arabanın direksiyonundan ses geliyor?

selam,

arabanın direksiyonunu çevirdiğimden sanki arada lastik varmış da ezilip sürtünüyormuş gibi ses çıkarıyor.

çok saçma ama 2 haftadır var. sizce ne olabilir? benzer sorun yaşamış olan var mı?

elektronik direksiyon olduğu için sorunu tamir edemeyiz değişir falan dedi usta. güvenemedim.

aracın bilgisayarına da direksiyon arıza kaydı vermiş ama ne yazıyor dedim, bilmiyorum dedi.

kalifiye adama gideceğim de fikriniz var mı diye sormak istedim.

teşekkürler.

2012 model vw polo'da ayni sorun nedeniyle garantiden airbag mekanizmasimi degismislerdi.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (09.02.19 13:49:41)
airbag ile alakalı olabilir mi yahu, o zaman çok ihmal etmeyeyim.

  • bir ileti paylastim  (09.02.19 13:52:25)
benim başıma bi kere böyle birşey geldi ama senin sorunla aynı mıdır onu bilemem..
direksiyon hidroliği diye bir sıvı var.. bu sıvı zamanla ömrünü tamamlıyor ve görevini yapmaz oluyor..
bu durumda direksiyon sağa sola dönerken tuhaf sesler çıkartıyordu..

youtubeda bu sıvıyı nasıl değiştirdiklerini izledim..
aracıma uygun olanı gidip SHELL'den satın aldım ve kendim değiştirmiştim..
sorun çözülmüştü ama ilk başta söylediğim gibi senin sorunun aynısı mı bilemem..
  • strobist  (09.02.19 13:59:09)
yok işte hidrolik direksiyon değil benimki, elektronik diye geçiyor. ondan o sıvıyla alakalı değil. ama teşekkürler.

  • bir ileti paylastim  (09.02.19 14:02:00)
Elektronik direksiyon da hidrolik. Hem motor var hem sivi var, oradan ariza cikarma potansiyeli olan cok fazla zimbirti var usta bile sokmeden bilemiyor. Airbag sargisi olabilir, elektrik motoru olabilir, direksiyon pompasi olabilir, bakir sargilar var keceler var, rot var rotil var.
Cok karisik

  • acemi  (09.02.19 14:50:18)
@strobist sizinkisi baska. Hidrolik motorundan, aracin dışından gelir o ses.

@bir jileti paylastimin sikintisi baska. Sesin kaynagi ic kabinde. Bu arad airbagin calismasina engel bir durum degil bu. Sadece ses yapiyor. Airbagin kendisi değişmiyor zaten. Direksiyon göbeği sokulup içindeki bir parca değişiyor.

Iyi bir yere hatta araciniz yeniyse yetkili servise kontrol ettirin. Arac ne bu arada?
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (09.02.19 14:55:00)
2013 bmw 3 (f30) sağa sola çevirdiğimde sanki gösterge panelinin altından çıkıyor ses.

  • bir ileti paylastim  (09.02.19 14:56:16)
Büyük ihtimalle airbag sargısı. Kablosu sertleşmiş değiştirilmesi gerekiyor. Araçta airbag varsa bu sorun çıkıyor genelde. Önce ses sonrası ikaz ışığı şeklinde, bildiğiniz bir oto elektrikçi 10 dakika da açıp kontrol edebilir. Çıkma parça satan yerlerde parçası var veya sadece sargı değişimi yaptırabilirsiniz.

  • synax  (09.02.19 15:00:37)
Mercedes w204 de ayni ses vardı servise verdim hidrolik değişmiş bir de dablumbaz biraz oynamis onu düzelttik dediler ses gitmişti eğer elektronik bir sıkıntı varsa değişim lazim, direksiyon kutusu değişiyor maliyeti yüksek. Airbag aklıma gelmedi mercedes olsa bir ustam var telefonda anlatırsın cevabını verir de BMW ci değil onlar. Yalnız doktor gibi tek bir yere gösterme her yerde de kurcalatma arabayı

  • monkey  (09.02.19 17:12:34)
Direksiyon pompasıda bozulmuş olabilir.

  • komando kani var bende  (09.02.19 17:18:24)