Pizza neden bu kadar pahalı?

Merhaba arkadaşlar,

Ailem tatil nedeniyle yeğenime bakmaya gitti. 1 hafta idare edeceğim. Dün üşendim yemek yapmaya, dışarıdan söyleyeyim dedim. Normalde hiç dışarıdan söyleyen biri değildim ve hayatımda ilk defa dışarıdan pizza söyledim. Dominos' dan söyledim. 1 kola, tek kişilik bir pizza ve sonradan telefondaki Dominoscunun sufle de ister misiniz diye sormasıyla olur dedim ve bu üçü 30 TL tuttu. Pizza gelince şoklardan şok beğendim. 30 TL ben buna mı verdim kaldım öyle. Ne bileyim o kadar küçük ki şaşırdım.

Ben kedi kadar yiyen bir insanım ama beni bile doyurmadı. Ne bileyim ben 30 TL' ye 1, 5 iskender yerim dışarıda. Hem de sağlam doyarım. Yani merak ettiğim neden bu kadar pahalı? Hayvan gibi doyayım desek 100 TL' yi gözden çıkarmak lazım. Bunlar ne koyuyorlar da bu pizzanın içine bu kadar pahalı oluyo? Size de pahalı gelmiyo mu?

mana veremediğim kadar pahalı geldiği için evde yapıyorum. sana da tavsiye ederim.

  • killerbee  (23.01.19 18:51:33)
Pizzanın kendisi, ham madesi pahalı değil ama dükkan kirası, marka hakkı bedeli, eleman maaşları vb işin içine girince çoğu fast food hemen hemen aynı fiyatlara gelebiliyor.

  • crown  (23.01.19 18:56:26)
Bence de gereksiz pahalı. İçinde de tavuk sosis, tavuk sucuk falan var. Bomboş yani. Hamur yiyosun. Bu nedenle asla pizza yemem. En saçma bulduğum yemek.

  • (s)AINT  (23.01.19 18:57:10)
Tek kişilik pizza dediğin küçük boydur muhtemelen, çocuğu doyurmaz. Genellikle 3 al 2 öde tarzı kampanyalar oluyor ve insanlar o şekilde sipariş ediyor. 3 orta boy yetişkin 2 kişiyi anca doyurur. Promosyonun yanında içecek varsa alırsın, yoksa ayrıca söylemezsin. Kural budur.

  • shangrilla  (23.01.19 18:57:27)
Maliyeti 5-6 lirayı geçmez ama isim hakkı dükkan kirası servis hizmeti derken rakam artıyor. Ben evde yapıyorum gayet güzel oluyor

  • Fritz-X  (23.01.19 19:15:10)
Franchise bedelleri çok yüksek, dominos en aşağı 350-400 bin dolar + kdv idi en son. Bir de şubede kafana göre indirim yapamıyorsun, uyman gereken bir fiyat politikası var.

Ama böyle gitmeyecek çünkü hem kaliteli pizza yapan butik üreticiler artıyor hem de aralarındaki fark azalıyor. İstanbuldaki en kaliteli pizzayı (gerçek İtalyan pizzası) 35-40 tlye yiyebiliyorsun. 8 dilimli büyük pizza oluyor genelde, ince hamur ama doyurucu. Franchiselarda muadili orta boy pizza, onu da kampanya vs ile 2 tane almayınca aynı fiyata denk geliyor.
  • Bruce  (23.01.19 19:20:40)
Ben zincir pizzacilarin pizzalarini gerçekten hiç sevmiyorum; hem tatsız, tuzsuz, kalitesiz hem de bu kalitesizlige rağmen gereksiz pahalı. Biz etrafımızdaki butik pizzacilari tek tek deneyip birkaçını not aldık. Hem çok lezzetliler, verdiğiniz paraya değiyor hem de fiyatları o kadar saçma değil. Size de tavsiye ederim.

  • fraise  (23.01.19 19:25:27)
Ya kampanyaları oluyor. Muhtemelen 5 lira fazla verip seni iki pizza almaya itecek bir şeyler vardı. Ya da x banka kodu ile o pizza 15 liraya geliyordu. Ama sadece bir pizza yemek niyetindeki adama böyle zarar oluyor. Herkes sürekli kampanya mi takip etmek zorunda dersen Domino's böyle maalesef.

  • baal  (23.01.19 22:34:12)
Ne ucuz ki diyebiliriz. Yeşil biberin kilosu 15 tl. olmuş gerisini siz düşünün.

  • sinematikcrop  (24.01.19 00:17:18)
Koyduklari malzemeler hic de pahali degil. Gereksiz pahali bir sey pizza.
30tl cok para degil bana sorarsan, zaten daha asagiya doyulmuyor ama o verdikelri pizza kesinlikle 30tl edecek bir sey degil. Ne lezzet ne de porsiyon buyuklugu olarak.
Uzerinde yazar zaten, kullandiklari sosis, sucuk, jambon, hicbiri dana eti degil hepsi hindi.

Sadece pizza degil hicbir seyin porsiyonu doyurmuyor su an. Sadece fiyat arttirmakla kalmayip porsiyonunu da kucultmusler her seyin. Karisik pide alsan onunla da doymuyorsun, 1.5 ya da duble soylemen lazim artik.
  • stavro  (24.01.19 11:16:56)