Almanya'da Erasmus için hangi şehir?

Augsburg
Berlin
Göttingen
Bremen

Kamu hukuku yüksek lisansı yapıyorum, tez aşamasında bir dönemliğine gideceğim. Hibe 500 euro, aileden aylık 250-300 gelebilir ekstra. İlk önce Berlin düşündüm ama maddi olarak çok mu zorlar? Augsburg'a 60 km uzaklıkta birlikte büyüdüğüm kuzenim oturuyor, o yüzden ikinci yakın gelen de o. Ne dersiniz?

Berlin

En international, en büyük şehri seç ki bir anlamı olsun.
  • chitosan  (11.02.19 00:24:16)
Bremen´de Kamu Hukuku YL yapan arkadasimi hic zorlamamislardi. Dersler Almanca idi, okulun Almanca kursu yoktu saniyorum. Hic derslere ugramadi, tez calismasi da yapmadi. Yapmis gibi gosterip puan topladi ama.

Berlin bu siklar arasinda en ucuz olani... Yeme-icme disarida cok ucuz Bati sehirlerine gore. Kiralar da, sizi kaziklamaya kalkan bir Amerikali´ya vs. denk gelmezseniz ya da Mitte´de ev bakmazsaniz uygun hala. Ama disarida fazlaca vakit gecirip en cok para harcayacaginiz yer de Berlin olabilir.

Berlin olmuyorsa, Augsburg derim. Göttingen fazlasiyla bunaltici, kucuk bir yer. Bremen de sehir olarak iyidir. Havasi ile kis ayinda olum olabilir.
  • buf-e kür  (11.02.19 01:31:54 ~ 01:35:46)
berlin en international şehir değil. biraz sovyet doneminin sonucu olarak berlin sinik kaliyor munich'in karşısında.

  • pembepembepembe  (11.02.19 02:28:27)
Augsburg hem şehir hem üni olarak vasat tek avantajı Münih'e yakın ve Münih Almanya'nın en pahalı şehri.
Göttingen öğrenci şehri fakat çok küçük, gitmezdim.
Bremen orta ölçekte bir şehir, havalimanı var güzel bir şehir, okulu da fena değildir.
Berlin'i anlatmaya gerek yok. Berlin düşündüğünüz gibi pahalı bir yer de değil. Okul hangisi bu arada? Freie mi, Humboldt mu? Bu ikisinden biriyse hiç düşünmeyin derim zira hakikaten harika okullar.
  • but that was just a dream  (11.02.19 08:08:21 ~ 08:09:11)
@but that was just a dream, freie

  • signore  (11.02.19 08:51:57)
bir tez dönemi boyunca ev arayacağım, 1 ay orada kalıp diğer yerde 15 gün, sonra 2 ay bir yerde, bir yerde şanslıysam gidene kadar kalacağım diyorsan berlin.

  • kaufman  (11.02.19 14:16:06)
Hocam Freie sosyal bilimlerde isim yapmış Avrupa'nın önde gelen okullarından. Dil sorununuz yoksa çok şey katar. Kira için uygun bir yer bulanilirseniz ki şehir merkezine veya okula uzak da olabilir zira semesterticket'ınız olacak, her türlü geçinirsiniz.
Başarılar

  • but that was just a dream  (12.02.19 19:44:22)
Berlin ucuz bir yer. Oyle her aksam cikayim piyasa yapayim disarida yiyeyim iceyim tarzi bir yasam anlaysiniz yoksa 800 euro fazlasiyla yeter. Zorlamaz.

  • hot potato  (12.02.19 19:52:14)
bremen erasmus için ideal bir şehir. fiyatlar büyükşehire göre daha makul. biraz ufak ama bu hayatı kolaylaştırıyor. bremen üni'nin içinde güzel bir de yurt var. özel yurtta kalınınca 500 euro zorlar.

  • omonia  (12.02.19 20:23:22)
misafir öğretim üyesi olarak berlin'de 1 yıl kalmış bir hocamla konuştum ve şehirden ziyade üniversite nedeniyle berlin'i ilk sıraya yazdım. teşekkür ederim fikir verdiğiniz için.

  • signore  (12.02.19 23:05:43)