Bel fıtığı raporuna yorum gerekli

Abimde fıtık çıktı. Sonucu aldık fakat derecesini anlayamadık cerrah yoktu bakacak. Burada işin ehli veyahut fıtık bir yazar yardımcı olursa seviniriz nedir durum.

i.hizliresim.com

3 adet hafif bir adet orta fıtık var. İlk zamanlardaki ağrısı, bacağa vurması çok rahatsızlık verir ama zamanla geçer. Günde 1 saat yürüyüş, mümkün olursa haftada bir iki yüzme ve evde her gün yapacağı egzersizler ve kaldırdıklarına dikkat etme ile normale döner.

Doktor falan değilim aynı belayı yaşadım. Vücudun kendisine iyileştirme yeteneğine inanın.
  • catch the arrow  (14.02.19 18:50:49)
kesinlikle ameliyat olmasın çok pişman olur

öyle 4 tane fıtığım var triplerine de girmesin yüzde 80 herkeste varmış bu fıtıklar

diffüz bulging omurga arasınadaki diskteki hafif bası. çok baskı olsaydı diski patlatıp sinire bası olur yani fıtık olurdu.

merdiven iner çıkarsa(spor amaçlı) bel kaslarını kuvvetlendirirse omurların arası açılır ve diffüz bulging denilen olay ortadan kalkabilir. bel kaslarını geliştirmek için en etkili spor merdiven inip çıkmak.

fıtığı da bası yapmaktan vazgeçebilir

artık kimse ameliyat önermiyor yurtdışında.

her 2 kişiden birisi fıtığı kendi kendine yok edebiliyormuş.

ben bunlardan bi tanesiyim.

hareket kabiliyeti varsa fizik tedavi uzmanına gidin, güzel detaylıca size uygun spor hareketleri versin.

zaten spor yapabilecek durumda olanlar kendi kendine kurtulur bu durumdan(çok büyük bir kısmı) tabi yırtık falan da varmış ama o nedir başıma gelmedi bilmiyorum.

yine uyarayım, kafanıza göre katiyen spor yapmayın. şöyle ki 2 puan ağrın varsa yapacağın ters bir hareketle bunu 10 puana çıkartabilirsiniz. aynı şekilde çok oturmak, ağır kaldırmak özellikle bilinçsiz şekilde ağır kaldırmak çok kötüye götürebilir.

sonra üşütmek. hele hele doktor vermiştir kas gevşeltici ve ağrı kesici, bunların etkisindeyken çok dikkatli olun, kas gevşeltici aldın mı vücut kendini salıyor, kaslar salıyor sen böyle oturursan zorlarsan kaslar da salmış zaten kendini çok daha fazla zarar verirsin.

fıtığın da en kötü şeyi uzun süre kesilmeden aralıksız olan ağrılar o yüzden dikkat edin.

oturmak zorunda ise dim dik arkasına yaslanmadan otursun, yarım saatte bir 5 10 dakka yürüsün.

kaykılıp oturmak yok. sık sık uzanıp belini dinlendirsin.

en önemli şey mevcut durumu korumak, kötüye götürmemek ve sporla azar azar düze çıkıp ne sonunda kurtulmak.

rapor falan aldığı sürede de katiyen 1 gram bile kilo almasın.
  • killerbee  (14.02.19 19:19:25 ~ 19:29:57)
Ağrı ve hareketlerde zorlanma varsa fizik tedavi değil de manuel terapi düşünün fakat işini gerçekten iyi öğrenmiş referanslı bir fizyoterapist yapsın bu işi.

Kesinlikle fitness ve koşu yapmasın. Ağırlık altına girip kemikleri bastırmak yerine esnemeye yönelik hareketler yapması gerekiyor. Eklemlerin arasının açılması lazım. Yüzme, tempolu yürüyüş, birtakım ev egzersizleri ki bunları doktor önerir zaten ve aletli pilates. Reformer ile birlikte hem esneklik kazanır hem de fitnessta yapamayacağınız bir görünüm elde edebiliyorsunuz. Bir taşla iki kuş etkisi var.

Ben fıtığın rahatsız ediciliğinden önce manuel terapi, sonra da pilates ile güçlendirme yaparak kurtuldum. Yüzme imkanı varsa düzenli olarak yapması çok faydalı olur.

Ayrıca zerdeçal tüketsin. Anti inflamatuar etkisi olduğu için eklem rahatsızlıklarına ve diğer birçok şeye çok olumlu etkileri oluyor. Standart bir ağrı kesiciden daha etkili olabiliyor bu konularda. Tabii bu kanıtlanmış ve herkeste aynı sonucu veren bir şey değil ama ben daha iyi hissetmiştim kendimi düzenli zerdeçal tüketimiyle birlikte.

Geçmiş olsun.
  • desdenova34  (14.02.19 19:29:53)
inversiyon masasını sanayide çok uyguna yaptırabilirsin bu arada

orjinalleririn fiyatlarını çok şişirmişler halbuki pahalı olması gereken bişey değil.
  • killerbee  (14.02.19 21:47:22)