tam otomatik vites 2. el araç tavsiyesi

tam otomatik
az yakan
arabadan çok anlamayan birine sorun çıkarmayacak araç arayışındayım. hangi modelleri tavsiye edersiniz? ford fiesta'lara baktım benzinlisi çok yakıyormuş mesela, dizeli yok zaten. honda jazz öneriliyor ama tipini hiç beğenmiyorum, yaşlı arabası gibi. vw polo bu fiyata bulamadım, ben mi aramayı bilmiyorum anlamadım.

bütçe 50.000 tl diyebiliriz.

Japon olmasına dikkat et. Zaten Avrupa'da tam otomatik yok (audi'nin eski cvt leri hariç) neredeyse hepsi robotize ve veya çift kavrama. Sana cvt veya tork konvertörlü otomatik öneririm ikinci el alacaksan buna özellikle dikkat et.

  • bos gezenin bos ustasi  (30.01.19 12:16:30)
bu arada tam otomatik vitesi kullanım kolaylığı açısından dedim ama tam olarak ne olduğunu bile bilmiyorum. debriyajın olmadığı, d'ye takınca gittiğimiz vites sadece tam otomatik mi yoksa yarı otomatik de mi böyle?

  • sir gawain  (30.01.19 12:20:16)
@bos gezenin bos ustası +1 o fiyatlara japon tam otomatikelere bak lpgli olabilir.civic 7. jenerasyonlara bakabilirsin veya toyota yaris auris...

  • mikahakkinen  (30.01.19 13:40:44)
Fiesta 1.6 benzinli otomatik kullanıyorum. İlk arabam. Yaktığı benzin, motor vs konularında cok yorum yapamayacağım fakat bir sene boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadım. Öneririm

  • purplee  (30.01.19 13:51:18)
Kısaca geleneksel otomatik (tork konvertörlü)
Bunlar %10 daha fazla yakar aşağı yukarı, performansı birazcık düşürür. Bozulmaz kolay kolay.

Cvt bunda vites geçişi yok, devir sabit kalır hızlanırken. Konfor odaklıdır. Performansı düşüktür nispeten. Bozulmaz kolay kolay.

Yarı otomatik robotize şanzıman.
Bunda aslında manuel şanzımanı bir robot kontrol eder. Senin yerine debriyaja basar, senin yerine vites atar. Performansı daha iyidir, yakıt ekonomisi de iyidir. Ama 100bin de bir şanzımanı indirmek baskı balata değiştirmek gerekir. Bozulma riski yüksektir, bozulunca 7-8-10 bin masraf çıkartır. İkinci el garantisiz araçlarda önermem.

Bir de bunun çift kavrama(Dsg, powershift falan) versiyonu vardır. Bu da bozulabilir bozulunca da 20 bin tl civarı masrafı vardır.

Hepsi otomatik vitestir. Yarı otomatik denince tiptronik veya f1 vites denen kulaklarla vites değiştirme hedesi ifade edilir o da otomatiktir zaten. Onda da D vardır.
  • bos gezenin bos ustasi  (30.01.19 14:21:27)
tam otomatik dediğin aracın az yakması için çift kavrama olması gerek. yani dsg gibi. ve o paraya başına iş açmayacak tam otomatik yok.

ben 55 gibi bir rakama dizel otomatik c4 aldım ve ciddi manada memnunum. ama tam otomatik vites geçiş performansı bekleme.
  • orpheus  (30.01.19 15:13:51)