Çizim yapmayı seven çocuğu yönlendirmek

10 yaşında bir yeğenim var. çizim yapmayı acayip seviyor. bu aralar karikatür tarzına geçiş yapmış. bildiğin polandball çiziyor. hikaye filan yazıyor :D nerden gördün bunları diye soracaktım ama okuldaymış.

bu çocuğu şimdiden nasıl yönlendirebiliriz? bilgisayarda çizim mi yaptırsak, kursa mı versek? her türlü öneriye açığım.

elimde şimdilik şu çizimleri var ama bunlardan daha iyileri de mevcut.

eksiup.com

bi ışığı olan çocuk da hemen kod yazdırılıp, bilgisayarda çizime yönlendirmesin :) elle çizim her zaman daha iyidir, kaleme kağıda malzemeye dokunmak, kalemi farklı açılarda tutmak çocuğun kas hafızasını güçlendirir, motor yeteneklerini arttırır, mümkün olduğunca çizmesine engel olmayın yeter :)

  • freebird5406_2  (18.02.19 16:47:08 ~ 16:47:52)
çizim ve resim kabiliyeti kurs ile muhteşem şekilde gelişebilen bir yetenek.

yaş erken, mutlaka başlatın kursa ama kalkıp öyle elişi kursu gibi olmasın, bildiğiniz çizim resim kursu ki, güzel sanatlar hazırlık kursları var.

genelde liseli gençler ve daha büyükler gidiyor buna çizim temellerini, ışığı, gölgeyi öğreniyolar falan.

böyle uygun bişey bulmak lazım.
  • killerbee  (18.02.19 16:57:01)
anaokuluna giden yeğenim bundan kat be kat daha iyilerini çiziyor. okey. anladın sen onu.

(bkz: kargaya yavrusu kuzgun görünürmüş)
  • naksidil  (18.02.19 17:11:28)
Kadıköy belediyesinin karikatür kursları vardı

  • SiyamkedisiZorro  (18.02.19 17:14:14)
@naksidil

çizim yapan herkes dahi olmak zorunda değil, ileride dünyaca ünlü bir ressam olmak zorunda değil, burada çizime meraklı bir çocuk var, belki ileride yerelde reklam işleri yapan ofis açıp sıradan bir grafiker olarak mutlu olacak, belki de endüstri ürünleri tasarımcısı mimar olarak yurt dışına gidebilecek fırsatları kovalayacak, daha sayamadığım aşırı yetenek gerektirmeyen fakat çeşitli seviyelerde beceriye ihtiyaç duyulan bir sürü alan var

türkiyede yetenek çok abartılıyor çalışmak küçümseniyor

ailelerin bir de şu yanlışı var, bir damar bulduk buna hemen yatırım yapalım ne kadar erken o kadar iyi çocuk ne istediğini hemen bulsun, aile ne kadar imkan sağlasa da destekleyici olsa da iki sene sonra çocuk çizmeyi birden bırakabilir
  • freebird5406_2  (18.02.19 17:22:06 ~ 17:34:57)
yetenekli baya.yeğenine bol bol süper penguen al :D

  • neoluyokardesimnebutantantana  (18.02.19 17:48:23)
önemli olan güzel şeyleri çizmesi çizmemesi, çalması çalmaması değil.

resim konusunda istekli olması ve sevdiğini belli etmesi

müzik konusunda da yetenekli olduğunun ortaya çıkması ve sevdiğini belli etmesi gayet yeterli.
  • killerbee  (18.02.19 17:50:45)
öncelikle yaptığı işi takdir edenler olsun etrafında.. abartmadan, "sen süpersin, müthiş çiziyorsun" falan demeden yüreklendirmek lazım.. abartılı övgü insanı gerçeklikten kopartır.. hele ki 10 yaşındaysanız bu iltifatlarla gerçekten "süper" olduğunuzu düşünüp yıllar içinde gerçekle yüzleştiğinizde hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz..

benim naçizane takip ettiğim yöntem şu:

hemen hemen aynı yaşlardaki kızımın çalışabileceği bir ortam hazırladım.. masa lambası ve ucuzundan çalışması masası var.. çizim yapabileceği alet edevatı (kalemler, boyalar, defterler, kağıtlar vs.) var.. odasında çizim yapıp (ara sıra çaktırmadan kontrol edildiği) kendi kendine zaman geçirebilme lüksü var.. yaptıklarını takdir eden ve çiziminde kendini geliştirmesi gereken yerleri gösteren sıkı eleştirmen bir ana-babaya sahip..

bundan sonrası kendi bileceği iş..

eğer resim konusunda şimdiki iştah ve ısrarını korursa lisede güzel sanatları zorlayabilmesi için seneye özel ders aldırmayı düşünüyorum..
  • sahlanankoc  (18.02.19 17:54:09)
Abi 10 yas icin siradan resimler bunlar, biz o yasta anadolu lisesi icin haftasonu dershane kasiyorduk baya buyuk yas aslinda :) Yazisi da cok kotu bence yaziya odaklanin siz.

Su yaziyla bana ilkokulu bitirtmezlerdi valla.
  • acemi  (18.02.19 18:51:38)