100 liranız olsa, nasıl arttırırsınız?

Doğrudur yanlıştır bilinmez ama bir rivayettir; bir derste öğrencilere "1 ay içinde 100 lirayı yasal yollarla en çok arttıran dersi vize/final notlarına bakılmaksızın A+ ile geçecek" şeklinde bir görev/ödev verilmiş.

Sizin 100 liranız ve 1 ay zamanınız olsa, tabii ki çalışmadığınızı ve bolca boş vaktiniz olduğunu düşünerek, bu parayı nasıl arttırırdınız? Tahmini ne kadara ulaşabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Bir yerde okuduğumu yazayım.

Bim'den su alarak İstanbul trafiğinde satmak.
  • garaser  (21.01.19 14:40:53)
O rivayetteki hoca denyo olduğundan ben o işe girmezdim. Oturur sınavlara çalışırdım.

Çünkü öncelikle "en çok artıran" dendiği için diğerlerinin o esnada ne kadar artırdıklarını da bilmemiz lazım. Bunun için espiyonaj faaliyetlerinde de bulunmamız lazım. Kıçı kırık bir ders için ben o işe girmem.

Ayrıca en çok artıranın A alacağını biliyoruz. Diğerlerine ne olacak? Sınıfta mı kalacaklar yoksa B, C gibi notlar mı alacaklar? Bunun da açıklanmış olması lazım.
  • alperz  (21.01.19 14:41:21)
düşük faizli tüketici kredisi çekip (oranı %0,98) 100 000 TL 0,98 ile 1 ay sonra geri ödemesi 101,176 TL olur

100 000 TL ziraatten çekip tebin cepte teb vadeli hesabına aylık faizle koyarsan %19 veriyor net faizi 101,415,89 olur

1 ayda kazandığın para 239 TL 2 ayda 478 TL 1 yılda 2868 TL para eder güzel para değilmi :))))
  • baknedicem  (21.01.19 15:05:04 ~ 15:08:23)
@alperz hocaya derse takılma yahu. :) asıl soru 100 liran ve 1 ay zamanın olsa bu parayı nasıl ve ne kadar arttırabilirsin?

@baknedicem 100.000 TL olsa mantıklı, ama 100 liran var. bildiğimiz mavi 100 lira.
  • lordoz  (21.01.19 15:13:28)
Genelde bu tür şeyler sanal borsa yarışması şeklinde olur.

Burada ticaret yapmaktan tutun bir çok çeşitli yöntem var. Bak su satmak çok mantıklı, parayı kısa sürede 3 katına çıkarır.
  • atom karincanin torunu  (21.01.19 15:18:16)
@lordoz tamam kardeşim işte 100 000 TL zaten bankadan temin ediyorsun sende 100 TL var artik onuda nasil harcayacağın sana kalir sonuçta diğer bankayada borcunu kapatınca üstüne 239 TL para kaliyor yani senin 100 TL harcamadan 239 TL yoktan para çıkardım ortaya

101 176 olan kredi borcunu diğer bankadan elde ettiğin 101 415 lira ile ödüyosun elinde kalan 239 TL para sana ait + birde 100 tl var elinde toplam 339 TL para olur 100 TL ne 1 ayda 239 tl para kazandırdım bu parayı elini suya sabuna dokundurmadan kazandırdığımıda unutmayalim
  • baknedicem  (21.01.19 15:22:35 ~ 15:32:44)
@baknedicem
0.98'e tüketici kredisi yok. konut kredisi var onu da alıp bankaya yatır demez hiç bir banka. Hatta o parayla konut aldığın için sen görmüyorsun bile direk konut satıcısının hesabına geçiyor sen de evini kredi karşılığında ipotek ediyorsun.

Bir akıllı sen değilsin malesef:) kredi masraf faizleri hiç bir zaman bahsettiğin sistemi gerçekleştirecek şekilde oranlanmaz.
  • ayin yazari  (21.01.19 16:34:52)
@ayin yazari yapan yapiyor kardeşim sen yapamıyosan bilemem hepsinin bir yolu var araştırırsan görürsün ne dümenler döndüğünü :) bankacı arkadaşlar iyi bilir :)ben yapmadım ama duyduğunu söylüyorum

  • baknedicem  (21.01.19 16:42:24 ~ 16:43:32)
bir konuya dayalı 3 tane kitap alırım 35 liradan ;)

arkası sonra gelir. başka türlü 100'ü 200 yaparsın, 500 yaparsın ama 10bin, 100 bin yapamazsın
  • tamamhosdiyonda  (21.01.19 17:12:29)
İkinci el bir müzik aleti alınıp sokakta, metroda falan çalınabilir. Az da olsa yetenek lazım tabi.

Marangoza basit bir kilitli kutu yaptırıp osym sınavlarında emanetçilik yapılabilir.

Aslında su satmak en mantıklısı:)
  • the coon  (21.01.19 17:13:01)
Bir akbile 100 tl yukler uzuncayir metrobus girisinde takilirdim yukle sat yapa yapa 30 gunde oldukca iyi bir kar elde ederdim.

  • lynda.com  (21.01.19 18:06:22)