7 yaşındaki oğlum korku videoları izliyor engel olamıyoruz

Merhabalar,

Öncelikle belirtmem gerekiyor normal şartlarda anne ve baba olarak çocuğumuzun tablet ya da telefon kullanmasına izin vermiyoruz ancak bazen bazı şarkı ve eğitici videoları izlemesine kontrollü olarak izin veriyoruz.

Bunu belirttikten sonra asıl konumuza gelelim, bundan yaklaşık 6 ay önce oğlumuz parkta oynarken parkta oynayan yaşça daha büyük bir çocuk elindeki telefondan Youtube'da Büyükanne Granny adında bir video izletmiş parka biz değil anne annesi götürdüğü için farkında olmamış biz götürmüş olsak asla izin vermezdik izlemesine.

O günden sonra oğlumuzda ileri derecede karanlıktan korkma başladı artık karanlıkta tuvalete bile kendisi gidemiyor ışıkları dahi açamaz hale geldi, kendi başına yatağına gidip uyuyan çocuk artık yanında biz olmadan uykuya dalamıyor vs.

Buraya kadar normal bir korku sürecinden söz edebiliriz ancak asıl sorun şu, çocuk hem bu videodan çok korkuyor hem de kendini o videoyu tekrar izlemekten alıkoyamıyor ve bizden habersiz ne zaman telefonlarımızı eline geçirse bu videoları açıp izliyor sanki bir bağımlılık söz konusu telefonlarımıza şifre koyduk ama bir boşlukta şifre girerken görüp biz farketmeden tekrar izliyor.

Ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz anne baba olarak tıkanmış durumdayız ve cidden yardıma ihtiyacımız var, benzer sorunlar yaşayan ya da bu duruma önerisi olan arkadaşların önerilerine açığız.

geçmiş olsun.
bence çocuk onu tekrar tekrar izleyerek normalleştirmeye çalışıyor.
psikolog veya çocuk psikiyatristi birinden uzman tavsiyesi almanızda fayda var.

benim aklıma gelen, o videodakilerin hikaye olduğunu, gerçek olmadığını, karanlıktan korkmasına gerek olmadığını söyleyip el feneri alabilirsiniz. korktuğunda bunu yakıp bakabilirsin diyerek. ama siz yine de uzmanına sorun.
  • kullanıcı adı  (28.01.19 23:51:04)
bence buradan değil de uzmandan bir tavsiye alın kesinlikle

  • oscar  (29.01.19 00:18:20)
Kesinlikle bir uzmana danışın. Eğer erkenden müdahale edilmezse bu korkular ilerde daha farklı sorunlara da yol açabiliyor.

  • fraise  (29.01.19 00:35:41)
Merhaba sabah sizin duyurunuzunokuduktan sonra az once de sunu okudum;

instagram.com

Dogrudan Baglanti kurmak dogru olmayabilir, yalnizca boyle birsey de var demek istedim
  • füt  (29.01.19 10:03:54)
Bağımlılık gibi olması normal bence, çocuktaki merak en üst düzeyde şu an. Ben ve arkadaşlarım da küçükken öyleydik.

6-7 yaşlarındayken yaz tatillerinde anneannemde kalırdık. Mahallede bizen büyük bir abla bizi toplayıp korkunç hikayeler anlatırdı, genelde dinle ilgili, cinli hikayeler falan. O ara ben de her şeyden korkmaya başlamıştım, ama ilginç bir şekilde her gün o kızın yanına gidip anlattıklarını dinlemek isterdim. Merak herhalde.
Ki sonradan anlıyorum ki psikolojik olarak kötü durumda olan bir çocukmuş o da.

Sonra 9 yaşında yatılı okula başladığımda orada yine geceleri korkunç hikayeler anlatılırdı, hem korkudan tir tir titrerdik, hem hoşumuza giderdi.
Korkunçlu oyunlar oynardık, cin çağırmalar, ayna önünde şeker adamlar vs vs.
Birkaç sene sonra okulda rotten diye ceset fotoğraflarının olduğunu bir internet sitesi keşfedilmişti, çoğumuz oradaki birçok fotoğrafa bakmışızdır. Hiçbiri aklımda bile kalmadı.

Şu an karanlıktan falan korkmuyorum, ruh sağlığım yerinde. Okuldaki psikolog ile düzenli seanslarımız olurdu, belki de o seanslar sayesinde bir travma haline gelmedi bunlar.
Mutlaka bir uzmanla görüşmekte yarar var.
  • peggy  (29.01.19 11:23:46)
benim yegenim de oyle, hem korkuyor hem izlemek istiyor. 8 bucuk yasinda. hala tuvalete tek gitmez. birini kapida beklettirir. ama bebekliginden beri oyle, o ayri. cok ugrastilar ama bir yerden o telefon o ipad bulunuyor iste. ayrica okula gidecek, arkadaslariyla oynayacak, sizin gorus alaninizin disina cikacak bir sekilde. yani kaynaklari yok etmeniz cok mumkun gelmiyor bana.

tabi ki yetkili birileriyle gorusun ama benim yegene yaptigim sey izledigi videonun bir kurgu oldugunu gostermekti. yabanci bir sey izliyordu, hem kuklalar var, hem insanlar. youtubedan kamera arkasi goruntulerini buldum. oturup senaryo yazmak nedir, film nasil cekilir vs. onlari anlattim. baska cocuklarin kendilerinden kucuklere korkunclu seyler izleterek ne amacladiklarini anlattim. oyuna gelmemesini tembihledim falan. sak diye degismiyor durum ama iyi geliyor bu telkinler.
  • jimicik  (29.01.19 11:45:35)