi yerleri gibi adları çıktı ama aslında olay öyle değil. İkisi de hakikaten çok lezzetle yerler amma ve lakin bunlar kumsaldaki kum taneleri kadar önemsiz antakya'nın yemek kültüründe (antakya'ya dışarıdan gezmeye gelenler hariç).

Künefe ekollerinden bahsedeyim.

1) ferah künefe: Antakya'nın en eski ekollerinden biri. Ama lezzeti diğerlerinin yanında biraz geride kaldı. Diğer ekoller bundan bariz daha iyi. Bu 60-70 yıldır aynı tadda kaldı.

2) Çınaraltı yusuf usta: BU adam odun ateşinde yapıyor. Bol fıstıklı ev tipi künefesi var. Bu adamın künefesi fena değil. Ama aşırı popüler oldu durduk yere o yüzden itici geliyor.

3) Kral künefe: Bunlardan da 25 yıldır falan künefe yerim. her zaman ilk 3ümde olur bunlar.
4) Meclis künefe kafe: işte o havaalanında künefe satan künefest isimli yerin antakyadaki mekanı burası. Mekanın adı meclis künefe kafe. Eski hatay meclis binasının girişinde bulunuyor. Bayağı güzel künefesi var. En yeni ekol bunlar ve benim şu anda tartışmasız favorim.

5) Harbiye künefesi: Eğer yemek için harbiye'ye giderseniz zaten yukarıdakilerin hepsi boş. Gidin harbiye künefesi yiyin. Bambaşka bir lezzet. Kule restaurant bu konuda bayağı iyi.
  • levpontryagin  (20.02.19 12:11:35)
Gidemedik, seferler iptal oldu. Baska sefere diyelim.

  • ameliee  (24.02.19 02:58:02)