Kitap tavsiyesi (Uluslararası ilişkiler)

Merhabalar,
Seneye Uluslararası İlişkiler okuyacağım ingilizce olarak. Şuan hazırlıktayım ingilizcemi biraz geliştrmem gerekiyor, biraz da bölüme hazırlanmak istiyorum bölümle alakalı kitap okuyabilirim ya da genel kültürümü biraz daha geliştirebilecek bişeyler ne tavsiye edersiniz? Hem de ingilizce olarak biraz bölümümle alakalı terimlere aşina olmak istiyorum seneye sıfırdan başlayıp zorluk çekmiyim.
Başka neler yapabilirim? Tavsiye edeceğiniz takip edebileceğim internet siteleri nelerdir? Teşekkürler şimdiden.

Edit: Yazmayi unutmusum Türkiye de okumuyorum, Avrupa da bir üniversitedeyim, cok guzel tavsiyeler var ama Osmanli ve Türkiye disinda bölümle alkali daha genis kapsamli konular, kaynaklar önerirseniz cok sevinirim, tesekkürler.

henry kissinger world order kitabını öneriririm. malum ortamlarda pdf i filan var bulamazsan bana mesaj gönder.

  • modesttiago  (06.02.19 07:42:27)
Oncelikle, cok ama cok iyi bi fikir!
Benim tavsiyem Heywood'un 'politics' kitabi. Icinde bilmen gereken temel bilgiler ve dolayisiyla terimler var. www.amazon.co.uk eski versiyonlarini cok daha ucuza bulabilirsin.

ikinci olarak oxford'un politika ve uluslar arasi iliskiler sozlugu. bu hem egitim suresince, hem de sonrasinda cok isine yarayacak bi kitap. icinde bilmen gereken pek cok terimin ve olayin aciklamasi var. global.oup.com

son olarak da, the guardian weekly okumani tavsiye ederim. hazirlik okuman gerektigine gore dili biraz agir gelicektir. ama bi dene. hem alanin hem de genel kultur konusunda ihtiyaclarina cevap verebilecek bir haftalik gazete/dergi.
  • lamartin  (06.02.19 10:05:17)
Öncelikle bu bölümü lisans programı olarak okuyanlar bana göre daha iyi ve isabetli cevaplar vereceklerdir, ir'da yan dal yapmış biri olarak tavsiyem: bu 1 senelik süreçte haberleri düzenli olarak takip etmeniz. DW, Euronews, BBC / Türkçe, Eurotopics ve seçtiğiniz diğer yayın kuruluşlarını düzenli olarak takip edin. Haberlerin yanında analizleri ve geleceğe yönelik tahminleri içeren içerikleri de okuyun. Ayrıca, bu süreçte, boş zamanlarınızda podcast de dinleyebilirsiniz. Önereceğim podcastler: The inquiry, World news (bbc), inside europe (ingilizceniz de çekinir).

Öğrenci psikolojisi diye bir şey olduğundan bu dönemde ders kitabı okuyacağınıza ya da bu uğraşın devamlı olacağına inanmıyorum, o sebeple, yukarıdaki önerilerimin hepsi ui, politika alanlarına yönelik genel kültür kazandırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu 1 yıllık süreci çok yoğun bir şekilde ingilizceye ayırmanız çok yerinde olacaktır, özellikle de okumaya. Bölüme başlayınca göreceksiniz ki ingilizceniz varsa tüm bilgiler ayağınızın altında, ancak yoksa, hem ders içinde hem de ders dışında ciddi sıkıntı çekersiniz.
  • kojonotsuki  (06.02.19 12:13:21)
sait yılmaz
necdet pamir
haydar çakmak
onur öymen
Uluç Özülker
Michel Chossudovsky - GlobalResearch
George Friedman
Mehmed Arif Bey
Dünyayı Değiştiren Gizli Anlaşmalar
Joseph E. Stiglitz
Haydar Kazgan
Halid Özkul
Marshall McLuhan
F. William Engdahl
Volkan Özdemir
Naomi Klein

Anka politik

Tarih kitaplarından ve yabancı kitaplardan daha tonla kitap var okunması gereken.. Uluslararası İlişkiler ciddi ve emek verilmesi gereken disiplinlerarası bir alan. Şimdiden başarılar dilerim.
  • pseudologia fantastica  (06.02.19 12:50:22)
david fromkin'in barışa son veren barış'ı

A Peace to End All Peace: The Fall Of The Ottoman Empire And The Creation Of The Modern Middle East www.goodreads.com
  • freebird5406_2  (06.02.19 12:55:16)
Çok teşekkür ederim herkese, hepsini inceleyeceğim, hatta tavsiye ettiğiniz haber sitelerini okumaya başladım bile:), bu arada belirtmeyi unutmuşum Avrupa’da bir üniversitede okuyacağım o yüzden tavsiyeleriniz ona göre olursa çook sevinirim, mesela Osmanlı’dan ziyade Avrupa tarihi daha önemli olacaktır, teşekkürler tekrar:)

  • carmenta  (06.02.19 13:48:10)
istanbul'daysaniz ders notlarimdan birseyler vereyim. atacaktim zaten. ders notu dedigim okumamiz icin verilmis ingilizce makaleler vs.

  • jimicik  (06.02.19 14:27:31)
diplomacy kissinger
türk dış politikası baskın oran
siyasi tarih oral sander

üçünü okursan trdeki birçok ui bölümünden mezun olursun zaten.
  • denek hayatım  (06.02.19 23:23:51)