Mr sonuçlarımı yorumlayabilecek var mı?

Merhaba arkadaşlar. Sağ el bileğimde geçmek bilmeyen ağrı sebebiyle ortopedi ürünleri gittim ve MR çektirdim. Raporum bugün çıkmış, aramızda sonuçları yorumlayabilecek eğitimi olan varsa rica etsem bakabilir mi? Teşekkürler.

SAĞ EL BİLEĞİ MR İNCELEMESİ

Yöntem: T1A SE aksiyal, koronal ve sagital, yağ baskılamalı T2A TSE sagital ve koronal ile T2A TSE aksiyal.

Bulgular:

**Ekstensör pollicis longus, karpi radialis longus ve brevis tendon kılıfları çevresinde tenosinovit ile uyumlu sıvı artışı izlenmiştir. Tendon lif bütünlüğü normaldir. Rülptür saptanmamıştır.

**Negatif (-) ulnar varyans görülmüştür

**Trianguler fibrokartilaj ligamende ekstensör yüzde parsiyel rüptür görülmüştür.

**Os lunatumda skafolunat ekleme bakan artiküler yüzde fokal kemik iliği ödemi görülmüştür.

**Skafolunat ligamende interkarpal ekleme bakan segmentte parisyel rüptürü düşündüren lif devamlılığında bozulma ve ligamen trasesinde T2A sinyal artışları görülmüştür.

**Skafolunat eklem düzeyinde intraartiküler minimal sıvı artışı saptanmıştır.

Psiform, trikuetral, hamate, kapitate, trapezoid ve trapezium kemiklerinin dizilimleri, kortikal kalınlıkları, trabeküler yapıları ve intesiteleri normaldir. Kemiklerde litik veya sklerotik lezyon izlenmemiştir.

Kesitlere dahil metakarpal kemikler ile radius ve ulna distal kesimi normal olarak değerlendirilmiştir.

Karpal, radiokarpal, ulnokarpal ve radioulnar eklem mesafeleri ile eklem yüzeyleri normaldir. El bileğini oluşturan ekstrensik ve intrensik ligamentlerin kalınlıkları ile sinyal intensiteleri normaldir. Dorsal ve palmar tendonların kalınlık ve intensiteleri doğal sınırlardadır.

Cilt-cilt altı yağlı dokular normaldir.

SONUÇ:

*Ekstensör pollicis longus, karpi radialis longus ve brevis tendon kılıfları çevresinde tenosinovit ile uyumlu sıvı artışı , Tendon lif bütünlüğü normaldir. Rülptür saptanmamıştır.

*Negatif (-) ulnar varyans,

*Trianguler fibrokartilaj ligamende ekstensör yüzde parsiyel rüptür,

*Os lunatumda skafolunat ekleme bakan artiküler yüzde fokal kemik iliği ödemi ,

*Skafolunat ligamende interkarpal ekleme bakan segmentte parisyel rüptürü düşündüren lif devamlılığında bozulma ve ligamen trasesinde T2A sinyal artışları ,

*Skafolunat eklem düzeyinde intraartiküler minimal sıvı artışı.

el bileğinin üs tarafında eli kontrol eden tendonlarsa muhtemelen enfeksiyon kaynaklı bir kist oluşmuş. bu parmağın bükülü kalmasına falan neden olur.(bkz: tetik parmak)

negatif varyans, detaylı bir mevzu ama tekrarlı işlerde ortaya çıkan bir olaydır genelde. örn sürekli ev işi yapıp eliyle aynı hareketi yapanlarda olur. (bkz: kienbock hastalığı)

bu da el bileği meniküsü gibi bir şey.

el bileğinin kola bağlandığı yerde ödem varmış.

spor yapiyorsa bileği yanlış şekilde zorlamış olabilirsin. ya da tekrarlı işler yapıyorsun onlarda bileği zorlamış olabilir. örneğin bir kolu hep aynı yöne çevirmen gerekiyordur. bilek zorlanmış olabilir. bileğinin üzerine düştü isen ondan olmuş olabilir.

doktorun tedavi için bilgi verecektir ama bazen streoid kullanımı olabilir. ya da ameliyat diyebilir.

geçmiş olsun.

not: yatırım tasviyesi değildir. doktor tavsiyesi ya da bilgisi yerine geçmez.
  • helenart  (23.01.19 23:22:38)