intermittent fasting ve açlık

kan değerlerim normal, aşırı kilolu değilim. haftada 4 gün ağırlık antremanı yapıyorum. boy 177 kilo 79. kalori hesabı yapmaya çalışıyorum. karın bölgemde yağlanma var 5-6 cm inceltsem gayet istediğim vücuda ulaşıyorum.

şöyle bişey var ramazan dışında kilo verdiğim dönem olmuyor, kilo verdiğim derken 77 altını ancak o zaman görüyorum. tabi kas kaybı da oluyordur. ben if yapmam gerektiğini düşünüyorum çünkü vücudum yağ yakmak için açlık istiyor.

kalkar kalmaz kahvaltı istemiyor zaten canım ama 2 saat sonra gözüm dönüyor, o saatlerde de sağlıklı kahvaltı imkanım yok. if'i 4. deneyişim hepsi fail. bugün 5. gün 2-3 kere başdönmesi yaşadım toplamda ve en kritiği öğlene kadar modum çok düşük oluyor. okuduğum izlediğim kaynaklar sağlıklı bireyseniz if e alışacağınızı söylüyorlar. bu kadar kastırmaya değecek kadar kritik mi sizce? sabah kalkar kalkmaz yumurtalı yulaflı sağlıklı kahvaltıma döneyim mi yoksa?

Normalde sağlıklı bireyler sabah kahvaltısı yapmadı diye şekeri düşmez başı dönmez vs ama bunun psikolojik etkileri de var, kahvaltı yapmaya alışmış birine kahvaltı yaptırmazsan kendini kötü hisseder, bu da doğal. IF bir diyet değil, yani IF yaptım kilo verdim yapmadım kilo veremedim diye bir şey yok ama en güzel tarafı durup durup bir şey yemenin önüne geçip gereksiz-çöp kalori almanı engelliyor, onun dışında kilo alıp vermen aldığın kalori miktarıyla alakalı, sabah kahvaltı yapmak sana kendini iyi hissettiriyorsa sabah kahvaltını yap tabii, illa IF yapacam diye kendini kasmana gerek yok, kalori takibini düzgün yap yeter.

  • angelus  (31.01.19 10:27:49)
@angelus uzun zamandır çer çöpü bıraktım, aslında öyle inanılmaz bi başdönmem de olmadı belki de psikolojiktir. açlık döneminde iyi yağ yakımı sağladığını okudum. ne bileyim uygulamak istiyorum ama hep deneme aşamasında kaldım.

  • Golgi  (31.01.19 10:50:02)
Saatlerle oynayabilirsin, yani kafadan 18-6 değil de 15-9 gibi yapabilirsin, alıştıkça açlık süresini uzatıp beslenme aralığını düşürebilirsin, bu şekilde daha rahat olabilir senin için.

  • angelus  (31.01.19 10:53:40)
kahvaltı yapmaya hiç alışık olmadım. senin kilo/boy oranından daha yüksek bir noktadayım ve 18 - 6 if'ine 2. günde alıştım gene. inanılmaz junk food yediğim bir dönem bir de. karşılaştırma fikri vermesi açısından paylaştım.

  • 755904A  (31.01.19 13:48:01)