İki yakın arkadaş arasında para hesabı

Yakın bir arkadaşınızla aranızda para hesabı yapar mısınız, yoksa bu tür bir şeyi gereksiz mi görürsünüz?

Mesela beraber yemek yediniz, o an masada tüm hesabı siz ödediniz. Arkadaşınız da çıkışta size yediğinin parasını verdi ama 7 lira eksik verdi. Eksiği ona söyler misiniz, yoksa lafını etmez misiniz?

söylemem, sallamam böyle şeyleri. ama beni suistimal etme boyutuna geçtiyse söylerim. yani her hesabı bana kitliyorsa, hesap ödeme aşamasında yarım ağızla bile olsa ben ödeyeyim gibi bişeyler demiyorsa söylerim tabi. bu tip durumlar haricinde sallamam.

  • scudman1  (12.02.19 13:48:47)
ya tam versin ya da hiç vermesin. yarım işleri hiç sevmiyorum. benzer durumda 7 lira ney olm lafı mı olur der geri parasını verirdim. anlar heralde.

  • old but hot  (12.02.19 13:51:08)
Valla genelde sonrakini de ya da biraları falan sen ismarlarsin şeklinde olur 7 lirasına gelene kadar.

  • habarbey  (12.02.19 13:51:56)
etmem, onlar da etmez.
zaten arkadaşım olarak etrafımda takılanlar, bu gibi şeylere aynı benim gibi dikkat ettiği için bir problem yaşamıyoruz.
ha zaten çok yakın arkadaşımsa çok param geçmişse bile etkilenmem, aksine hoşuma gider, yakın arkadaşıma para yediririm :D çünkü yine ; o da bana yedirir mantığı var.
  • jimjim  (12.02.19 13:52:42)
arkadaşa göre değişir. Ben arkadaşlarım arasında yapmıyorum. Çünkü kimse birbirine geçirme derdinde değil kimin parası varsa o bonkör davranıyor.

  • lekesiz zihin  (12.02.19 13:52:50)
yakın arkadaşımsa yediği paranın mümkünse iki katını almaya çalışırım, o da vermez zaten :D
aramızda para konusu pek geçmez yakın arkadaşlarımla. ama diyelim ki geçti az verdin ya da çok oldu da demem, çakıl taşı verse alır cebime koyarım ve muhabbete devam ederim.

çevremdeki arkadaşlarım da böyleler
  • serbest gezen koala  (12.02.19 13:54:51)
hiç vermese hiç sormam

  • re noreno  (12.02.19 13:55:47)
Tabii ki söylemem. Hatta ödedikten sonra parasını da almam. İlla ki bir şeyler yiyip içiyoruz oturdukça bir yerlerde. Bazen ben öderim bazen arkadaşlarım öder. Çok pahalı bir yere gittiysek alman usulü yaptığımız da olur. Hiçbir zaman da arkadan para hesabı yapılmaz.

  • ms brownstone  (12.02.19 13:58:00)
her zaman ben ısmarlarım, vermeye çalıştığında da asla almam. para üstüymüş falan çok saçma.

  • tabirimekruh  (12.02.19 13:59:10)
bu durum bence tek bir olayla değilde uzun zamanın getirdikleri ile yorumlamak lazım. bir arkadaşım vardı. o kadar elini cebine atmazdı ki 1 liralık olay bile beni rahatsız ederdi. ama bir arkadaşım vardı. bir ben öderim bir o. böyle bir arkadaşta niyetini bildiğim için o 7 tl'nin de lafını etmezdim.

  • hononu  (12.02.19 14:05:41 ~ 14:06:34)
hononu +1

Eger o zamana kadar para olayini dengeli bir sekilde goturmussek lafini etmem. 10 senelik cok yakin arkadasim var, bir defa hatirlamam sen sunu verdin ben bunu verdim diye para olayi gectigini aramizda. Ama hep de karsilikli dikkat etmisizdir bir tarafa cok yuklenmemek adina.
  • voyager 1  (12.02.19 14:20:02)
Daha neler. Aklimdan bile gecirmem.

  • stavro  (12.02.19 14:38:52)
Odediysem para almam. Ayni sekilde onlar da.

  • brkylmz  (12.02.19 15:10:47)
Normalde yakın arkadaşımla yemeğe çıktığımızda bir o bir ben ödüyorum. 30 senelik arkadaşım. İşsiz kaldığı zamanlar oldu ki o zamanlarda zaten ödetmedim. İstanbul'un farklı yakalarında yaşıyoruz. Özellikle "benim yakamda benim sözüm geçer" muhabbeti yaptım ki alınmasın diye. Ama ikimiz de 20 küsur senedir çalışan insanlarız. Öğrenci olduğumuz zamanlarda, ya da yeni mezunken suiistimal durumu olmasın diye arada para alışverişi yapardık. O zaman da 7 lira filan konuşmaya değmez. Eksik söylemek ayıp.

Olay iki kadın arkadaş arasında geçmektedir ama bu durumda zaten cinsiyetin önemi yoktur.
  • SiyamkedisiZorro  (12.02.19 15:44:47)
hononu +1 ayrıca elini cebine atmak için seni bekleyen tanıdığın varsa kaçıcan.

  • Tears of Devil  (12.02.19 16:40:04)
Adamına göre. Karşı taraf cimri hesapçının tekiyse veya hep almaya meyilliyse 1 lira bile gözüme batar.

  • ruhen hastayim ben  (12.02.19 17:13:48)
hesap yapılmaz, para da alınmaz, sonraki yemeği de o öder.

  • firemanjonny  (12.02.19 18:11:04)
Etmem

  • (s)AINT  (12.02.19 19:39:33)
Etmem

  • rn  (13.02.19 00:31:52)
Sorun etmem ama suistimal edenler var, zamanla uzaklaşıyorum, lafını etmem hiçbir şekilde.

  • atom karincanin torunu  (13.02.19 00:34:54)