hızlı okuma

okumam gereke baya kitap var. dakikada kasarsam 1 sayfa okuyabiliyorum. ama tam anlamıyorum. yavaş yavaş 40 sayfa okuyorum. eskiden 20 sayfaydı. bunu dakikada min. 1 sayfaya çıkarmak istiyorum. ya da 1.5 sayfa. hızlı okuyan var mı aranızda? nasıl yaptınız?

Çapraz okuma ile bir miktar daha hızlı okuyabiliyorsun.

  • angelus  (29.01.19 19:49:08)
android telefonlarda uygulamalar var, ben egzersizleri 2 gün yaptım sıkıldım. sen kararlı yaparsan verimliymiş. birde ben hızlı okumayı sevmiyorum. başlarda konuyu anlamaya çalışırken yavaş gidiyorum ama konuya hakim olunca hız kendiliğnden geliyor zati.

  • for day to break  (29.01.19 20:00:18)
Bunun için uzun süre araştırma yaptım ve bir miktar hızlandırabildim.
Kursa falan gitmedim ama online kurs aldım. Onun dışında da hızlı okumayla ilgili belli başlı tüm kitapları alıp okudum.
En işe yarayanı ise online kurs oldu. Online kurs dediğim karşımda canlı kimse yok tabi, hazırlanmış bir program var bu programa göre ilerliyorsun.
Ben üst düzey faydasını görmesem de, bir tık da olsa faydasını gördüm kesinlikle.
Yalnız bu hızlı okuma mevzusu normal roman vb. okurken çok işe yaramıyor. Hikayeden kopabiliyorsun.
Ama makale, tez, araştırma yazıları vs. okurken gayet işe yarıyor.

Ancak şunu da unutmamalısın ki hemen 2 gün sonra hızlı okumaya başlayamıyorsun. Zaten linkini vereceğim kurs sana 3 farklı program seçeneği sunuyor, sen bunlardan kendine en uygun olanını seçiyorsun, ki en kısa süreli program 21 günden başlıyor (diye hatırlıyorum).
İşin kilit noktası bol bol egzersiz ve alıştırma, biraz sende bitiyor diyebiliriz yani.

Neyse bahsettiğim internet sitesi hızlıgo.com.
Dediğim gibi birkaç kitap, birkaç online eğitim kursu (udemy dahil) almış olmama rağmen hiçbiri hızlıgo kadar etkili ve işlevsel değildi.
Daha doğrusu şöyle söyleyeyim: aslında bütün hepsinde aynı şeylerden, aynı tekniklerden bahsediyor, birbirinden farklı bir şey söyleyen hiçbir kaynak yok, tekniklerden tut da teorik bilgilere kadar her şey hepsinde aynı. Ama hızlıgo bunların hepsini bir araya en güzel getiren site olmuş bence. Hem basit, hem kullanışlı.

Buradan hızlıgo yetkililerine sesleniyorum, hayatınız boyunca kendiniz bile böyle reklam yapmamışsınızdır kendinize, bi sakal atarsınız artık.
Neyse. Hızlıgo iyidir.

Edit: Şunu da yazarsam daha açıklayıcı olur sanırım.
Bu kursa başlamadan önce dakikada kelime okuma hızım 250-350 arasıydı.
Şuan 450-500 civarı. Dediğim gibi aşırı uç bir gelişme olmadı (ki haftada ortalama 2 kitap bitiririm) ama yine de bir tık da olsa hızlandırdı. En azından konunun mantığını çözmeme katkı sağladı. Belki başka birisi aynı kursu alıp 600 hıza çıkıyordur, bilemiyorum o kadarını.
  • esse classic  (29.01.19 21:36:01 ~ 21:38:48)
@esse dakikada kaç kelimeye çıkabildin? ben 270 'ten kasarak 400'e çıakbiliyorum. genelde 360 kelime gibi. amacım min. 500 kelime dakikada.

  • black mamba  (29.01.19 21:38:15)
Editleyip yazmıştım tam ama sanırım araya kaynayacak, o yüzden tekrar yazayım.

