eğitim neden ücretli olmalı?

evet eğitim ücretsiz olmalı herkes yararlanmalı bunları zaten herkes biliyor da benim merak ettiğim eğitimin ücretli olmasının faydaları ne olabilir? bahsettiğim üniversite eğitimi.

Mesela üniversitenin kendi özerk bir bütçesi olur, bu bütçe şu ankinden daha yüksek olur. Bu da eğitim kalitesini arttırır falan diye zorlayabiliriz.

İyi de ben Abd gibi düşük vergi ödenen bir ülkenin vatandaşı değilim. Hem maaşından çatır çutur kessinler hem de sosyal devlet anlayışından liberal devlet anlayışına geçelim. Madem liberal olacağız her şey özelleşecek, devlet de benden bu kadar vergi kesmeyecek.
  • bos gezenin bos ustasi  (11.02.19 08:57:26)
herkes üniversite eğitimi almak zorunda değil. sen ücretsiz yaptığın zaman sanki herkes üniversiteye gidiyormuş gibi vergi alıyorsun. haksızlık.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (11.02.19 09:18:46)
Boş gezen +1

hayley'in söylediğinde doğruluk payı var gibi gelse de ülkenin eğitim seviyesini artırmak isteyen devlet yüksek öğretime de destek olmak zorunda. Tabii hem dünyanın vergisini keseceksin, hem eğitim kurumlarına değil diyanete aktaracaksın bu parayı, bu kafayla zor. Devletin eğitim kalitesini artırmak gibi bir hedefi olduğunu düşünmüyorum. Bizler devlete RAĞMEN çocuklarımızı okutmaya çalışıyoruz.
  • SiyamkedisiZorro  (11.02.19 09:30:27)
yetenekli ama yoksul insanların önü kesilsin, sadece parası olan azınlık iyi üniversitelere rahat girsin diye.

  • babilbaligi  (11.02.19 10:37:40)
hayley +1

- universiteler arasi rekabet olacagindan verilen egitimin kalitesi artar
- rekabetten dolayi bilimsel icat bulus cikma ihtimali simdikinden kat be kat fazla olur
- sadece ulkedeki ogrencileri degil, baska ulkelerden de bu okullara girmek icin talep artar. ulkede verim artar. simdiki uni sistemi benim gozumde misil misil uyuyor. basarili dedigimiz universiteler odtu, bogazici gibi universitelerimiz aslinda o kadar da iyi degiller. turkiye'deki ozel universitelerden bazilari bu okullari sollamis durumda.
- okul ogrenciye daha fazla olanak/secenek sunar.
  • Leonardo~Da~Vinci  (11.02.19 10:42:10 ~ 10:43:40)
üniversite eğitimi paralı olmalı diyenlerden biri de Baskın Oran'dı. O zaman çok tartışılmıştı hatta Baskın Oran'ın bu (bence yersiz) çıkışı.

arşivler uçmuş.
www.kisa.link
  • ucanokuz  (11.02.19 11:28:36 ~ 11:30:58)
Caydırıcı olur, lisans bitirmenin bir özelliği olur, şu anki haliyle liseden farksız, zaten herkes girip okuyabiliyor, üstelik önemli bölümlerin itibarını da düşürüyor bu. Misal tarih, antropoloji. Ya da akademisyen olmazsan hiçbir iş karşılığı olmayan bölümler, işin öğrenme kısmında dahi olmayan "abi üniversite hayatını yaşamak lazım yaaa"cilar ile doluyor vb.

Paralı olursa zaten o düzeydeki tipler "abi o kadar parayı okula verecegime araba alırım" vs. der kalite yükselir.
  • dafaisss  (12.02.19 01:23:48)