7 senedir askere gitmemek için liseye kayıtlı kalmak mümkün mü?

Apartmanda belalı bir aile ve bir o kadar belalı bir oğulları var. Çalışmıyor etmiyor senelerdir serserilik peşinde, kız kardeşini döver, gürültü yapar, biz rahatsız olup bir şey diyince ana avrat bize söver tehdit eder. Fakat anası babası fevkalade koruyor bunu. Komşuları ikna etsem savcılığa dilekçe vercem ama herkes kendilerine zarar gelmesinden korkuyor.

Bu eleman aynı zamanda 23 yaşlarında ve senelerdir lise öğrencisi. Okula falan gittiği yok. Her sene o özel liseden çıkarıp bu özel liseye yazdırıyorlar sırf askere gitmek zorunda kalmasın diye. Gerine gerine de anlatıyor oğlan bunu. Milletin oğlu şehit düşüyor bu yararsız baba parasıyla huzurumuzu kaçırıyor kanıma dokunuyor. Ben bunu şikayet edebilir miyim? Şikayet etsem işleme alınır mı? Yoksa kılıfına uydurmuşlar mıdır? Sonra iftira davasıyla bana geri dönmesinden korkuyorum. Yol yordam bilenin yardımına ihtiyacım var.

artık asker kaçağı da olsan yakalama ve zorla askere alınma olmuyor

sadece ilk seferinde karakola götürüp kağıt imzalatırlar

ondan sonra da askere gitmediği her zaman için katlanacak bir para cezası çıkar.

eskidendi o asker kaçaklarını yakalayıp askere göndermek.
  • killerbee  (24.01.19 14:03:20 ~ 14:03:26)
@killerbee peki okula kayıtlı olduğu ve devam etmediği halde devam ediyormuş gibi gösterilmesinin bir cezası yok mudur? Seni etiketledim ama genele soruyorum bu kadar basit mi cidden?

  • windows95  (24.01.19 14:13:38 ~ 14:14:29)
kanuni olarak yaptırımını bilmiyorum avukat arkadaşlarımız açıklar ama yani senin askere göndereyim de rahat edeyim olayı yalan oldu yani.

  • killerbee  (24.01.19 14:22:35)
İlk olarak ''elemanınız '' yalan atıyor. Yasal olarak bahsettiğiniz şekilde örgün öğretime devam ediyor olamaz. Açık liseye kayıtlıdır zannımca bu da ona 29 yaşına kadar tecil hakkı veriyor lakin bu serkeşin sürekli kayıt yenilediğini zannetmiyorum bir dönem bile atlamışsa askerliğe elverişli oluyor. Şikayetinizi edebilir sonucunda da ne olduğunu görebilirsiniz :)

  • synax  (24.01.19 15:33:50)
Nereye şikayet etmem lazım @synax? 155 olur mu yoksa en yakın askerlik şubesi mi?

  • windows95  (24.01.19 15:35:23)
29 yaşına kadar kaçabiliyor maalesef. Eskiden 29 yaş sadece üni. okuyanlar için geçerliyken, lise okuyanları da o kapsama aldılar. Askerlik kanununu inceleyebilirsiniz, ben aramaya üşendim şimdi. Özel/temel liseler kafalarına göre takılıyorlar maalesef, denetleme pek yok. Benim öğrencilerim de var oralara kaydolan, "bizde kalma yok, devamsızlık yok" diyenler olduğunu duydum.

  • shangrilla  (24.01.19 16:06:28)
0212 2366304 bu telefonu ihbar hattı diye oluşturmuş E.G.M. Kimseyi şikayet etmediğimden arayınca nasıl bir yol izleniyor bilemiyorum ama sırf bu iş için kurulmuş hat.

  • synax  (24.01.19 17:24:33)
@shangrilla ; Özel lise de olsa MEB'e bağlılar , öğrencinin kayıt dondurma ve devamsızlık hakkı var (sınıf tekrarı dahilinde). Öğrencilerinizin devamsızlık yok dedikleri özelde o kadar para verip devamsızlıktan bırakmazlar genelde (veliler adamın gözünü oyar) ve sınıfta da bırakmazlar aynı sebepten.Kaldı ki devamsızlık ve kalma yoksa zaten 4 yılda okulu biter :) Size iyi tatiller bu arada.

  • synax  (24.01.19 17:31:38)
@synax: Evet ben de onu kastetmiştim zaten, sınav sorularını bile önceden veriyorlar. Meslek lisesinde 50 ortalama yapamayan çocuk orada teşekkür aldım diye kasılıyor. Rezillik yani.

Şöyle bir olay var yalnız, devlet lisesi-temel lise-açık lise üçgeninde kalıp geçip gidip gelip kayıt dondurup falan bir şeyler yapıyorlar. 9. sınıfı 3. kere okuyan öğrencim vardı mesela bu sene (normalde örgün öğretimde 2 kere kalırsa atılır). Yaşı da 18 olacak. Öyle yani. Teşekkür ederim.
  • shangrilla  (24.01.19 23:37:11)