Yargı dağıtmak ne demek?

Yeni bir deyim galiba bu. Son zamanlarda sosyal medyada görmeye başladım. Anlamı ve kaynağı nedir?

Öyle bir cevap&karşılık vermek ki karşında yapacak hiçbir şey olmaması, senin çok güçlü olup karşındakinin takatinin kalmaması, hak ettiğini vermek gibi anlamları var. Genelde online oyunlardan türeyen birşey diye biliyorum.

  • mimetorg  (30.01.19 14:44:16 ~ 14:45:51)
hakedenlere cevabı hakettiği gibi vermek gibi düşünebilirsin. Öyle cevaplar veriyorsun ki karşındaki yaptıklarının cezasını buluyor o an düştüğü durumla.

Ya da oyunlarda çok iyi oynayınca da deniyor @mimetorg'un dediği gibi
  • nundu  (30.01.19 15:00:25)
ergen söylemi. nasıl yayıldıysa herkes kullanıyor. aynı yıkık kelimesi gibi.

bi de türevi boş yapmak var.
  • koela  (30.01.19 17:08:26)
Kaynağı lol diye biliyorum. Oyunlardan YouTube a yayıldı, oradan da sosyal medyaya. Ziyan olmam gibi türeyen zırva deyimlerden ..

  • rockdriller  (30.01.19 17:31:01)
Niye yeni çıkan söylemlere hemen "ergen lafı, zırva" vs deniyor. Hem herkes dil canlı bir varlıktır diyor hem de Türkçe'de yeni oluşan deyimlere büyük bir tepki oluşuyor. Var işte böyle bir laf ve bunan 40 yıl sonra "etekleri zil çalmak" deyiminden daha fazla kullanılabilir yani. Şimdi buna karşı olmak niye?

Ya da yıkık gibi popüler kültürde olan bir ifadeyi kabullenmemek niye? Türkçe kurallarına uygun mu? Evet. Sonuç olarak kullanılıyor işte. Dil bu sayede, doğal olarak dilin içinde gelişen sözcükler ya da deyimlerle gelişir. Selfie yerine özçekim sözcüğünü bularak değil.

Edit: Ayrıca günümüzde sosyal medya ve internet ortamı dilin gelişmesinde çok büyük yer tutuyor. Sadece Türkçede değil İngilizcede de. Buna karşı çıkmanın mantığını anlamıyorum.
  • nundu  (30.01.19 18:02:21 ~ 18:05:19)
Ne diyelim birader atasözü mü diyelim özdeyiş mi ? Zırva işte.. Dilimizde aynı anlama gelen birçok deyim var zaten.. Kasmaya gerek yok bu kadar, unutulur gider.. Sosyal medyanın da dilimizi yozlaştırmak için büyük çabaları var, gelişimden kasıt buysa yandık..

  • rockdriller  (30.01.19 19:42:28)
yargı dağıtmak aslında oyunlardan çıkan bir terim. anlatılmak istenen 1v4'te 1 kişinin galip gelmesi, ezici bir şekilde diğer oyuncuların cellatı olması. sosyal medyayla da benzer durumlarda ve qapaqlarda bağdaştırılarak kullanılıyordur herhalde. hiç tanık olmadım.

  • 755904A  (30.01.19 20:06:49)