Şunu da yazarsam daha açıklayıcı olur sanırım.
Bu kursa başlamadan önce dakikada kelime okuma hızım 250-350 arasıydı.
Şuan 450-500 civarı. Dediğim gibi aşırı uç bir gelişme olmadı (ki haftada ortalama 2 kitap bitiririm) ama yine de bir tık da olsa hızlandırdı. En azından konunun mantığını çözmeme katkı sağladı. Belki başka birisi aynı kursu alıp 600 hıza çıkıyordur, bilemiyorum o kadarını.
  • esse classic  (29.01.19 21:40:03)
Şunu da özellikle tekrar belirteyim. Hızlı okuma mevzusu roman vb. okurken çok işe yaramıyor.
Ama şuan bir makale vs. okurken 600'ü çok rahat görüyorum.
İş romana gelince o kadar hızlanamıyorum. Belki benimle ilgili bir sıkıntıdır o da bilmiyorum.
  • esse classic  (29.01.19 21:42:21)
eksisozluk.com

Şurda birkaç şey yazmıştım.
  • esse classic  (29.01.19 21:48:32)
akademide bu hizli okuma isiyle acayip dalga geciyolar zira boyle bisey yok. abd'de olan bisi zira makaleleri buna uygun yaziyorlar turkce makale cok az buna uyan. roman vs zaten hizli okumaya tabii bile degil.

  • mula  (29.01.19 22:33:51)
@mula abi çok saçma bence. neden dalga geçilsin? dakikada 200 kelimedense 600 kelime de anlaşılıyor. hem zaman kazanılıyor. bence yazının buna uygun yazılması diye de bir şey yok. sadece ağır metinlerde yavaşlyor insan. ben yine de hızlı değilim ama çok yavaştım ve 2 katına çıktı. bu bile harika bir şey.

  • black mamba  (30.01.19 01:25:58)
doktorada hizli okuma dersine giren dr yaptigi okulda baska bi bolumun hocasi vardi, o bile guluyodu. x bir metin var onu hizli okumak icin yapabileceginiz tek sey kitap okumak, ne kadar okursaniz hiziniz o kadar artabilir. ama hizli okumada verim orani cok dusuktur, ben cok hizli okuyabilirim ama ne yazdgini anlamak mesele. yani su okudugum metinlerin hicbirini bi yonem ile hizli okumanin oluru yok, siyakat yazisi gibi hepsi. metinin ozu paragraf baslarinda vermiyo. bizim yazi gelenegimizde yok bu.

  • mula  (30.01.19 02:16:03)
Hızlı okuma saçma diye bir şey yok. Ama evet her metin hızlı okuma yöntemiyle okunamaz. Atıyorum felsefi bir metni hızlı okuma yöntemiyle okursan, sadece mel mel bakmış olursun satırlara.
Birçok yöntem var ve %90'ı bana da süper saçma geliyor.
Mesela U şeklinde, ters U şeklinde, Z şeklinde, ters Z şeklinde, C şeklinde, ters C şeklinde, zikzak çizerek, X çizerek okuma yöntemleri var ve hepsi de süper saçma bence de.

Hızlı okumada mevzu tek göz hareketinde birden fazla kelime görmek. Burda da iş göz kaslarını geliştirmeye ve birden fazla kelimeyi görüp/görebilip hızlı anlamaya bakıyor.
Yani tamam göz kaslarını geliştirdin ve satırda hızlı hızlı geziyorsun diye hızlı okuyabiliyorsun anlamına gelmiyor. Gördüğünü anlaman da gerekiyor.
Orda da zaten görsel hafıza devereye giriyor. Yani kelimeyi içinden okumadan/seslendirme yapmadan, bir fotoğrafaya bakarmış gibi bakıp geçmek, bunu yaparken de kelimeyi anlamak asıl mesele.

Terimlerle dolu bir metni, felsefi metinleri, romanı bu yöntemle okumak biraz zor, imkansız olmasa da zor. Ama birçok metni de hızlı okuma yöntemiyle anlayabilirsin.
Ayrıca paragrafın başına ve sonuna bakarak okumak diye bir şey de yok.
Hızlı okuma egzersizlerinde paragrafın başına ve sonuna bakma egzersizleri var, ama orda amaç göz kaslarını geliştirmek ve gözü doğru kelimeyi yakalamaya alıştırmak.
Ama pratikte böyle bir şey yok.

Mesela youtube'da videolar var. Hızlı okuma yarışmaları yapıyorlar, çocuk 100 sayfalık bir kitabı alıyor başlıyor okumaya. 10 yaşındaki çocuk saniyede 1 sayfa atlayarak okuyor resmen kitabı, ve güya okduğunu anlıyor.
Hadi len ordan derler adama. Bir insanın o hızda okuyabilmesi için yıllarını vermesi gerekir (ki yine de hiçbir insanın 1-2 saniyede 1 sayfa okuyup anlayabileceğine inanmıyorum).
Yani evet saçma, abartılmış yönleri var. Ama dakikada 600-700 kelimeyi anlayarak okumak da imkansız değil.
  • esse classic  (30.01.19 10:07:08 ~ 10:09:09)