Sabit disk altındaki şerit yanmış. Ne yapılabilir?

SSD altında kalan bu şerit yanmak üzereydi. Diski çıkardım ve diskin altında da gördüğünüz gibi sarı bir yanık izi var. Yani şerit diske temas ediyor. Bu yanma neden kaynaklanıyor olabilir? Ne yapmak lazım?

Resim yüklemeye çalıştım ama olmadı sanırım. Link aşağıda.

i.hizliresim.com
  • siz cok seysiniz sanki  (02.02.19 16:56:02)
valla kişisel tecrübelerimden disk takılan yerde katkat aluminyum bant ve üzerinde de elektrostatik engelleyici şeffaf plastik tabaka olması lazım diye düşünüyorum.

ne yapacaksın, büyük ihtimalle soketli bir kablodur, değiştirecekler.

ayrıca ssd den kaynaklanıp kaynaklanmadığı da belli değil, eğer o kadar ısınsaydı plasik üzerinde de iz olurdu, ssdyi incele bakalım etiketleri falan sararmış mı yüksek ısıya dair belirtiler var mı?
  • killerbee  (02.02.19 17:05:44 ~ 17:07:02)
Şu resmi eksiup'a at bir de ben göreyim. Türkiye dışında çalışmıyor hızlıresim.

  • bos gezenin bos ustasi  (02.02.19 17:33:48)
s1.eksiup.com

Hocam buyrun.

@killerbee hocam usb girişinin kablosu olduğunu söyledi birkaç arkadaş. Diskin metal yüzeyine değdiği için kısa devre yapıyor olabilir dediler.
  • siz cok seysiniz sanki  (02.02.19 18:20:21)
Biraz yancılık olacak ama soru sahibinden özür diliyorum.
Benim de buna benzer sorunum var.Hdd olan laptopa youtube videosundan bakarak sad taktım.Yalnız ssd nin üzerinden geçen beyaz şerit kabloda ,laptopu açar açmaz yanık oluşuyor,laptopu kapatıyorum mecburen yanmasın diye.Bu ssd nin üzerinden geçen kablo,laptopun usb,kulaklık girişi I/O card diye köşesine giden kısım ile anakartı bağlıyor.Ssd ile kullanabilmek için kulaklık girişi,usb,hafıza kartı ve pc güç ışıklarından mahrum kalıyorum,bu yanan kabloyu bağlayamıyorum.2 farklı kablo aldım denedim sonuç aynı.Ssd nin üzerinde siyah bi kağıt kaplı,yanmasın diye mi bilmiyorum.
Nerede yanlış yaptığımı söyleyebilecek biri varsa çok makbule geçer:)
  • arenas  (02.02.19 21:36:15)
O kablo nereye ait burdan kestirmek imkansız malesef. Elin yatkınsa sök bir bak nereye aitmiş diye. Eğer ki satanın Power kablosu falansa yenilemen şart demektir. Usb kablosuysa kullanmasan da olur hatta değiştirmek de kolay olur. Laptopunun marka modelini youtube'da arat teardown diye. Mesela Fujitsu lifebook ah531 teardown yaz. Komple sökülen videolar var sökerken bak bakalım o kablo neymiş görebilecek misin.

  • bos gezenin bos ustasi  (02.02.19 23:47:40)
Ssd ısınma sorunu da olabilir bu durumda ssd ile kablonun arasını yalıtmak gerekir ama ben böyle kablo yakacak kadar ısınan ssd falan rastlamadım hiç.

  • bos gezenin bos ustasi  (02.02.19 23:49:34)
Bu arada okudum bazı düşük kalite sata Power kabloları yapıyormuş bunu. Çünkü ssd daha çok voltaj çekiyormuş hdd'den. Ben de yeni öğrendim. Özellikle laptop hdd'leri 2.5 inchler çok düşük voltajda çalışıyormuş. El yordamıyla kalın bir kablolama yaparsanız sorun kalmayacaktır.

  • bos gezenin bos ustasi  (02.02.19 23:58:24)