reflüyü tetikleyen hangisi

merhabalar,
sabahları 70gr yulaf ezmesi, üstüne 1 ölçek protein tozu (optimum - beyaz çikolata & ahududu), tarçın ve sıcak su ile birlikte yiyorum. ama sürekli poğaça yedikten sonra oluşan boğaz yanması mı diyeyim, mide ekşimesi mi ondan oluyor.

protein tozunu ayrı içtiğim zamanlar böyle bir sıkıntı yaşamıyorum, internetten bakıyorum da :p yulaf ezmesi esasında reflüye iyi gelen besinler arasındaymış. tarçının da keza bir sıkıntısı yok.

peki sorun ne sizce?

Poğaça ve Beyaz çikolata gibi

  • rakidabalikolsa  (30.01.19 14:09:05)
@rakıbalık poğaça yemiyorum, protein tozunu shaker ile içtiğim zaman böyle bir sıkıntı yaşamıyorum.

  • skid row  (30.01.19 14:10:48)
beyaz çikolatanın yağı yapıyor olabilir bilemedim ben simit poğaça yiyince mahvoluyorum

  • neira  (30.01.19 14:11:30)
sicak su olabilir

  • mrduck  (30.01.19 14:14:06)
Beyaz cikolata banko.
Ayrica reflunun bas dusmanlari kuru nane, cig domates, kurabiye, bisküvi, pogaca, yemekte su icmek ve hizli yemek yemek.uyku apneniz varsa o da reflunun sebebi olabilir.

  • a summer day  (30.01.19 14:33:26)
her gun bir urunu eksilterek bulabilirsiniz. yada ekleyerek

once sade icin, sonraki gun yulaf ezmesi ekleyin, eger yanma yoksa bir sonraki gun tarcin...
  • cairo  (30.01.19 14:41:26)
reflüyü tetikleyen tedavi olmaman. gaviscon kullanman gerek.

  • sizofren06  (30.01.19 14:58:44)
Yazılan cevapları görünce şok oldum, kimse duyuruyu okumuyor galiba. Poğaça yiyorum demiyor! Yaşadığı hissi tariflemek için poğaça yedikten sonraki gibi bir yanma diyor. Beyaz çikolata yiyorum da demiyor, kullandığı protein tozunun aroması beyaz çikolata ve ahududu. Aromanın yanmaya sebep olması çok mümkün değil gibi.
Acaba yulaf ezmesini neyle karıştırıyorsunuz? Süt? Belki süt/laktoz filan sebep oluyordur.

  • depol  (30.01.19 15:15:27)
pohacadan oluyordur dhsalkhdlksdhf saka saka
yulafin sutu diyorum ben de.

  • jimicik  (30.01.19 15:38:45)
her gün bir ürünü eksiltip-arttırıp yap. bigün yulaf-su ertesi gün yulaf-su-tarçın falan gibi gitsin.
ben midem ayrıdığında gün gün ne yediğimi yazıp yanına bugun ağrı vardı, bugun şiddetli ağrı vardı bugün yoktu gibi notlar alıyorum. hassasiyeti o şekilde buluyorum. takıntılı değilim ama mecbur kalıyor insan bazen.

  • ferrarimizolaydisatardik  (30.01.19 15:49:57)
aah ahh @depol ve @jimicik de duyuruyu diğerlerine nispeten okumuş ama onlar da detaya inmemiş asdjjas duyuru sahibi yulafı su ile yediğini belirtmiş.
Aslında tarçının mideyi rahatlatması ile ilgili birkaç yazı görmüştüm yabancı kaynaklarda, yulafın lifleri sindirim açısından sana zorlayıcı geliyor olabilir, ilk aşamada tarçını arttırıp deneyebilirsin, çözüm olmazsa yulaf markasını değiştirebilirsin, o da olmadı yulafı çıkartırsın.

  • okumayi sevmeyen okur  (30.01.19 15:54:00)
pmkfkfk poğaça da, beyaz çikolata da yemiyorum.

@cairo, @mrduck, @sizofren06 +1

@depol, yulafa sıcak su döküyorum ve 10dk kadar bekliyorum suyu emip, iyice şişmesi ve daha koyu bir kıvam alması için.
@ferrari evet mecburen bu yöntemi deneyeceğim.

ama yulafa geri dönmeden evvel, hiçbir türlü bu sıkıntıyı yaşamıyordum. ve hayatımda yine protein tozu ile tarçın vardı kimi besinlerimde. ama tek başına yulafın da reflüyü azdırması bana biraz mantıksız geldi, öyle ya da böyle bulmam gerekiyor tabi.

edit: @okumayi sevmeyen okur teşekkür ederim, karışık yazdıysam da diğer arkadaşlardan da özür diliyorum :) eti lifalif kullanıyorum, deneme yanılma yöntemiyle sıkıntı veren şeyi bulup ya çıkaracağım ya da değiştireceğim artık. keza ben de tarçının mideyi rahatlattığını duymuş ve okumuştum.
  • skid row  (30.01.19 15:56:19 ~ 15:58:53)
dün sadece yulaf, sıcak su ve tarçın yedim. sonrasında yine mide yanması :)

  • skid row  (01.02.19 11:19:31)
belkide sorun yulafın kendisidir :)

  • ferrarimizolaydisatardik  (01.02.19 11:33:59)
@ferrari , şu an öyle gözüküyor. alternatif yulaf markalarını deneyeceğim.

  • skid row  (01.02.19 11:36:02)
bildiğim kadarıyla reflü bi hastalığa dönüştüyse yediğin şeylerle direkt bir ilgisi kalmıyor artık. tabii ki beslenme düzeninin iyi olması şart ama midende veya yemek borunda yıllar içinde rahatsızlık gelişmiş olabilir. helikobakter pilori diye bir şey var, bende de vardı. antibiyotik, nexium ve gaviscon kullanmıştım iyileşmesi için. yani sen en iyisi gastroenterolojiye görün gitmediysen.

  • nathanieltroy  (01.02.19 11:53:26)
@nath yulaf yemeye başlayana kadar 3 aydır midemle ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim. bu arada aklımda şimdi geldi, spora gitmeden evvel kafein hapı kullanıyorum. kafein ile ilgili olabilir sanırım.

  • skid row  (01.02.19 12:28:32)