11 yıl önceki bir mail'den virüs yedim, ne yapmalıyım?

Afedersiniz b*k varmış gibi mail adresime gelen ilk maillere göz atıyordum, eski fotoğraflar olduğunu sandığım bir .rar dosyası indirip .jpg ile biten ama başka bir uzantısı olan dosyayı açtım. Normalde dikkatliyim de, tamamen basiretim bağlandı herhalde.

Dosyayı açınca şu dos siyah ekranına benzer bir şey açıldı. "Hacked by bilmemne, harddiskiniz gitti. Format atmadan bilgisayarı açamazsınız" gibi bir şey. Sonra bilgisayarın kapanma ekranı açıldı, kapandı. Bilgisayarı tekrar açtım, yarım saat falan oldu. Güvenlik duvarıyla tarama yaptım, avast indirip taradım, bir şey bulmadılar. Bilgisayar da normal çalışıyor gibi gösteriyor. Korkmalı mıyım? Korkmalıysam, ne yapmalıyım?

11 yıl önceki virüs muhtemelen eski bir işletim sisteminin açıklarına yöneliktir ve yeni sürümlerde etkisizdir.

Format atmadan açamazsınız demesine rağmen açtığınıza göre pek bir etkisi olmamış.
  • crown  (23.01.19 19:31:29)
reset olayını nasıl beceriyor ama peki? onu yapabilen adam facebook şifreme, mailime falan ulaşabiliyor olmasın? (yüzde 100'e yakın ikna oldum da, paranoyak bir adam olduğum için soruyorum)

  • degilim  (23.01.19 19:44:03)
J.r.r +1

Belki notepad ile acip bakmayi bile deneyebilirsiniz. Sadece o yazilarin cikip bilgisayari kapatan bi .bat dosyasi bile olabilir. Biz de yapardik oyle esek sakalari.
  • Haldamir  (23.01.19 20:00:01)
Ben olsam format atarım.

  • baal  (23.01.19 22:30:25)
Güvenli modda güzel bir tarama yapın, hiçbir şeyciği kalmaz bilgisayarın. IObit Malware Fighter tavsiyemdir. Bu tür eski virüsleri sikko olarak adlandırabiliriz, en fazla sistemi yormaya çalışır, örneğin gereksiz yere çok fazla ram yer, o kısmı kontrol edin.

  • aynabugusu  (23.01.19 23:52:35)
Muhtemelen baya basit bir şeye denk geldin. Ama yine de bi Kaspersky Free kur kenarda dursun derim.

  • roket adam  (24.01.19 00:58:25)