kremalı makarna

şimdi bunu evde yapınca, tavuklu mesela, kremayı da oda sıcaklığında bekletmemize rağmen bazen yağ ile kesinlikle homojen hale gelmiyor, resmen yağ içinde yüzüyor sos. neyi yanlış yapıyoruz acaba, aslında yapan ben değilim genelde, arada yardım ediyorum. ama ayıp olmasın diye yiyorum, başka kimse de sesini çıkartmıyor ne güzel olmuş diyorlar şaka gibi.

Ben sık sık kullanırım krema. Hiç öyle bir sorunla karşılaşmadım. Benim kremalı tavuklu makarna tarifim şöyle mesela:

Soğan sarımsak kavrulur. Küp küp doğranmış tavuklar atılır ve iyice pişinceye kadar kavrulur. (Göğüs eti önermem.) Tavuk önce suyunu salar, sonra suyu buharlaşır ve kızarır.

Kızarınca kremayı katabilirsiniz. Ben direkt buzdolabından alıp döküyorum mesela. İki tıkır kaynayınca da pişmesine az kalmış makarnaları tavaya döküyorum. Makarna biraz sosun içinde pişiyor ve sosu çekiyor.
  • inawen  (02.02.19 17:29:11)
Ama zaten krema konulunca öyle çok yağ konulmaz ki yağ içinde yüzsün. Kremayla beraber makarnanın haşlama suyundan koyulur biraz sonra bi tur çevrilip servis edilir.

  • bisorumolacaktı  (02.02.19 17:37:23)
çok değil ama tavuk etinin çevrileceği kadar yağ koyuyoruz.

  • not dark yet  (02.02.19 17:38:35 ~ 17:39:15)
farklı krema markalarıyla da denendi bu arada. @inawen tarif aşağı yukarı aynı.

  • not dark yet  (02.02.19 17:39:59)
Sanirim kremayi kattiktan sonra uzun bir sure ateste tuttunuz tavayi. Krema ateste uzun sure kalinca yaga donusuyor.

  • nax  (02.02.19 18:08:53)