CrossFit'e başlamalı mıyım?

Merhaba,
1 senedir fitness yapan bir kişi CrossFit'e başlasa zorluk çeker mi? Veya ne gerek var der misiniz? Derseniz neden?

Hiç fitness yapmamış insanlar da Crossfit'e başlayabiliyorlar. Seviyeye göre program belirleniyor.

  • cayt  (04.02.19 17:00:21)
çekmezsin hocam başla

  • lcha  (04.02.19 17:04:14)
Valla "Hiç fitness yapmamış insanlar da Crossfit'e başlayabiliyorlar" deniyor ama hic aklim almiyor acikcasi. Ben belli bir seviyede 4 ay once basladim fitness'a diyeyim ve buyuk oranda gayet saglikli olmama ragmen kesinlikle hazir hissetmiyorum kendimi crossfit'in gerektirdigi guc ve tempoya. ozellikle hic fitness yapmamis biri kolay sakatlanabilir gibi geliyor bana. Ben ilerde yapmak isterim acikcasi da su seviyede belim omzum boynum falan zorlanir farkinda olmadan diye dusunuyorum.

Bence vucudunu tanimak ve ani etkilere karsi direncini arttirmak icin onceden spor yapiyor olmak mantikli baslamadan once.
  • hot potato  (04.02.19 17:04:39 ~ 17:10:39)
Ben hiç ağırlık kaldırmamış halimle başladım neredeyse.

Amacınızın, zevklerinizin ne olduğunu bilmeden başla veya başlama demek çok yanlış olur.

Ben tek başıma çalışmayı sevmiyordum, her spor salonuna gidişimde aynı hareketleri yapmak sıkıcı geliyordu. Bir de spor salonunda sözde yazılan o programlar 90dk falan sürüyordu. Bunlardan ölesiye nefret ediyordum.

Crossfit ise bunların dışında bir dünya sundu. Düzenli fitness yapanların da başta o kadar yüksek nabızda çalışırken zorlandığını gördüm. Onların benden avantajı kas kuvvetlerinin iyi olmasıydı. Ama crossfitte kaldırman gereken sabit bir ağırlık değeri yok. Kendini sakatlamayacak, hareketi düzgün yapıp wod'u bitirtecek bir ağırlık seçmen gerekiyor. Benim çok hoşuma gitti şu ana kadar.

Benim kas yapayım, şişeyim, kilo vereyim vs derdim yoktu. Hala yok. Sadece mücadele kısmını seviyorum.
  • levpontryagin  (04.02.19 17:08:31)
İlla ki zorluk yaşayacaksın, ben 15 yıldır ağırlık kaldırıyorum ben başlasam ben de zorluk yaşarım zira Crossfit olimpik kaldırışlar yaptığın bir program, bunu da en kısa sürede tamamlamanı ister. Yani Crossfit disiplininde kullanılan en temel hareketler olan Clean and Jerk (Silkme) ve Snatch (Koparma) gibi hareketlerini öğrenirken illa ki zorlanacaksın, uzun süre bunların üstüne pratik yapmaya başladığında da bir şekilde öğreneceksin. Misal Squat Deadlift gibi bileşik hareketler klasik fitness programlarına yedirildiği için powerlifting gibi disiplinlere geçildiğinde adapte olması daha kolay olur ama Clean and Jerk ve Snatch gibi olimpik hareketler genelde hiç yapılmadığı için, öğrenmek daha uzun bir süre sonrasında oluyor. Sıkılmazsan, lan bu ne be demezsen alışırsın. Ha bana göre Crossfit çok dandik bir teknik ama illa yapacam diyorsan durum böyleyken böyle.

  • angelus  (04.02.19 17:11:58)
Zorluk yaşamama ihtimalin yok. fitness ile HIIT çok ayrı şeyler, alışık değilsin bir kere. Eğer kendini aşırı dinç ve güçlü hissetmek istiyorsan kesinlikle git. Verdiğin emeğe değecek. Ve gerçekten güçlendiriyor. İstersen bir 3-4 ay Freeletics yap, biraz da olsa hazırlanmış olursun.

  • awareim  (05.02.19 10:13:24)
Başladım.

  • liberal  (18.02.19 17:18:08)
özledim
harbiden insan özler mi özlüyormuş :)

  • liberal  (07.08.19 09:39:24)